Asset Publisher Asset Publisher

Quady i crossy, czyli jak zaburzyć spokój w lesie

Skala problemu nielegalnie poruszających się po leśnych ostępach pojazdów silnikowych typu quad czy motocykli typu cross od kilku lat nasila się w polskich lasach, do tego stopnia, że w niektórych rejonach naszego kraju (rejony podgórskie oraz górskie) proceder ten ma wręcz charakter plagi. Niestety, dotyczy to również Nadleśnictw RDLP w Łodzi, m.in. Bełchatowa, gdzie problem nielegalnych off-roadowców jest szczególnie widoczny na Górze Kamieńsk. Warunki terenowe sprzyjają nielegalnym zabawom w tym miejscu.

Pomimo apeli leśników o zaniechanie tego typu „rekreacji” na leśnych ścieżkach, rocznie Lasy Państwowe nakładają łącznie około 200 tys. zł kary za nielegalne wjazdy do lasu. Jest to kilkanaście tysięcy przypadków naruszeń rocznie.

Straż leśna (często korzystając z pomocy Policji) stara się ograniczyć ilość  nielegalnych wjazdów quadów i motocykli crossowych poprzez wykonywanie patroli (szczególnie w okresie wiosenno-letnim, wakacyjnym) w miejscach często odwiedzanych przez amatorów nielegalnych „leśnych rajdów”. Schwytana na gorącym uczynku osoba może otrzymać karę grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł. Jeżeli wandala nie zatrzyma się od razu, później nie jest to już łatwe zadanie. Powód? Najczęściej kierowcy jeżdżący po lasach ubrani są w uniformy i kaski, które uniemożliwiają późniejszą identyfikację, a na pojazdach nie ma tablic rejestracyjnych.

Dlaczego leśnicy tak bezwzględnie walczą z wyżej wymienionym procederem?

Odpowiedź jest prosta. Oprócz zagrożenia jakie osoby na pojazdach mechanicznych typu quad czy cross stwarzają innym użytkownikom/turystom korzystającym z dobrodziejstw lasu (rekreacja leśna, jazda rowerem, spacery leśnymi ścieżkami itp.), kierowcy quadów i motocykli crossowych niszczą drogi leśne, uprawy, ściółkę leśną i runo oraz powodują erozję gleby. Jednak przede wszystkim płoszą zwierzęta leśne i zakłócają ich spokój. Szczególnie jest to olbrzymi problem w okresie wiosenno-letnim, gdy mamy do czynienia u większości gatunków ptaków i ssaków leśnych z okresem rozrodu i wychowywania młodego pokolenia. Systematyczne płoszenie z ostoi zwierzyny może doprowadzić do porzucenia potomstwa przez rodziców, co prowadzi zazwyczaj do ich śmierci.

Off-road jest to bardzo piękny sport, jak i aktywna forma spędzania wolnego czasu, która wymaga wielu umiejętności, daje wiele radości i satysfakcji. Mówimy tutaj jednak o osobach, które realizują swoją pasję w sposób legalny i przede wszystkim odpowiedzialny - na wyznaczonych, specjalnie i profesjonalnie przygotowanych trasach.

Dlatego jako leśnicy apelujemy jeszcze raz: STOP nielegalnym  „dzikim” rajdom w lasach.