Wydawca treści
Drewno
Spot DREWNO JEST Z LASU zrealizowany dla RDLP w Łodzi w 2021 r.
Drewno jest wykorzystywane przez człowieka od tysięcy lat – nie zmieniły tego kolejne rewolucje techniczne i przemysłowe. Nie ma bowiem drugiego tak uniwersalnego surowca jak drewno. Od tysiącleci ogrzewa nasze domy, służy jako materiał budowlany - można go wykorzystać prawie w 100 proc. do budowy domu. Każda część drzewa ma swoje zastosowanie, czy to w konstrukcji, w izolacji, ogrzaniu oraz wyposażeniu domu. Wykonuje się z niego naczynia, narzędzia, przedmioty użytkowe - co doskonale wpisuje się w trend bycia i życia eko, z powodu jego właściwości, naturalnego pochodzenia i odnawialności zasobów.
DREWNO
- Czyste w procesie produkcji i spalania – nie wymyślono jeszcze materiału równie przyjaznego środowisku.
- Sprzyjające odpoczynkowi – w chwilach zmęczenia i stresu instynktownie dążymy do kontaktu z naturalnymi materiałami.
- Odnawialne – w przeciwieństwie do innych surowców naturalnych, o drewnie możemy powiedzieć, że nigdy się skończy! Dbamy o to każdego dnia.
- Lokomotywa polskiej gospodarki - najcenniejsze bogactwo naturalne.
Zalety drewna można wymieniać w nieskończoność, dość powiedzieć, że dziś znajduje aż 30 tysięcy zastosowań!
Jeśli nie z lasu, to skąd?
Zapotrzebowanie na drewno jest ogromne i wciąż rośnie. Kochamy drewniane domy, piękne drewniane podłogi i meble, ekologiczne zabawki, instrumenty muzyczne, designerskie gadżety, łodzie, wreszcie – rzeźby, przedmioty sakralne, dzieła sztuki. Pytania pojawiają się w momencie pozyskania surowca. Dwa przeciwległe bieguny toczącej się wciąż dyskusji uosabiają przedstawiciele przemysłu drzewnego i ekolodzy. Podczas gdy ci pierwsi wciąż optują za zwiększeniem pozyskania drewna, odwołując się do powierzchni drzewostanów przyszłorębnych, obrońcy przyrody uważają, że każda forma użytkowania lasu jest naruszeniem jego naturalnej struktury i działaniem niewłaściwym. Fakty wyglądają tak: w zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej prowadzonej na ekologicznych zasadach o momencie wycinki lasu nie decydują względy komercyjne. 10-letnie plany urządzania lasu oparte o badania naukowe i standardy ekologiczne uwzględniają wszystkie czynniki decydujące o tym, w którym momencie dany drzewostan powinien zostać wycięty – aby zaspokoić potrzeby człowieka i równowagi przyrodniczej.
Drewno a środowisko
W przeciwieństwie do eksploatacji innych złóż naturalnych, pozyskanie drewna nie prowadzi do trwałych przekształceń w przyrodzie.
W wyniku działań człowieka (spalanie paliw kopalnych, wycinka lasów) stężenie dwutlenku węgla jest dziś najwyższe w ciągu ostatnich 20 milinów lat historii ziemi, stoimy w obliczu rosnącego efektu cieplarnianego. Lasy są najważniejszym czynnikiem kształtującym globalny bilans węgla. Każdy hektar lasu i każdy metr sześcienny drewna przynosi korzyść w postaci wiązania węgla.
Najnowsze aktualności
Zarządzanie w praktyce – Lasy Państwowe i studenci UŁ razem dla edukacji
Zarządzanie w praktyce – Lasy Państwowe i studenci UŁ razem dla edukacji
6 maja w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi odbyło się kolejne spotkanie w ramach współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Rozmawiano o strukturze Lasów Państwowych, finansowaniu, a także o możliwościach praktyk i poznawania leśnictwa w terenie.
To kontynuacja zainicjowanej wcześniej współpracy RDLP w Łodzi z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Tym razem w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Rachunkowości SIGMA oraz Studenckiego Koła Naukowego Stratolog. Spotkanie prowadził Pan Michał Stebnicki, Zastępca Dyrektora RDLP w Łodzi ds. Ekonomicznych. Głównym celem było przybliżenie studentom zasad funkcjonowania Lasów Państwowych, w tym m.in. systemu zarządzania, ustawy o lasach, roli funduszu leśnego oraz działań podejmowanych przez LP w skali regionu i kraju.
Wiedza z pierwszej ręki
Podczas spotkania studenci mieli okazję poznać praktyczne aspekty zarządzania jednostką organizacyjną Lasów Państwowych. Poruszono także kwestie związane z gospodarką leśną, finansowaniem i codzienną działalnością administracyjną. W odpowiedzi na duże zainteresowanie pojawiła się propozycja organizacji praktyk studenckich, które pozwolą uczestnikom zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i spojrzeć na zarządzanie od strony realnych wyzwań terenowych.
Z sali wykładowej do lasu
Zaplanowano także wizytę studentów w jednym z nadleśnictw RDLP w Łodzi – odbędzie się ona na przełomie maja i czerwca. Będzie to okazja do zapoznania się z działalnością jednostki terenowej i poznania pracy leśników "od środka".
Rozwijamy partnerstwo naukowo-praktyczne
Spotkanie jest kolejnym etapem realizacji porozumienia między RDLP w Łodzi a Wydziałem Zarządzania UŁ, które zakłada m.in. wspólne badania naukowe, organizację obozów naukowych, konkursy na prace dyplomowe oraz wzajemne wsparcie w zakresie edukacji i zarządzania.