Asset Publisher
ORGANIZACJA DYREKCJI
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych jest jednostką organizacyjną stanowiącą aparat wykonawczy dyrektora regionalnego. RDLP prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie.
Dyrektor kieruje całokształtem działalności RDLP na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za nią odpowiedzialność, a także reprezentuje RDLP na zewnątrz.
Dyrektor realizuje przypisane mu z mocy prawa zadania przy pomocy dwóch zastępców:
Zastępcy Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej,
Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomicznych.
Dyrektorowi oraz jego Zastępcom podlegają bezpośrednio następujące komórki organizacyjne:
Pion Dyrektora
Wydział Organizacji i Kadr
Stanowisko ds. Promocji i Mediów
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego
Stanowisko ds. Obronności i Ochrony Mienia
Pion Zastępcy Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej
Wydział Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu
Wydział Zarządzania Zasobami Leśnymi
Wydział Informatyki
Pion Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomicznych
Wydział Księgowości
Zespół ds. Analiz i Planowania
Wydział Gospodarki Drewnem
Wydział Infrastruktury Leśnej
Wydział Administracji
Wydział Organizacji i Kadr [DO]
Zajmuje się organizacją struktur biura, całokształtem spraw pracowników biura RDLP
i pozostałych pracowników nadzorowanych jednostek zgodnie z odrębnymi regulacjami
w rozumieniu Kodeksu pracy, PUZP dla PGL LP oraz innych unormowań prawnych obowiązujących w tym zakresie, realizuje politykę personalną w RDLP oraz kadrową w zakresie doboru i rozmieszczenia kadry kierowniczej w jednostkach organizacyjnych, współpracuje ze związkami zawodowymi i szkołami leśnymi, prowadzi sprawy związane ze współpracą
z zagranicą, koordynuje sprawy związane ze zlecaniem obsługi prawnej RDLP.
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego [DK]
Wykonuje zadania związane z kontrolą instytucjonalną oraz controllingiem w komórkach organizacyjnych RDLP, nadleśnictwach i Zakładzie Usługowo Produkcyjnym. Koordynuje sprawy związane z załatwianiem skarg i wniosków, współpracuje w Głównym Inspektorem LP oraz organami kontroli państwowej.
Stanowisko ds. Promocji i Mediów [DR]
Realizuje zadania związane z prowadzeniem polityki informacyjnej w ramach działalności RDLP oraz zapewnieniem sprawnej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Koordynuje działania
w zakresie public relations i edukacji przyrodniczo leśnej. Zajmuje się obsługą i prowadzeniem konferencji prasowych, spotkań z mediami, organizowaniem wystąpień dyrektora w mediach oraz innych imprezach promocyjno – informacyjnych.
Stanowisko ds. Obronności i Ochrony Mienia [DS]
Wspiera, nadzoruje oraz prowadzi sprawy związane z obronnością, militaryzacją, działaniami
w sytuacjach kryzysowych, ochroną informacji niejawnych i prowadzeniem stosownej kancelarii. Koordynuje i realizuje zadania z zakresu ochrony mienia i zwalczania szkodnictwa leśnego.
Wydział Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu [ZG]
Zadaniem Wydziału jest merytoryczne przygotowywanie, wspieranie, koordynowanie oraz nadzorowanie realizacji zadań w dziedzinie hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody, certyfikacji gospodarki leśnej, gospodarki łowieckiej, łąkowo-rolnej, zadrzewień, zagospodarowania turystycznego lasu, nadzorowanie
i koordynowanie działań w Leśnych Kompleksach Promocyjnych Lasy Gostynińsko-Włocławskie i Spalsko-Rogowskie oraz koordynowanie nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa.
Wydział Zarządzania Zasobami Leśnymi [ZS]
Prowadzi całokształt zagadnień z zakresu stanu posiadania, urządzania lasu, geomatyki leśnej, ochrony gruntów rolnych i leśnych, w tym wyłączenia z produkcji, a także tworzenia, dzielenia, łączenia i likwidacji oraz określania zasięgu terytorialnego nadleśnictw i obrębów leśnych – koordynuje, wspiera i nadzoruje nadleśnictwa w tym zakresie.
