Asset Publisher Asset Publisher

ROSNĘ Z DRZEWKIEM 2020 - Gostynin

Akcja „Rosnę z drzewkiem” jest organizowana przez Nadleśnictwo Gostynin we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym już po raz 16.!

Jaka jest idea? Do akcji zgłaszają się przedszkola z terenu Nadleśnictwa, by na zakończenie tego etapu nauki dzieci otrzymały wyjątkową pamiątkę – własne drzewo do zasadzenia i późniejszej obserwacji oraz opieki. Od pierwszej akcji 15 lat temu przekazano w ten sposób ok. 2 tys. drzewek. Dzisiaj pierwsi uczestnicy "Rosnę z drzewkiem" są już studentami!


W ramach akcji Nadleśnictwo co roku przekazuje sadzonki gatunków liściastych, które dzieci mogą zasadzić w sąsiedztwie swego domu. Do tej pory były to sadzonki lipy dla dziewczynek i dębów dla chłopców. Wraz z sadzonkami, tradycyjnie już, dzieci otrzymują pamiątkowy dyplom, w którym przez kolejne lata mogą zapisywać wszystkie ważne wydarzenia ze swego życia i z życia drzewa, które zasadziły.


Moment rozpoczęcia szkoły podstawowej to dobry czas by zwrócić uwagę najmłodszych na to, że to człowiek odpowiedzialny jest za otaczającą go przyrodę, ma na nią realny wpływ i powinien ją chronić. Akcja uczy tej odpowiedzialności, ale też zachęca do bardziej emocjonalnego, osobistego, głębszego kontaktu z naturą.

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa oraz związane z tym obostrzenia, tegoroczną edycję akcji „Rosnę z drzewkiem” trzeba było przeprowadzić inaczej niż zwykle, leśnicy więc tym razem nie odwiedzili małych przyrodników – sadzonki dębu i pamiątkowy dyplom po ustaleniach z dyrekcją przedszkoli zostały dostarczone przez leśników bezpośrednio do placówek. Następnie w dniu zakończenia roku szkolnego sadzonki zostały rozdane dzieciom przez kadrę przedszkoli. Mimo małej frekwencji w przedszkolach i zaostrzonego rygoru sanitarnego, w związku z pandemią COVID-19, w akcji wzięło udział aż 83 dzieci! Dzięki uprzejmości dyrekcji i rodziców otrzymaliśmy zdjęcia z sadzenia drzewek przez małych przyrodników.

Strona Nadleśnictwa Gostynin