Asset Publisher
O kampanii
Niewiele miast ma takie szczęście jak Łódź – bliskie sąsiedztwo niespotykanie dużych terenów leśnych to niewątpliwy atut dla mieszkańców województwa łódzkiego. Z uroków lasu szczególnie chętnie korzystamy wiosną i latem, jesienią niejednokrotnie wyruszamy na piesze poszukiwania owoców lasu... czyli oczywiście grzybów, zimą podczas krótkich spacerów niesiemy pomoc jego mieszkańcom - dokarmiamy zwierzęta i ptaki. Nie bójmy się tego, że las to także drewno – odnawialny surowiec naturalny, który od tysiącleci służy człowiekowi.
Naszym celem jest to, byście jak najwięcej dowiedzieli się o drewnie i mogli korzystać z walorów nie tylko leśnego sąsiedztwa, ale także drewna jako surowca – najbardziej pożądanego przez człowieka, który znajduje dziś aż 30 tysięcy zastosowań. Czym różnią się poszczególne gatunki drewna, jakie mają właściwości użytkowe, jaki potencjał twórczy tkwi w drewnie i co można z niego „wyczarować"? Wreszcie – jak pozyskujemy ten przyjazny dla człowieka i środowiska surowiec? W kampanii #WoodsKreuje kontynuowanej jako #WoodsKreuje II odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące drewna. Wierzymy, że ponownie zainspirujemy Was do twórczego i praktycznego wykorzystania cennego daru lasu!
Drewniane dziedzictwo Łodzi – to temat gry miejskiej, którą przygotowaliśmy dla łodzian i turystów przy okazji pierwszej edycji projektu. Pasjonaci natury, wielbiciele gier miejskich pobierali aplikację mobilną WoodsKreuje ze sklepu Google Play i wyruszali w niezwykłą podróż po mieście, odkrywając najpiękniejsze drewniane elementy związane z historią reymontowskiej Ziemi Obiecanej i z współczesnym obliczem miasta. Najbardziej kreatywnych graczy wysłaliśmy nad morze!
Chcemy zaprezentować drewno jako tworzywo mebli, pomocy naukowych, form artystycznych. W ramach projektu podjęliśmy się organizacji przestrzeni wypoczynkowo-edukacyjnej #WoodsKreuje składającej się z elementów mobilnych, pozwalającej na promocję drewna także podczas wszelkich wydarzeń edukacyjnych i medialnych.
Misja KARMNIK
Na terenie łódzkiej RDLP zamontujemy ponad 200 karmników wykonanych z naturalnego drewna - przyjaznych ptasich stołówek. Sami też możecie zrobić taki karmnik i powiesić w swoim otoczeniu, tutaj znajdziecie instrukcję: Jak zrobić karmnik dla ptaków?|Niepokorna stolarka #3
Leśne Eksperymentarium
Mali i duzi lubią…eksperymentować, doświadczać. Damy Wam taką szansę byście przekonali się jak wiele właściwości ma ten odnawialny surowiec! W facebook’owym Leśnym Eksperymentarium i na zajęciach edukacyjnych w Waszych szkołach i Domach Kultury odkryjemy najbardziej zagadkowe historie, które kryje w sobie drewno...
Ważną częścią kampanii będą oznaczane hasztagiem #WoodsKreujeII publikacje na stronie internetowej i FB RDLP w Łodzi zawierające zadania do wykonania w domu, w rodzinnym gronie, dla których inspiracją będą opisy eksperymentów zawarte w książce „Drewno. Leśne obserwacje i eksperymenty.”
Konkursy
W ramach kampanii WoodsKreuje II zorganizowane zostaną konkursy z nagrodami wykonanymi z drewna. Koniecznie śledźcie nasz fanpage: https://www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/
Polecamy bardzo ciekawe wydawnictwa CILP o drewnie:
Krzysztof Fronczak "Magiczne drewno"
Projekt finansowany przez CILP w ramach kampanii:
Asset Publisher
Leśnicy na trasie – XXIV Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację
Leśnicy na trasie – XXIV Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację
W dniach 23 i 24 maja 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Bełchatów odbyły się XXIV Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację. Blisko 200 uczestników z całego kraju połączyło pasję do sportu i lasu, rywalizując w jednej z najbardziej naturalnych dla leśników dyscyplin sportowych.