Wydział Informatyki [ZI]
Realizuje zadania związane z organizacją, nadzorem, rozwojem, utrzymaniem oraz zapewnieniem bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, w szczególności SILP,
w jednostkach nadzorowanych oraz RDLP. Prowadzi czynności związane z serwisem sprzętu, szkoleniami informatycznymi oraz ochroną praw autorskich oprogramowania w biurze RDLP.
Wydział Księgowości [EK]
Prowadzi rachunkowość, rozliczenia podatkowe i finansowe z kontrahentami i pracownikami biura RDLP i ZOL oraz nadzoruje ww. czynności w podległych jednostkach organizacyjnych. Realizuje, koordynuje i nadzoruje zagadnienia związane ze sprawozdawczością finansową LP
i GUS, koordynuje i nadzoruje jednostki organizacyjne w zakresie gospodarki finansowej obejmującej m.in. kredytowanie, lokowanie środków, zachowanie płynności finansowej.
Zespół d/s Analiz i Planowania [EP]
Zajmuje się sporządzaniem planów finansowo-gospodarczych oraz monitorowaniem ich realizacji w jednostkach nadzorowanych poprzez uzgadnianie i analizowanie danych sprawozdawczych, koordynowanie i nadzorowanie spraw związanych ze sprawozdawczością wewnętrzną LP i GUS, analizowaniem i wnioskowaniem w zakresie wynagradzania, opracowywania projektów regulaminów premiowania i nagradzania.
Wydział Gospodarki Drewnem [ED]
Zajmuje się sprawami związanymi z nadzorem, inicjowaniem i koordynowaniem działalności jednostek organizacyjnych w zakresie użytkowania lasu, sprzedaży drewna, realizacji polityki cenowej i handlowej Lasów Państwowych, działalności marketingowej, działalności stanowiska pracy brakarza regionalnego, analizą windykacji należności za drewno, powstawaniem umów handlowych
i nadzorem nad realizacją tych umów.
Wydział Infrastruktury Leśnej [ER]
Wspiera, koordynuje oraz udziela pomocy merytorycznej w jednostkach organizacyjnych RDLP
w Łodzi, a w szczególności prowadzi nadzór w zakresie: budownictwa (ogólnego, drogowego
i wodnego); postępu techniczno-technologicznego; gospodarki transportowej oraz mechanizacji prac; udzielania zamówień publicznych, gospodarowania zasobami mieszkaniowymi oraz innymi obiektami kubaturowymi; współpracy na szczeblu RDLP z przedstawicielami przedsiębiorczości leśnej. Prowadzenie spraw związanych z likwidacją szkód majątkowych (w zakresie ubezpieczeń TUW Cuprum). Koordynuje wdrażanie Projektów Rozwojowych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w biurze RDLP i w jednostkach nadzorowanych. Nadzoruje pracę ZUP w Łodzi.
Wydział Administracji [EA]
Do zadań Wydziału należy prowadzenie i nadzorowanie spraw z zakresu: administrowania majątkiem RDLP w tym: lokalami biurowymi oraz innymi pomieszczeniami w budynku (siedzibie) RDLP, dokonywanie dostaw materiałów na potrzeby biura RDLP oraz Ośrodka Wypoczynkowego „Leśny Dwór" w Mielnie, obsługa sekretariatu, kancelarii, archiwum i biblioteki RDLP, prowadzenie całości spraw związanych z gospodarką inwestycyjno-remontową biura RDLP oraz ewidencja i inwentaryzacja majątku biura RDLP i OW „Leśny Dwór"; zamawianiem robót budowlanych, dostaw i usług dla biura RDLP i OW „Leśny Dwór" w Mielnie, gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi RDLP, oraz prowadzenie spraw w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Asset Publisher
Zawiadomienie o planowanych zabiegach agrolotniczych w Lasach Państwowych
Zawiadomienie o planowanych zabiegach agrolotniczych w Lasach Państwowych
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi informuje, że na terenie Nadleśnictwa Gostynin zostanie przeprowadzony ratowniczy zabieg agrolotniczy w celu zwalczania groźnego szkodnika sosny pospolitej – brudnicy mniszki (Lymantria monacha).
