Asset Publisher
UŻYTKOWANIE LASU
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 59 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,5 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.
RDLP w Łodzi koordynuje gospodarkę leśną na powierzchni ponad 290 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 1,6 mln m sześc. drewna.
RDLP w Łodzi koordynuje gospodarkę leśną na powierzchni ponad 290 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 1,6 mln m sześc. drewna
Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych w 2018 r. na terenie dyrekcji pozyskano ponad 618 052 m sześc. grubizny (w tym przygodne), w cięciach rębnych – 912 046 m sześc., a w przygodnych – 102 169 m sześc. Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna i świerk. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, dąb, jesion, klon, olsza i grab.
Drewno pozyskane na terenie dyrekcji trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji energii elektrycznej.
Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna w naszych Nadleśnictwach.
Asset Publisher
Wierni pamięci – leśnicy oddali hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu
Wierni pamięci – leśnicy oddali hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu
Leśnicy z Nadleśnictwa Opoczno oddali hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”
W dniu 27 kwietnia 2025 roku, z okazji 85. rocznicy śmierci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, delegacja Nadleśnictwa Opoczno uczestniczyła w obchodach Dnia Pamięci o majorze Hubalu, zorganizowanych przy Szańcu w Anielinie.
W atmosferze głębokiej zadumy i patriotycznego uniesienia leśnicy złożyli wiązankę kwiatów, oddając należny hołd Bohaterowi, który pozostał wierny przysiędze żołnierskiej aż do ostatnich chwil życia.
Uroczystości rozpoczęły się od zwiedzania stoisk historycznych i promocyjnych, wśród których znalazło się również stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Opoczno. Leśnicy prezentowali tam działania związane z ochroną przyrody, historią polskich lasów oraz rolą leśników w czasie walk o niepodległość.
Program obchodów obejmował także występ zespołu artystyczno-muzycznego Gminy Białaczów, uroczyste podniesienie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i odśpiewanie Hymnu Państwowego. Następnie odprawiona została polowa Msza Święta przy Szańcu Hubala, po której odbyły się przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci i salwa honorowa.
Szczególnym punktem uroczystości była inscenizacja historyczna, która przybliżyła zgromadzonym realia walk Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego pod dowództwem majora Hubala. W widowisku udział wzięli rekonstruktorzy w historycznych mundurach ułanów, zaprezentowano wozy historyczne oraz przelot samolotu, który dodatkowo podkreślił niezwykły charakter wydarzenia.
Podczas składania wieńców i wiązanek, delegacja Nadleśnictwa Opoczno wraz z przedstawicielami innych instytucji i mieszkańcami regionu oddała cześć majorowi Hubalowi i jego żołnierzom, którzy ofiarą życia przypominali o niezłomnej walce o wolność Ojczyzny.
Nadleśnictwo Opoczno jako współorganizator uroczystości, z dumą kultywuje pamięć o bohaterach narodowych, troszcząc się o dziedzictwo historyczne i przekazując wartości patriotyczne kolejnym pokoleniom.