Asset Publisher Asset Publisher

LASY REGIONU

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi sprawuje nadzór nad prowadzeniem gospodarki leśnej na terenie centralnej Polski. Zasięg terytorialny RDLP w Łodzi wynosi ponad 22 696 km² i charakteryzuje się najmniejszą lesistością, która wynosi 21% przy lesistości Polski 29,6%. Pod względem administracyjnym obszar obejmuje teren 6 województw, 37 powiatów i 217 gmin. Największa powierzchnia zasięgu działania, jest na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.

W obszarze działania znajduje się duża łódzka aglomeracja miejska, ośrodki przemysłowe; płocki, bełchatowski, piotrkowski, wieluński. Jest to rejon dużych inwestycji infrastruktury drogowej oraz największej w Polsce odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bełchatów-Szczerców, co ma bezpośredni wpływ na prowadzenie  gospodarki leśnej w tym rejonie.

W zasięgu nadleśnictw Złoczew i Grotniki znajdują się duże złoża węgla brunatnego położone częściowo pod lasami, które mogą być uruchomione w najbliższych latach. W strategii województwa łódzkiego zaplanowano dalszą rozbudowę infrastruktury drogowej, w tym wybudowanie objazdów  miast Łodzi, Brzezin, Opoczna, Wielunia i Zgierza. Uruchomienie kopalni węgla brunatnego i inwestycji drogowych będzie miało wpływ na zmiany powierzchni lasów i prowadzenie gospodarki leśnej.

Powierzchnia wszystkich lasów w zasięgu działania wynosi  445,8 tysięcy hektarów z tego, Lasy Państwowe nadzorowane przez RDLP w Łodzi zajmują powierzchnię 291 598 ha. Nasze lasy charakteryzują się dużym rozdrobnieniem kompleksów, szczególnie w Nadleśnictwach Kutno i Płock gdzie wskaźnik lesistości wynosi odpowiednio 5%  i 10%.

Lasy na terenie RDLP w Łodzi należą do 19 nadleśnictw i 223 leśnictw, przeciętna powierzchnia lasów w nadleśnictwie wynosi 15,7 tys. ha, średnia powierzchnia leśnictwa
1 308 ha. Odrębną jednostką organizacyjną w RDLP jest Zakład Usługowo Produkcyjny, prowadzący działalność także na terenie innych rdLP.

W zasięgu działania RDLP w Łodzi jest około 153,2 tys. ha lasów stanowiących własność prywatną.  Nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych na powierzchni 77,9 tys. ha w całości lub częściowo  sprawują starostowie, na pozostałej powierzchni 69,8 tys. ha lasów na podstawie umowy ze starostami, nadzór sprawują nadleśniczowie. Lasy prywatne charakteryzuje gorsza jakość w porównaniu do lasów państwowych oraz duże rozdrobnienie własnościowe. Powierzchnia lasów na jednego właściciela wynosi około 1 ha, powierzchnia działki leśnej około 0,6 ha.

Na terenach leśnych tej części kraju, zidentyfikowano około 1 100 gatunków flory naczyniowej, 134 gatunków mszaków, 166 gatunków porostów i około 1 000 gatunków grzybów.


Harmonijnie ukształtowane krajobrazy polno-leśne wraz z reliktami naturalnych  ekosystemów leśnych i łąkowo-torfowiskowych są cenną wartością Polski Środkowej - obszaru pokrywającego się z zasięgiem terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Biegną tutaj zasięgi ważnych gatunków drzew lasotwórczych: buka, jodły, świerka oraz lipy drobnolistnej i jawora. Leśne zbiorowiska roślinne to na północy - krainy z przewagą borów sosnowych, zwłaszcza boru świeżego, w środkowej części z przewagą grądu subkontynentalnego, zaś na południu częstsze są lasy bukowe i jodłowe.

Fauna jest nieco uboższa w porównaniu z obszarami sąsiednimi z powodu małej ilości zbiorników wodnych i rozdrobnionej powierzchni leśnej. Zaewidencjonowano tu 779 gatunków bezkręgowców i 210 kręgowców, przy czym 40 gatunków to ssaki.

 

Zapraszamy na seans - film powstał z okazji 75-lecia RDLP w Łodzi!