Zabieg zostanie wykonany w związku z wystąpieniem zagrożenia trwałości drzewostanów sosnowych w wyniku gradacji brudnicy mniszki.
Obecne zagrożenie na terenie Nadleśnictwa Gostynin, od brudnicy mniszki zostało zdiagnozowane na podstawie obserwacji lotu motyli tego gatunku w roku ubiegłym oraz na podstawie analizy z pułapek lepowych w roku bieżącym i na podstawie nadzwyczajnych kontroli liczebności gąsienic tego gatunku w koronach drzew. Na podstawie ww. obserwacji ustalono zagrożenie ustalono w poszczególnych oddziałach leśnych w stopniu silnym, średnim i krytycznym.
Brudnica mniszka to gatunek motyla, którego gąsienice w latach masowego pojawu są w stanie całkowicie ogołocić korony drzew z igieł, prowadząc do:
- osłabienia drzew i obniżenia ich odporności na inne czynniki stresowe,
- zwiększonej podatności na choroby grzybowe i ataki wtórnych szkodników (np. korników),
- zahamowania wzrostu, obumierania koron, a nawet całkowitej śmierci drzew,
- zaburzenia równowagi ekosystemów leśnych i spadku bioróżnorodności.
Masowe pojawy brudnicy mniszki, trwające zwykle 2–4 lata i są cyklicznym zjawiskiem, które – jeśli nie zostaną w odpowiednim momencie zahamowane – mogą prowadzić do zamierania dużych połaci drzewostanów, znaczących strat gospodarczych oraz trwałego uszczerbku dla środowiska leśnego. Ocenia się, że jedna gąsienica może zniszczyć nawet kilkadziesiąt igieł dziennie. W przypadku znacznych liczebności szkodnika gąsienice potrafią pozostawić po sobie gołożery na dużych powierzchniach, co daje nikłe szanse drzewom na przeżycie.
Informacje dotyczące zabiegu
- Termin wykonania
od 24 do 31 maja br., przy sprzyjających warunkach pogodowych zabieg zostanie wykonany w ciągu jednego dnia w godzinach porannych i wieczornych. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych termin zakończenia zabiegu może zostać wydłużony. - Metoda
zabieg agrolotniczy z użyciem samolotu PZL M18 Dromader - Lokalizacja
Nadleśnictwo Gostynin - Leśnictwa: Olszyny, Studzianka i Duninów, Województwo Mazowieckie, Powiat Płocki, Gmina Nowy Duninów. - Powierzchnia zabiegu: ok. 1000 ha
- Preparaty ochronne:
- Confirm – nowoczesny, selektywny insektycyd, bezpieczny dla ludzi, działający wybiórczo tylko na owady uszkadzające aparat asymilacyjny sosny.
Środki ostrożności
- Na terenach objętych opryskiem będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu (stosowne oznakowanie zostanie umieszczone przy drogach dojazdowych i na tablicach informacyjnych).
- Zabiegi prowadzone będą w godzinach porannych, przy sprzyjających warunkach meteorologicznych.
- Zastosowane środki są bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych oraz zapylaczy, jednak zaleca się powstrzymanie od zbierania runa leśnego oraz ograniczenie przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie opryskiwanego terenu w dniu zabiegu.
Zabieg ma charakter prewencyjny i ochronny – jest niezbędny dla zachowania trwałości, zdrowotności oraz wielofunkcyjnego charakteru lasów.
Link do strony Nadleśnictwa Gostynin na której znajdują się szczegółowe informacje o zabiegu:
https://gostynin.lodz.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/gq8WNT4UZZX6/content/zabiegi-agrolotnic-1