Wydawca treści
O kampanii
Niewiele miast ma takie szczęście jak Łódź – bliskie sąsiedztwo niespotykanie dużych terenów leśnych to niewątpliwy atut dla mieszkańców województwa łódzkiego. Z uroków lasu szczególnie chętnie korzystamy wiosną i latem, jesienią niejednokrotnie wyruszamy na piesze poszukiwania owoców lasu... czyli oczywiście grzybów, zimą podczas krótkich spacerów niesiemy pomoc jego mieszkańcom - dokarmiamy zwierzęta i ptaki. Nie bójmy się tego, że las to także drewno – odnawialny surowiec naturalny, który od tysiącleci służy człowiekowi.
Naszym celem jest to, byście jak najwięcej dowiedzieli się o drewnie i mogli korzystać z walorów nie tylko leśnego sąsiedztwa, ale także drewna jako surowca – najbardziej pożądanego przez człowieka, który znajduje dziś aż 30 tysięcy zastosowań. Czym różnią się poszczególne gatunki drewna, jakie mają właściwości użytkowe, jaki potencjał twórczy tkwi w drewnie i co można z niego „wyczarować"? Wreszcie – jak pozyskujemy ten przyjazny dla człowieka i środowiska surowiec? W kampanii #WoodsKreuje kontynuowanej jako #WoodsKreuje II odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące drewna. Wierzymy, że ponownie zainspirujemy Was do twórczego i praktycznego wykorzystania cennego daru lasu!
Drewniane dziedzictwo Łodzi – to temat gry miejskiej, którą przygotowaliśmy dla łodzian i turystów przy okazji pierwszej edycji projektu. Pasjonaci natury, wielbiciele gier miejskich pobierali aplikację mobilną WoodsKreuje ze sklepu Google Play i wyruszali w niezwykłą podróż po mieście, odkrywając najpiękniejsze drewniane elementy związane z historią reymontowskiej Ziemi Obiecanej i z współczesnym obliczem miasta. Najbardziej kreatywnych graczy wysłaliśmy nad morze!
Chcemy zaprezentować drewno jako tworzywo mebli, pomocy naukowych, form artystycznych. W ramach projektu podjęliśmy się organizacji przestrzeni wypoczynkowo-edukacyjnej #WoodsKreuje składającej się z elementów mobilnych, pozwalającej na promocję drewna także podczas wszelkich wydarzeń edukacyjnych i medialnych.
Misja KARMNIK
Na terenie łódzkiej RDLP zamontujemy ponad 200 karmników wykonanych z naturalnego drewna - przyjaznych ptasich stołówek. Sami też możecie zrobić taki karmnik i powiesić w swoim otoczeniu, tutaj znajdziecie instrukcję: Jak zrobić karmnik dla ptaków?|Niepokorna stolarka #3
Leśne Eksperymentarium
Mali i duzi lubią…eksperymentować, doświadczać. Damy Wam taką szansę byście przekonali się jak wiele właściwości ma ten odnawialny surowiec! W facebook’owym Leśnym Eksperymentarium i na zajęciach edukacyjnych w Waszych szkołach i Domach Kultury odkryjemy najbardziej zagadkowe historie, które kryje w sobie drewno...
Ważną częścią kampanii będą oznaczane hasztagiem #WoodsKreujeII publikacje na stronie internetowej i FB RDLP w Łodzi zawierające zadania do wykonania w domu, w rodzinnym gronie, dla których inspiracją będą opisy eksperymentów zawarte w książce „Drewno. Leśne obserwacje i eksperymenty.”
Konkursy
W ramach kampanii WoodsKreuje II zorganizowane zostaną konkursy z nagrodami wykonanymi z drewna. Koniecznie śledźcie nasz fanpage: https://www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/
Polecamy bardzo ciekawe wydawnictwa CILP o drewnie:
Krzysztof Fronczak "Magiczne drewno"
Projekt finansowany przez CILP w ramach kampanii:
Najnowsze aktualności
Zarządzanie w praktyce – Lasy Państwowe i studenci UŁ razem dla edukacji
Zarządzanie w praktyce – Lasy Państwowe i studenci UŁ razem dla edukacji
6 maja w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi odbyło się kolejne spotkanie w ramach współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Rozmawiano o strukturze Lasów Państwowych, finansowaniu, a także o możliwościach praktyk i poznawania leśnictwa w terenie.
To kontynuacja zainicjowanej wcześniej współpracy RDLP w Łodzi z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Tym razem w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Rachunkowości SIGMA oraz Studenckiego Koła Naukowego Stratolog. Spotkanie prowadził Pan Michał Stebnicki, Zastępca Dyrektora RDLP w Łodzi ds. Ekonomicznych. Głównym celem było przybliżenie studentom zasad funkcjonowania Lasów Państwowych, w tym m.in. systemu zarządzania, ustawy o lasach, roli funduszu leśnego oraz działań podejmowanych przez LP w skali regionu i kraju.
Wiedza z pierwszej ręki
Podczas spotkania studenci mieli okazję poznać praktyczne aspekty zarządzania jednostką organizacyjną Lasów Państwowych. Poruszono także kwestie związane z gospodarką leśną, finansowaniem i codzienną działalnością administracyjną. W odpowiedzi na duże zainteresowanie pojawiła się propozycja organizacji praktyk studenckich, które pozwolą uczestnikom zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i spojrzeć na zarządzanie od strony realnych wyzwań terenowych.
Z sali wykładowej do lasu
Zaplanowano także wizytę studentów w jednym z nadleśnictw RDLP w Łodzi – odbędzie się ona na przełomie maja i czerwca. Będzie to okazja do zapoznania się z działalnością jednostki terenowej i poznania pracy leśników "od środka".
Rozwijamy partnerstwo naukowo-praktyczne
Spotkanie jest kolejnym etapem realizacji porozumienia między RDLP w Łodzi a Wydziałem Zarządzania UŁ, które zakłada m.in. wspólne badania naukowe, organizację obozów naukowych, konkursy na prace dyplomowe oraz wzajemne wsparcie w zakresie edukacji i zarządzania.