Asset Publisher Asset Publisher

LEŚNE KOMPLEKSY PROMOCYJNE

Leśne Kompleksy Promocyjne to duże, zwarte obszary lasu, wchodzące w skład jednego lub kilku nadleśnictw. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa. Warto podkreślić, że Leśne Kompleksy Promocyjne to oryginalna, rodzima idea promowania ekologicznego leśnictwa.

Dzięki LKP widać, że można osiągnąć kompromis między najważniejszymi zadaniami leśnictwa: gospodarką leśną mającą na celu m.in. produkcję drewna, ochroną przyrody, badaniami naukowymi i szeroko rozumianą edukacją. Są dowodem, że trwale zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna przeciwdziała zagrożeniom lasu, wynikającym z rozwoju cywilizacji.

W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację przyrodniczą i ekologiczną społeczeństwa. Są to poniekąd tereny doświadczalne – tu testowane są w pierwszej kolejności nowe technologie leśne, prowadzone prace badawcze i wdrażane programy pilotażowe. Stanowią także forum współpracy leśników ze społeczeństwem.

Na terenie RDLP w Łodzi funkcjonują dwa Leśne Kompleksy Promocyjne: Lasy Gostynińsko-Włocławskie i Lasy Spalsko-Rogowskie. Pierwszy położony jest w północnej części naszej dyrekcji, na terenie województwa mazowieckiego, a w jego skład wchodzą Nadleśnictwa Gostynin, Łąck oraz Nadleśnictwo Włocławek z RDLP Toruń. Drugi położony jest na terenie Nadleśnictw: Spała, Brzeziny oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. Przy każdym LKP funkcjonuje Rada Naukowo-Społeczna, do której zadań należy m.in. inspirowanie oraz ocena realizacji zadań podejmowanych na obszarze kompleksu.

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Gostynińsko-Włocławskie”
Został powołany w 1995 r., zajmuje nieco ponad 53 tys. ha. Tutejsze drzewostany zajmują głównie pokryte wydmami tarasy Wisły, tworząc właściwie jedyny zwarty zespół leśny na słabo zalesionych terenach Kujaw i Mazowsza. W jego granicach znalazło się 16 rezerwatów przyrody – 11 rezerwatów leśnych  i 5 rezerwatów jeziorowo-leśnych, szczególną ochroną objęto 60 pomników przyrody, gniazda i miejsca lęgowe bociana czarnego, żurawia, bielika i innych ptaków drapieżnych, występuje 50 gatunków roślin chronionych i rzadkich.

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Spalsko-Rogowskie”
Powstał w 2002 r. na terenie województwa łódzkiego, jego powierzchnia wynosi blisko 34 ha. obejmuje swym zasięgiem kompleksy leśne i uroczyska, które są pozostałością dwóch puszcz: Łódzkiej i Pilickiej. W zasięgu terytorialnym znajdują się dwa parki krajobrazowe: Spalski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Lasy wyróżniające się starymi drzewostanami występują w okolicach Spały, Konewki, Luciążnej czy Smardzewic. Leśnikom zależy na zachowaniu naturalnej szaty roślinnej, budowanej przez drzewostany dębowe, bukowe i bagienne w otoczeniu rzek i strumieni, ochronie rzek: Moszczenicy i Mrożycy z dopływami wraz z okolicznymi łąkami, torfowiskami i szuwarami. Warto odwiedzić także Ośrodek Hodowli Żubrów w Książu koło Smardzewic oraz znajdujące się na terenie LZD w Rogowie cenne arboretum o łącznej powierzchni 54 ha czy Muzeum Lasu i Drewna.

*

Leśne Kompleksy Promocyjne (LKP) zostały powołane w celu: wszechstronnego rozpoznania stanu biocenozy leśnej i kierunków zachodzących w niej zmian, trwałego zachowania lub odtworzenia naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej prowadzonej na zasadach ekologicznych, integrowania celów gospodarki leśnej z aktywną ochroną przyrody, promowania wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, prowadzenia prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego w aspekcie upowszechniania zasad ekorozwoju na całym obszarze działania LP, prowadzenia szkoleń leśników i edukacji ekologicznej społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o Leśnych Kompleksach Promocyjnych

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Majówka w lesie? Pamiętajmy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym i szacunku dla przyrody

Majówka w lesie? Pamiętajmy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym i szacunku dla przyrody

Przed nami długi majowy weekend – czas, gdy wielu z nas wybierze się na wypoczynek do lasów. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi apelują: bądźmy ostrożni z ogniem i nie zostawiajmy po sobie śmieci.

