Asset Publisher Asset Publisher

W Spale przypomnieli o wkładzie leśników w odzyskanie niepodległości

Trzydniowy zjazd kombatantów oraz konferencja dotycząca zaangażowania leśników w odzyskanie niepodległości zostały zorganizowane w podłódzkiej Spale.

Te ważne uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odbywały się od 18 do 20 czerwca. W zjeździe wzięło udział 66 kombatantów. Wydarzenie rozpoczęło wręczanie odznaczeń resortowych, medali „Pro Patria” oraz przyjęcie nowych członków w poczet Leśnej Komisji Kombatanckiej.

Płk Zbigniew Zieliński, Komendant Krajowy Leśnej Komisji Kombatanckiej przedstawili sprawozdanie z działalności Komisji, skupiającej ludzi zasłużonych dla polskiego leśnictwa w różnych okresach jego dziejów, kiedy suwerenność terytorialna i państwowa kraju była zagrożona, ale i w czasach historii najnowszej i powojennej walki z narzuconym systemem.

O działalności Koła Leśników Kombatantów Światowego Związku Żołnierzy AK działającego przy Ministerstwie Środowiska mówił natomiast prezes zarządu Mieczysław Orzełek. Podczas zjazdu liczne referaty poświęcono udziałowi leśników w walce o niepodległość.

Region, w którym odbył się zjazd prezentował Dariusz Pieniak, dyrektor łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, organizator konferencji „Wkład leśników w czyn niepodległościowy”. Współorganizatorem wydarzenia był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Podczas konferencji przybliżono rolę leśników w II RP, podkreślano fakt, że ponad 60 proc. leśników brało udział w działaniach zbrojnych. Należeli do Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Gwardii Ludowej czy Armii Ludowej. Wspierali działania Wojska Polskiego. Całymi rodzinami wspomagali polskie wojsko dostarczając informacjami, żywności czy zapewniając kwatery, a wykorzystanie leśnych terenów do obrony niwelowało przewagę liczebną i zbrojną okupanta.

Ostatniego dnia konferencji w Anielinie pod Szańcem Hubala odbyła się msza w intencji Ojczyzny i poległych leśników, z udziałem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia oraz biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Natomiast grupy rekonstrukcyjne odtworzyły ostatnią walkę mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, jednego z pierwszych dowódców partyzanckich.

Wydarzenie objął patronatem narodowym prezydent Andrzej Duda.