Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Uroczyste obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uroczyste obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi uczestniczyła w 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. RDLP w Łodzi reprezentował Dyrektor Jacek Chudy. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny w Archikatedrze Łódzkiej, której przewodniczył biskup senior Ireneusz Pękalski. W homilii przypomniał o znaczeniu pierwszej w Europie konstytucji oraz trudnych losach Polski, które ta postępowa ustawa miała odmienić.
Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wojewoda łódzka Dorota Ryl, marszałek województwa Joanna Skrzydlewska, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Obecność leśników z RDLP w Łodzi – na czele z Dyrektorem Jackiem Chudym – stanowiła wyraz pamięci i szacunku środowiska leśnego dla dziedzictwa narodowego.
Po mszy uroczystości przeniosły się przed Archikatedrę. Tutaj po uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i odśpiewaniu hymnu, uczestnicy wysłuchali okolicznościowego przemówienia wojewody Doroty Ryl. Wojewoda podkreśliła, że Konstytucja 3 Maja to nie tylko zapis praw i obowiązków, ale też symbol dążeń do niepodległości, odpowiedzialności społecznej i wspólnotowego działania dla dobra ojczyzny. Przypomniała również, że ustawa ta rozszerzyła prawa mieszczan i dała ochronę prawną ludności wiejskiej, a także zapoczątkowała reformę sił zbrojnych.
Po Apelu Pamięci złożono wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wśród oddających hołd walczącym o wolną Polskę byli kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji. Uroczystość zakończyła defilada z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego, Leśników, Policji i Straży Pożarnej.
Pamięć historyczna, patriotyzm i praca na rzecz wspólnego dobra to wartości, które od pokoleń są fundamentem służby leśników.