Asset Publisher Asset Publisher

OBSZARY NATURA 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.

Wszystko o Natura 2000

W ramach projektu europejskiej sieci Natura 2000, mimo niesprzyjających geograficznych, ekologicznych i historycznych uwarunkowań Polski Środkowej (niska lesistość, mała ilość zbiorników wodnych, wysoka gęstość zaludnienia, urbanizacja i sieć drogowa) udało się wyróżnić 6 Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków oraz 34 Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zarządzanie w praktyce – Lasy Państwowe i studenci UŁ razem dla edukacji

Zarządzanie w praktyce – Lasy Państwowe i studenci UŁ razem dla edukacji

6 maja w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi odbyło się kolejne spotkanie w ramach współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Rozmawiano o strukturze Lasów Państwowych, finansowaniu, a także o możliwościach praktyk i poznawania leśnictwa w terenie.

To kontynuacja zainicjowanej wcześniej współpracy RDLP w Łodzi z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Tym razem w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Rachunkowości SIGMA oraz Studenckiego Koła Naukowego Stratolog. Spotkanie prowadził Pan Michał Stebnicki, Zastępca Dyrektora RDLP w Łodzi ds. Ekonomicznych. Głównym celem było przybliżenie studentom zasad funkcjonowania Lasów Państwowych, w tym m.in. systemu zarządzania, ustawy o lasach, roli funduszu leśnego oraz działań podejmowanych przez LP w skali regionu i kraju.

 

Wiedza z pierwszej ręki

Podczas spotkania studenci mieli okazję poznać praktyczne aspekty zarządzania jednostką organizacyjną Lasów Państwowych. Poruszono także kwestie związane z gospodarką leśną, finansowaniem i codzienną działalnością administracyjną. W odpowiedzi na duże zainteresowanie pojawiła się propozycja organizacji praktyk studenckich, które pozwolą uczestnikom zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i spojrzeć na zarządzanie od strony realnych wyzwań terenowych.

 

Z sali wykładowej do lasu

Zaplanowano także wizytę studentów w jednym z nadleśnictw RDLP w Łodzi – odbędzie się ona na przełomie maja i czerwca. Będzie to okazja do zapoznania się z działalnością jednostki terenowej i poznania pracy leśników "od środka".

 

Rozwijamy partnerstwo naukowo-praktyczne

Spotkanie jest kolejnym etapem realizacji porozumienia między RDLP w Łodzi a Wydziałem Zarządzania UŁ, które zakłada m.in. wspólne badania naukowe, organizację obozów naukowych, konkursy na prace dyplomowe oraz wzajemne wsparcie w zakresie edukacji i zarządzania.