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach regionu łódzkiego

W ostatnich latach pożary w lasach regionu łódzkiego utrzymują się na wysokim poziomie. Od początku 2025 roku lasy zarządzane przez RDLP w Łodzi płonęły już 36 razy na powierzchni 10,23 ha. Jeszcze raz tyle pożarów zanotowano w lasach prywatnych. Dla porównania – w całym 2024 roku lasy paliły się aż 104 razy na łącznej powierzchni 28 ha.

Za wzrost liczby pożarów odpowiadają przede wszystkim:

  • wysokie temperatury,
  • brak opadów,
  • coraz częstsze okresy suszy,
  • struktura gatunkowa lasów, z przewagą łatwopalnych drzewostanów sosnowych.

Z danych RDLP wynika, że najbardziej niebezpiecznym okresem są miesiące od kwietnia do lipca – wtedy dochodzi do ponad 70% rocznych pożarów.

Co istotne, aż 90% pożarów jest spowodowanych działalnością człowieka. Wystarczy niedopałek papierosa lub nielegalnie rozpalone ognisko, by doprowadzić do tragedii.

Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Skierniewicach

Lasy Państwowe – zaawansowana ochrona przeciwpożarowa

Lasy Państwowe dysponują jednym z najlepiej zorganizowanych systemów ochrony przeciwpożarowej w Europie. W okresie od marca do października w trakcie „akcji bezpośredniej”:

  • Uruchamiane są Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, zbierające informacje o zagrożeniach.
  • Prognozy zagrożenia aktualizowane są dwa razy dziennie na podstawie danych z 130 punktów meteorologicznych.
  • Na terenie RDLP w Łodzi funkcjonuje 28 dostrzegalni pożarowych wyposażonych w nowoczesne kamery i systemy wykrywania dymu.
  • Służby leśne dysponują 6 samochodami patrolowo-gaśniczymi oraz 15 przyczepami z modułami gaśniczymi.
  • Na miejscu działa 218 punktów czerpania wody, a do akcji gaśniczych wykorzystywany jest samolot gaśniczy Dromader z bazy w Piotrkowie Trybunalskim.
  • Ponad 5 tysięcy kilometrów dróg pożarowych ułatwia szybki dojazd do miejsca pożaru.

Monitoring lasów jest prowadzony zarówno z dostrzegalni, jak i przez patrole naziemne w najbardziej zagrożonych kompleksach leśnych.

Jeśli zauważysz dym lub ogień w lesie – natychmiast dzwoń pod numer 998 lub 112.
Szybkie zgłoszenie może uratować hektary lasów i zapobiec tragedii.

Problem śmieci w lasach

Oprócz zagrożenia pożarowego, ogromnym wyzwaniem jest zaśmiecanie terenów leśnych. Tylko w 2024 roku łódzcy leśnicy usunęli z lasów ponad 4 000 m³ śmieci – co odpowiada 40 ciężarówkom typu TIR. Koszt sprzątania wyniósł niemal 2,5 miliona złotych.

W lasach znajdowane są: odpady spożywcze, odpady budowlane i poremontowe, zużyty sprzęt AGD, opony, stare meble i sanitariaty.

Takie śmieci nie tylko szpecą lasy, ale również zagrażają przyrodzie i ludziom. Mogą też być źródłem skażenia gleby i wód gruntowych.

Apelujemy do wszystkich odwiedzających lasy:

  • Zabierajmy ze sobą wszystkie śmieci.
  • Nie rozpalajmy ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi.
  • Nigdy nie wyrzucajmy niedopałków na ściółkę leśną.
  • Reagujmy na niewłaściwe zachowania innych – czasem wystarczy uprzejme zwrócenie uwagi.
  • W przypadku rażącego łamania prawa – zgłaszajmy takie sytuacje do Straży Leśnej.