Bieganie
Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.
Geocaching
Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.
Jazda konna
Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.
Narciarstwo biegowe
O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.
Nordic walking
Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.
Psie zaprzęgi
Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.
Najnowsze aktualności
Powrót
Program reintrodukcji żółwia błotnego na Ziemi Łódzkiej
Program reintrodukcji żółwia błotnego na Ziemi Łódzkiej
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi podpisał wczoraj (dn. 21.10.2024) porozumienie dotyczące podjęcia wspólnych działań w ramach „Programu reintrodukcji żółwia błotnego na terenie Ziemi Łódzkiej”
Porozumienie zostało zawarte pomiędzy następującymi podmiotami:
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi
- Wydział Biologii i i Ochrony Środowiska Uniwersytet u Łodzkiego
- ZOO Łódź
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi
- Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
Nowa szansa dla zagrożonego gatunku
Żółw błotny (Emys orbicularis) to jedyny naturalnie występujący w Polsce gatunek żółwia. Niestety, z powodu degradacji siedlisk i działalności człowieka jego populacja znacząco się zmniejszyła. Nasz wspólny projekt ma na celu odtworzenie stabilnej populacji tego wyjątkowego gatunku w jego naturalnym środowisku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
W ramach projektu:
Orientarium ZOO Łódź będzie odpowiedzialne za hodowlę młodych żółwi oraz ich przygotowanie do życia na wolności, przez okres minimum 3 lat. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zajmie się wyborem odpowiednich miejsc do wypuszczenia żółwi oraz ich ochroną i monitoringiem. Przeprowadzane zostaną akcje edukacyjne dla społeczności lokalnej, aby zwiększyć świadomość na temat ochrony żółwia błotnego i jego znaczenia w środowisku naturalnym.
Innowacyjne działania
Projekt zakłada zastosowanie nowoczesnych metod hodowli i monitoringu, w tym:
Hodowlę żółwi w specjalnie przystosowanych warunkach, które zapewnią im optymalny rozwój.
Ochronę naturalnych siedlisk, takich jak stawy i tereny podmokłe, kluczowe dla przetrwania gatunku, poprzez prowadzenie działalności małej retencji nizinnej.
Dlaczego to takie ważne?
Przywrócenie żółwia błotnego do naszych wód to nie tylko ochrona jednego gatunku, ale także:
-Wzmocnienie ekosystemów wodnych, w których żółwie odgrywają ważną rolę.
-Zwiększenie różnorodności biologicznej naszego regionu.
-Edukacja i zaangażowanie społeczności, co przyczyni się do lepszej ochrony przyrody w przyszłości.