Leśnicy spotkali się w bełchatowskich lasach, by sprawdzić swoje umiejętności nawigacyjne oraz kondycję fizyczną. Wydarzenie otworzył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Jacek Chudy. Szczególnym momentem ceremonii było przekazanie buławy prezesa Fundacji Sport i Przyroda. Włodzimierz Protasiewicz, wieloletni prezes Fundacji, symbolicznie przekazał swoje obowiązki następcy Mateuszowi Pomiankowi.
Dwa dni, dwa wyzwania
Zawody podzielono na dwa etapy. W piątek rozegrano bieg sprinterski na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna. W sobotę odbył się bieg mistrzowski w malowniczym i wymagającym terenie wokół siedziby Nadleśnictwa Bełchatów.
Zawodnicy rywalizowali w kilkunastu kategoriach wiekowych i terenowych. Trasy zostały tak zaplanowane, aby każdy – niezależnie od doświadczenia – mógł znaleźć wyzwanie dostosowane do swoich możliwości i czerpać satysfakcję z udziału.
Organizatorzy i partnerzy
Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi oraz Nadleśnictwo Bełchatów, przy współudziale Fundacji Sport i Przyroda oraz wsparciu lokalnych partnerów.
Uhonorowanie uczestników
Pamiątkowe medale wręczali:
- Dyrektor RDLP w Łodzi – Jacek Chudy,
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów – Jarosław Zając,
- Prezes Fundacji Sport i Przyroda – Mateusz Pomianek,
- Honorowy Prezes Fundacji – Włodzimierz Protasiewicz,
- Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej – Łukasz Charuba,
- Dyrektor Oddziału BULiGL w Warszawie,
oraz przedstawiciele stowarzyszeń leśnych, związków zawodowych, służb mundurowych i lokalnych samorządów.
Czym są Mistrzostwa Leśników w Biegu na Orientację?
Bieg na orientację to dyscyplina, która łączy szybkość, logiczne myślenie oraz zdolność do precyzyjnego poruszania się w terenie. Dla leśników to forma rywalizacji doskonale wpisująca się w ich codzienną pracę – z mapą w ręku i kompasem w dłoni, wśród lasów, które znają najlepiej.
W zawodach biorą udział:
- aktualni i byli pracownicy Lasów Państwowych oraz instytucji pokrewnych,
- leśnicy zatrudnieni w parkach narodowych, BULiGL, starostwach i innych instytucjach z wykształceniem leśnym,
- uczniowie, studenci, absolwenci i nauczyciele szkół oraz uczelni leśnych,
- właściciele i pracownicy zakładów usług leśnych,
- właściciele lasów,
- rodziny leśników, oraz wszyscy chętni w kategorii „Open”.
Aby wyrównać szanse, uczestnicy startują w kategoriach wiekowych. Najdłuższe i najtrudniejsze trasy, w kategorii K/M21, mają do 10 km w linii prostej i zawierają do 20 punktów kontrolnych. Kategorie młodsze i starsze oferują trasy krótsze i prostsze.
Dwa biegi – różne wyzwania
W ramach mistrzostw rozegrano dwa rodzaje biegów. Bieg sprinterski – dynamiczny, wymagający szybkości i precyzji, z czasami zwycięzców w granicach 10–20 minut. Bieg mistrzowski – bardziej rozbudowany, terenowy, sprawdzający nie tylko wytrzymałość, ale też doskonałą orientację w lesie.
Jak wygląda bieg na orientację?
Uczestnik otrzymuje mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które musi odnaleźć w określonej kolejności. Punkty są oznaczone w terenie specjalnymi lampionami z unikalnymi kodami. Potwierdzenie obecności odbywa się za pomocą elektronicznego chipa, a system Sport Ident rejestruje czas i kolejność zaliczonych punktów. Liczy się nie tylko tempo, ale też precyzja i strategia wyboru trasy między punktami.
Sport, integracja, edukacja
Mistrzostwa Leśników w Biegu na Orientację to nie tylko zawody – to spotkanie pasjonatów lasu i aktywnego stylu życia. To także integracja środowiska leśnego, rozwijanie kompetencji terenowych i popularyzacja sportu, który uczy samodzielności i logicznego myślenia. Z pokolenia na pokolenie wydarzenie to zyskuje coraz większe grono uczestników, stając się ważnym elementem leśnej tradycji i kultury.