Asset Publisher Asset Publisher

XXVI Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników

W dniach od 11 do 14 kwietnia 2018 na terenie RDLP w Szczecinku rozegrano XXVI Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników. Podobnie jak w ubiegłych latach – także tym razem w mistrzostwach startowała drużyna RDLP w Łodzi.

Organizatorem mistrzostw był Związek Leśników Polskich w RP, honorowy patronat nad zawodami objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Turniej odbył się w Ośrodku Szkoleniowo –Wypoczynkowym „Leśnik” w Orzechowie Morskim, znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Ustka.

W ramach mistrzostw rozegrano turniej szachów szybkich (czas na rozegranie partii dla każdego zawodnika wynosił 30 minut) i turniej szachów błyskawicznych (czas na rozegranie partii dla każdego zawodnika wynosił 5 minut). Obydwa turnieje rozegrano na dystansie 11 rund, tzn. wszyscy szachiści grający w turnieju rozegrali po 11 partii.

W turnieju szachów szybkich wystartowało 58 zawodników reprezentujących 21 drużyn. Oprócz drużyn z poszczególnych RDLP, w mistrzostwach brali również udział szachiści z zagranicy: Węgrzy i Rumunii. Nasza dyrekcja wystąpiła w zawodach w następującym składzie:
Dudziński Waldemar - Nadleśnictwo Gostynin,
Gaj Jarosław – Nadleśnictwo Przedbórz,
Godlewski Roman – Nadleśnictwo Poddębice,
Iller Adam – emerytowany pracownik Nadleśnictwa Płock.

Nasz zespół w rozgrywkach drużynowych zaprezentował się bardzo dobrze i przed ostatnią rundą znajdował się na podium. Jednak mało szczęśliwe kojarzenie w ostatniej rundzie skojarzyło nas z bardzo wymagającymi przeciwnikami, z którymi to niestety nie udało się wygrać. Ostatecznie w rozgrywkach drużynowych RDLP w Łodzi zdobyła 14 pkt (R. Godlewski 8 pkt, W. Dudziński 6 pkt.) i w klasyfikacji końcowej znalazła się tuż za podium - zajmując 4 miejsce. Walka o pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej trwała do samego końca i rozstrzygnęła się pomiędzy drużynami RDLP we Wrocławiu, a reprezentacją Węgier. Ostatecznie rozgrywki drużynowe wygrali leśnicy – szachiści z Dolnego Śląska, którzy łącznie zdobyli 16 pkt (Dariusz Rymaszewski 9 pkt, Piotr Motyl 7 pkt). Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęli Węgrzy, którzy na swym koncie także zgromadzili 16 pkt (Nandor Papp 8,5 pkt, Jozsef Nemeth 7,5 pkt). Przy równej ilości punktów o wyższym miejscu drużyny decydowała tzw. punktacja pomocnicza, która w tym przypadku korzystniejsza była dla drużyny RDLP we Wrocławiu. Najniższe miejsce na podium przypadło szachistom z Rumunii, którzy łącznie zgromadzili 15 pkt (Viorel-Stelica Dumitruc 7,5 pkt, Zsolt Jakab 7,5 pkt).

W turnieju szachów szybkich w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Dariusz Rymaszewski (9 pkt). Drugie miejsce zajął Nandor Papp (8,5 pkt), a trzecie miejsce wywalczył Roman Godlewski (8 pkt). Wyniki pozostałych szachistów – leśników z naszej dyrekcji: Waldemar Dudziński – 19 miejsce, Adam Iller – 29 miejsce, Jarosław Gaj – 44 miejsce.

W turnieju szachów błyskawicznych swą dominację potwierdził Dariusz Rymaszewski i zdecydowanie wygrał zawody z dorobkiem 10 pkt. Drugie miejsce zajął Piotr Dziadoń (RDLP w Olsztynie, 8,5 pkt), a trzecie miejsce zajął Nandor Papp (8 pkt.). Wyniki szachistów z naszej dyrekcji: Roman Godlewski - 5 miejsce, Waldemar Dudziński – 17 miejsce, Jarosław Gaj – 18 miejsce.