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Majówka w lesie? Pamiętajmy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym i szacunku dla przyrody

Majówka w lesie? Pamiętajmy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym i szacunku dla przyrody

Przed nami długi majowy weekend – czas, gdy wielu z nas wybierze się na wypoczynek do lasów. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi apelują: bądźmy ostrożni z ogniem i nie zostawiajmy po sobie śmieci.

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach regionu łódzkiego

W ostatnich latach pożary w lasach regionu łódzkiego utrzymują się na wysokim poziomie. Od początku 2025 roku lasy zarządzane przez RDLP w Łodzi płonęły już 36 razy na powierzchni 10,23 ha. Jeszcze raz tyle pożarów zanotowano w lasach prywatnych. Dla porównania – w całym 2024 roku lasy paliły się aż 104 razy na łącznej powierzchni 28 ha.

Za wzrost liczby pożarów odpowiadają przede wszystkim:

  • wysokie temperatury,
  • brak opadów,
  • coraz częstsze okresy suszy,
  • struktura gatunkowa lasów, z przewagą łatwopalnych drzewostanów sosnowych.

Z danych RDLP wynika, że najbardziej niebezpiecznym okresem są miesiące od kwietnia do lipca – wtedy dochodzi do ponad 70% rocznych pożarów.

Co istotne, aż 90% pożarów jest spowodowanych działalnością człowieka. Wystarczy niedopałek papierosa lub nielegalnie rozpalone ognisko, by doprowadzić do tragedii.

Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Skierniewicach

Lasy Państwowe – zaawansowana ochrona przeciwpożarowa

Lasy Państwowe dysponują jednym z najlepiej zorganizowanych systemów ochrony przeciwpożarowej w Europie. W okresie od marca do października w trakcie „akcji bezpośredniej”:

  • Uruchamiane są Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, zbierające informacje o zagrożeniach.
  • Prognozy zagrożenia aktualizowane są dwa razy dziennie na podstawie danych z 130 punktów meteorologicznych.
  • Na terenie RDLP w Łodzi funkcjonuje 28 dostrzegalni pożarowych wyposażonych w nowoczesne kamery i systemy wykrywania dymu.
  • Służby leśne dysponują 6 samochodami patrolowo-gaśniczymi oraz 15 przyczepami z modułami gaśniczymi.
  • Na miejscu działa 218 punktów czerpania wody, a do akcji gaśniczych wykorzystywany jest samolot gaśniczy Dromader z bazy w Piotrkowie Trybunalskim.
  • Ponad 5 tysięcy kilometrów dróg pożarowych ułatwia szybki dojazd do miejsca pożaru.

Monitoring lasów jest prowadzony zarówno z dostrzegalni, jak i przez patrole naziemne w najbardziej zagrożonych kompleksach leśnych.

Jeśli zauważysz dym lub ogień w lesie – natychmiast dzwoń pod numer 998 lub 112.
Szybkie zgłoszenie może uratować hektary lasów i zapobiec tragedii.

Problem śmieci w lasach

Oprócz zagrożenia pożarowego, ogromnym wyzwaniem jest zaśmiecanie terenów leśnych. Tylko w 2024 roku łódzcy leśnicy usunęli z lasów ponad 4 000 m³ śmieci – co odpowiada 40 ciężarówkom typu TIR. Koszt sprzątania wyniósł niemal 2,5 miliona złotych.

W lasach znajdowane są: odpady spożywcze, odpady budowlane i poremontowe, zużyty sprzęt AGD, opony, stare meble i sanitariaty.

Takie śmieci nie tylko szpecą lasy, ale również zagrażają przyrodzie i ludziom. Mogą też być źródłem skażenia gleby i wód gruntowych.

Apelujemy do wszystkich odwiedzających lasy:

  • Zabierajmy ze sobą wszystkie śmieci.
  • Nie rozpalajmy ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi.
  • Nigdy nie wyrzucajmy niedopałków na ściółkę leśną.
  • Reagujmy na niewłaściwe zachowania innych – czasem wystarczy uprzejme zwrócenie uwagi.
  • W przypadku rażącego łamania prawa – zgłaszajmy takie sytuacje do Straży Leśnej.