Asset Publisher Asset Publisher

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Lasy na nowe 100-lecie” – razem dla przyszłych pokoleń - Podsumowanie akcji

„Lasy na nowe 100-lecie” – razem dla przyszłych pokoleń - Podsumowanie akcji

Ponad 1500 uczestników. 40 tysięcy posadzonych drzew. Blisko 8 hektarów odnowionych powierzchni. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi tegoroczna wiosna  miała smak wspólnej pracy, zapachu świeżej ziemi oraz brzmienia rozmów przy ognisku. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów.

 

Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

 

🌍 Ogólnopolska akcja – lokalnie z wielką siłą

„Lasy na nowe 100-lecie” to więcej niż zwykłe wydarzenie . Projekt zainicjowany przez Lasy Państwowe, miał zachęcić ludzi w całej Polsce do refleksji nad przyszłością naszych lasów, a przede wszystkim – do działania.

W naszej Dyrekcji akcje odbyły się aż w 14 z 19 nadleśnictw tj:

  • Nadleśnictwo Łąck
  • Nadleśnictwo Piotrków
  • Nadleśnictwo Spała
  • Nadleśnictwo Płock
  • Nadleśnictwo Bełchatów
  • Nadleśnictwo Przedbórz
  • Nadleśnictwo Opoczno
  • Nadleśnictwo Wieluń
  • Nadleśnictwo Brzeziny
  • Nadleśnictwo Smardzewice
  • Nadleśnictwo Skierniewice
  • Nadleśnictwo Grotniki
  • Nadleśnictwo Kutno
  • Nadleśnictwo Radziwiłłów.

 

📊 Efekty w liczbach, które mówią wszystko

  • 1566 uczestników – wsród nich m.in dzieci, młodzież, seniorzy, firmy, instytucje, mieszkańcy
  • 40 170 drzew posadzonych – głównie sosna i dąb, ale też buki, lipy, brzozy, grusze i śliwy ałycze
  • 7,87 hektarów nowego pokolenia lasu

Poszczególne akcje odbywały się w różnych terminach – od 17 marca do 15 kwietnia – dopasowanych do warunków terenowych.

 

👥 Kto sadził z nami las?

To była prawdziwa społeczna mobilizacja. Po jednej stronie szpadle trzymali uczniowie podstawówek, po drugiej – pracownicy firm technologicznych. Sadzenie drzew połączyło ludzi, których na co dzień dzielą różne światy.

Z nami sadzili m.in:

  • uczniowie, studenci, seniorzy,

  • koła gospodyń, harcerze, strażacy, myśliwi,

  • samorządowcy i mieszkańcy poszczególnych regionów,

  • oraz partnerzy instytucjonalni i biznesowi m.in:

     Erbud Industry, Fujitsu, DHL, DELL Technologies, ORLEN.

To, że tak silne marki postanowiły dołączyć do wspólnego sadzenia, jest dowodem, że odpowiedzialność za przyrodę może być wartością ponadbranżową.

 

🔧 Jak wyglądały akcje?

Scenariusz był prosty, ale każda poszczególna lokalizacja miała swój klimat.
Zazwyczaj dzień zaczynał się od przywitania, krótkiego instruktażu od leśników, a potem…

„Każdy sadził, jak umiał – z uśmiechem, z zapałem, czasem z pytaniami. Ale każdy z przekonaniem, że robi coś dobrego.” – mówił jeden z leśników z Nadleśnictwa Płock

Na zakończenie nie brakowało wspólnego ogniska, herbaty z termosu, rozmów o lasach i śmiechu dzieci biegających między sadzonkami.

 

🌱 Dlaczego wspólnie sadziliśmy drzewa?

"W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji „Lasy na nowe 100-lecie” chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew" – to inwestycja w przyszłość Polski – mówił Pan Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Dla wielu uczestników była to pierwsza w życiu okazja, by dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda praca leśników – i jak planowo, konsekwentnie i odpowiedzialnie lasy są odnawiane. Nie tylko po to, by służyły kolejnym pokoleniom, ale by już dziś chronić wodę, klimat i bioróżnorodność.

 

🗺️ Zobacz, gdzie i jak sadziliśmy

 

 

📎 Podsumowania lokalne z nadleśnictw:

Nadleśnictwo Łąck:

Pracownicy Orlenu posadzili kawałek lasu [WIDEO] - Portal Płock

Nadlesnictwo Piotrków:

(1) Lasy to wspólne dobro... - Nadleśnictwo Piotrków,Lasy Państwowe | Facebook

Nadlesnictwo Spała

Lasy na nowe 100- lecie - O nadleśnictwie - Nadleśnictwo Spała - Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Płock

(2) Co to był za dzień ! W ramach... - Nadleśnictwo Płock, Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Bełchatów

(2) 🌱🌳 #LasynaNowe100lecie 🌳🌱 Dziś, w ramach... - Nadleśnictwo Bełchatów | Facebook

Nadleśnictwo Opoczno

(2) 🌱 "Lasy na nowe 100-lecie" –... - Nadleśnictwo Opoczno Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Wieluń

(2) 🌿🌲 Nasze klasy sadzą... - I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu | Facebook

Nadleśnictwo Brzeziny

(2) Kolejne grunty porolne... - Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe | Facebook

(2) Tradycyjnie jak co roku... - Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Smardzewice

(2) Taka sytuacja…... - Nadleśnictwo Smardzewice - Lasy Państwowe | Facebook

(3) 🌳 Dzisiaj tworzymy... - Nadleśnictwo Smardzewice - Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Skierniewice

(2) ℤ𝕒𝕘𝕒𝕛𝕟𝕚𝕜 ℂ𝕙𝕣𝕠𝕓𝕣𝕖𝕘𝕠 –... - Nadleśnictwo Skierniewice, Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Grotniki

(2) Co może być piękniejszego... - Nadleśnictwo Grotniki, Lasy Państwowe | Facebook

(2) Dzięki zaufaniu z... - Nadleśnictwo Grotniki, Lasy Państwowe | Facebook

(2) #Lasynanowe100lecie jest... - Nadleśnictwo Grotniki, Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Kutno

(3) 🌱 DZIĘKUJEMY! 🌲 Wczorajsza... - Nadleśnictwo Kutno, Lasy Państwowe | Facebook

 

🤝 Wspólny las, wspólna sprawa

Sadzenie drzew to nie tylko symbol – to konkretne działanie
Każdy z uczestników zostawił po sobie coś trwałego:  żywe drzewo, które będzie rosło przez dekady.

Wierzymy, że takie akcje jak „Lasy na nowe 100-lecie” budują nie tylko las, ale i wspólnotę.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami :)