Asset Publisher Asset Publisher

W dzień sadzili, w nocy tańczyli

W dzień sadzili, w nocy tańczyli

 

W miniony weekend Nadleśnictwo Opoczno RDLP w Łodzi uczestniczyło w wydarzeniu pod nazwą „Sadzimy Techno Las | Let's Plant a Techno Forest”.  Ta inicjatywa to akcja sadzenia lasu połączona z imprezą dla fanów muzyki elektronicznej. „W dzień sadzimy, w nocy tańczymy!” – pisali organizatorzy na swoich profilach. Inicjatywa ma prowadzić do zwiększania świadomości ekologicznej poprzez kształtowanie odpowiednich postaw, umiejętności i wiedzę.

Wprawdzie wydarzenie odbyło się na terenie prywatnym, ale leśnicy zostali zaproszeni do udziału w nim w roli ekspertów, aby posadzony las miał szansę na przetrwanie. Leśnicy z Opoczna podzielili się wiedzą z zakresu zalesień gruntów porolnych oraz odnowienia gruntów leśnych - miejscowy leśniczy odwiedził  grunt przeznaczony do sadzenia, aby pomóc w rozpoznaniu warunków siedliskowych, dokonaniu właściwego doboru gatunków do siedliska (gleby) oraz doradzić w wyborze optymalnego sposobu przygotowania terenu.             
Głównym celem wydarzenia było posadzenie jak największej ilości nowych sadzonek drzew. Sadzenie odbywało się w sobotę pod czujnym okiem leśników z Nadleśnictwa Opoczno. Każdy uczestnik miał do wyboru dwa gatunki: sosnę lub brzozę, które później musiał posadzić w wyznaczonym do tego miejscu. Każdy uczestnik wydarzenia mógł doświadczyć, że sadzenie lasu to ciężka fizyczna praca.   
Oprócz sadzenia młodych drzew podczas wydarzenia odbywały się różnorodne warsztaty, a wśród nich warsztaty na temat ekologii i segregacji śmieci, na temat życia bez chemii, warsztaty na temat diety roślinnej, jogi i medytacji. Leśnicy również mieli „swoje 5 minut” – poprowadzili prelekcję dotyczącą pracy leśnika i zasad zachowania w lesie. Uczyli też jak odnaleźć się w lesie, gdy się zgubimy.

Cieszymy się, że leśnicy mogli poprowadzić instruktaż sadzenia drzew oraz prelekcję. Dziękujemy również za zaangażowanie uczestników podczas spotkania i sadzenia nowego pokolenia lasu.