Asset Publisher Asset Publisher

ORGANIZACJA DYREKCJI

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych jest jednostką organizacyjną stanowiącą aparat wykonawczy dyrektora regionalnego. RDLP prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie.

Dyrektor kieruje całokształtem działalności RDLP na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za nią odpowiedzialność, a także reprezentuje RDLP na zewnątrz.

Dyrektor realizuje przypisane mu z mocy prawa zadania przy pomocy dwóch zastępców:

Zastępcy Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej,

Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomicznych.

Dyrektorowi oraz jego Zastępcom podlegają bezpośrednio następujące komórki organizacyjne:

Pion Dyrektora

Wydział Organizacji i Kadr

Stanowisko ds. Promocji i Mediów

Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego

Stanowisko ds. Obronności i Ochrony Mienia

Pion Zastępcy Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej

Wydział Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu

Wydział Zarządzania Zasobami Leśnymi

Wydział Informatyki

Pion Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomicznych

Wydział Księgowości

Zespół ds. Analiz i Planowania

Wydział Gospodarki Drewnem

Wydział Infrastruktury Leśnej

Wydział Administracji

 

 

Wydział Organizacji i Kadr [DO]

Zajmuje się organizacją struktur biura, całokształtem spraw pracowników biura RDLP
i pozostałych pracowników nadzorowanych jednostek zgodnie z odrębnymi regulacjami
w rozumieniu Kodeksu pracy, PUZP dla PGL LP oraz innych unormowań prawnych obowiązujących w tym zakresie, realizuje politykę personalną w RDLP oraz kadrową w zakresie doboru i rozmieszczenia kadry kierowniczej w jednostkach organizacyjnych, współpracuje ze związkami zawodowymi i szkołami leśnymi, prowadzi sprawy związane ze współpracą
z zagranicą, koordynuje sprawy związane ze zlecaniem obsługi prawnej RDLP.

 

Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego [DK]

Wykonuje zadania związane z kontrolą instytucjonalną oraz controllingiem w komórkach organizacyjnych RDLP, nadleśnictwach i Zakładzie Usługowo Produkcyjnym. Koordynuje sprawy związane z załatwianiem skarg i wniosków, współpracuje w Głównym Inspektorem LP oraz organami kontroli państwowej.

 

Stanowisko ds. Promocji i Mediów [DR]

Realizuje zadania związane z prowadzeniem polityki informacyjnej w ramach działalności RDLP oraz zapewnieniem sprawnej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Koordynuje działania
w zakresie public relations i edukacji przyrodniczo leśnej. Zajmuje się obsługą i prowadzeniem konferencji prasowych, spotkań z mediami, organizowaniem wystąpień dyrektora w mediach oraz innych imprezach promocyjno – informacyjnych.

 

Stanowisko ds. Obronności i Ochrony Mienia [DS]

Wspiera, nadzoruje oraz prowadzi sprawy związane z obronnością, militaryzacją, działaniami
w sytuacjach kryzysowych, ochroną informacji niejawnych i prowadzeniem stosownej kancelarii. Koordynuje i realizuje zadania z zakresu ochrony mienia i zwalczania szkodnictwa leśnego.

 

Wydział Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu [ZG]

Zadaniem Wydziału jest merytoryczne przygotowywanie, wspieranie, koordynowanie oraz nadzorowanie realizacji zadań w dziedzinie hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody, certyfikacji gospodarki leśnej, gospodarki łowieckiej, łąkowo-rolnej, zadrzewień, zagospodarowania turystycznego lasu, nadzorowanie
i koordynowanie działań w Leśnych Kompleksach Promocyjnych Lasy Gostynińsko-Włocławskie i Spalsko-Rogowskie oraz koordynowanie nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa.

 

Wydział Zarządzania Zasobami Leśnymi  [ZS]

Prowadzi całokształt zagadnień z zakresu stanu posiadania, urządzania lasu, geomatyki leśnej, ochrony gruntów rolnych i leśnych, w tym wyłączenia z produkcji, a także tworzenia, dzielenia, łączenia i likwidacji oraz określania zasięgu terytorialnego nadleśnictw i obrębów leśnych – koordynuje, wspiera i nadzoruje nadleśnictwa w tym zakresie.

