Asset Publisher
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.
Na terenie dyrekcji średniorocznie odnawia się 2 954 ha powierzchni. Bierzemy także udział w Krajowym Programie Zwiększania Lesistości również poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli wykorzystanie zjawiska samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.
W dyrekcji odnowienia i zalesienia obejmują średniorocznie 2 954 ha
Średniorocznie na terenie RDLP w Łodzi pielęgnuje się ok. 10 046 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Czyszczenia wczesne wykonujemy średniorocznie na obszarze 2 101 ha, czyszczenia późne – na 2 323 ha a trzebieże wczesne – na 3 063 ha.
Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.
Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.
Asset Publisher
Wierni pamięci – leśnicy oddali hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu
Wierni pamięci – leśnicy oddali hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu
Leśnicy z Nadleśnictwa Opoczno oddali hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”
W dniu 27 kwietnia 2025 roku, z okazji 85. rocznicy śmierci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, delegacja Nadleśnictwa Opoczno uczestniczyła w obchodach Dnia Pamięci o majorze Hubalu, zorganizowanych przy Szańcu w Anielinie.
W atmosferze głębokiej zadumy i patriotycznego uniesienia leśnicy złożyli wiązankę kwiatów, oddając należny hołd Bohaterowi, który pozostał wierny przysiędze żołnierskiej aż do ostatnich chwil życia.
Uroczystości rozpoczęły się od zwiedzania stoisk historycznych i promocyjnych, wśród których znalazło się również stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Opoczno. Leśnicy prezentowali tam działania związane z ochroną przyrody, historią polskich lasów oraz rolą leśników w czasie walk o niepodległość.
Program obchodów obejmował także występ zespołu artystyczno-muzycznego Gminy Białaczów, uroczyste podniesienie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i odśpiewanie Hymnu Państwowego. Następnie odprawiona została polowa Msza Święta przy Szańcu Hubala, po której odbyły się przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci i salwa honorowa.
Szczególnym punktem uroczystości była inscenizacja historyczna, która przybliżyła zgromadzonym realia walk Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego pod dowództwem majora Hubala. W widowisku udział wzięli rekonstruktorzy w historycznych mundurach ułanów, zaprezentowano wozy historyczne oraz przelot samolotu, który dodatkowo podkreślił niezwykły charakter wydarzenia.
Podczas składania wieńców i wiązanek, delegacja Nadleśnictwa Opoczno wraz z przedstawicielami innych instytucji i mieszkańcami regionu oddała cześć majorowi Hubalowi i jego żołnierzom, którzy ofiarą życia przypominali o niezłomnej walce o wolność Ojczyzny.
Nadleśnictwo Opoczno jako współorganizator uroczystości, z dumą kultywuje pamięć o bohaterach narodowych, troszcząc się o dziedzictwo historyczne i przekazując wartości patriotyczne kolejnym pokoleniom.