 

Wydział Informatyki [ZI]

Realizuje zadania związane z organizacją, nadzorem, rozwojem, utrzymaniem oraz zapewnieniem bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, w szczególności SILP,
w jednostkach nadzorowanych oraz RDLP. Prowadzi czynności związane z serwisem sprzętu, szkoleniami informatycznymi oraz ochroną praw autorskich oprogramowania w biurze RDLP.

 

Wydział Księgowości [EK]

Prowadzi rachunkowość, rozliczenia podatkowe i finansowe z kontrahentami i pracownikami biura RDLP i ZOL oraz nadzoruje  ww. czynności w podległych jednostkach organizacyjnych. Realizuje, koordynuje i nadzoruje zagadnienia związane ze sprawozdawczością finansową LP
i GUS, koordynuje i nadzoruje jednostki organizacyjne w zakresie gospodarki finansowej obejmującej m.in. kredytowanie, lokowanie środków, zachowanie  płynności finansowej. 

 

Zespół d/s Analiz i Planowania [EP]

Zajmuje się sporządzaniem  planów finansowo-gospodarczych oraz  monitorowaniem ich realizacji w jednostkach nadzorowanych poprzez uzgadnianie i analizowanie danych  sprawozdawczych, koordynowanie i  nadzorowanie spraw  związanych ze sprawozdawczością wewnętrzną LP i GUS, analizowaniem i wnioskowaniem w zakresie wynagradzania, opracowywania projektów regulaminów premiowania i nagradzania.

 

Wydział Gospodarki Drewnem  [ED]

Zajmuje się sprawami związanymi z nadzorem, inicjowaniem i koordynowaniem działalności jednostek organizacyjnych w zakresie użytkowania lasu, sprzedaży drewna, realizacji polityki cenowej i handlowej Lasów Państwowych, działalności marketingowej, działalności stanowiska pracy brakarza regionalnego, analizą windykacji należności za drewno, powstawaniem umów handlowych
i nadzorem nad realizacją tych umów.

 

Wydział Infrastruktury Leśnej [ER]

Wspiera, koordynuje oraz udziela pomocy merytorycznej w jednostkach organizacyjnych RDLP
w Łodzi, a w szczególności prowadzi nadzór w zakresie: budownictwa (ogólnego, drogowego
i wodnego); postępu techniczno-technologicznego; gospodarki transportowej oraz mechanizacji prac; udzielania zamówień publicznych, gospodarowania zasobami mieszkaniowymi oraz innymi obiektami kubaturowymi; współpracy na szczeblu RDLP  z przedstawicielami przedsiębiorczości leśnej. Prowadzenie spraw związanych z likwidacją szkód majątkowych (w zakresie ubezpieczeń TUW Cuprum). Koordynuje wdrażanie Projektów Rozwojowych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w biurze RDLP i w jednostkach nadzorowanych. Nadzoruje pracę ZUP w Łodzi.

 

Wydział Administracji [EA]

Do zadań Wydziału należy prowadzenie i nadzorowanie spraw z zakresu: administrowania majątkiem RDLP w tym: lokalami biurowymi oraz innymi pomieszczeniami w budynku (siedzibie) RDLP, dokonywanie dostaw materiałów na potrzeby biura RDLP oraz Ośrodka Wypoczynkowego „Leśny Dwór" w Mielnie, obsługa sekretariatu, kancelarii, archiwum i biblioteki RDLP, prowadzenie całości spraw związanych z gospodarką inwestycyjno-remontową biura RDLP oraz ewidencja i inwentaryzacja majątku biura RDLP i OW „Leśny Dwór"; zamawianiem robót budowlanych, dostaw i usług dla biura RDLP i OW „Leśny Dwór" w Mielnie, gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi RDLP, oraz prowadzenie spraw w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.

Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam gdzie je pozyskują sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju. 

Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych

Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność.

Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.

W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów,  blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las odnowi się kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.

Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!

Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna. 

W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji „Lasy na nowe 100-lecie” chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:

  • Sadzenia drzew w całej Polsce z rożnymi grupami społecznymi (niebieski kolor pinezki na mapie) (poniższa mapa będzie na bieżąco aktualizowana)

 

 

  • Otwarte sadzenia lasów w nadleśnictwach (ciemnogranatowy kolor pinezki na mapie) – każdy będzie mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do ochrony przyrody.
  • Spotkania z leśnikami, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o zarządzaniu lasami i o pracy leśników.