Asset Publisher Asset Publisher

Pielęgnacja w rezerwacie Napoleonów - N. Poddębice

Leśnicy z Nadleśnictwa Poddębice w dniu 18 listopada rozpoczęli prace nad ratowaniem siedliska dąbrowy świetlistej w rezerwacie Napoleonów. Przypomnijmy. Rezerwat Napoleonów chroni siedlisko świetlistej dąbrowy. Świetlistej, czyli takiej, w której dużo światła dociera do dna lasu. A przynajmniej powinno docierać. Dzięki temu występuje tam ponad 150 gatunków roślin! Są gatunki borowe (czyli z lasów iglastych), gatunki dąbrów, grądów, łąk czy okrajków (czyli granicy pola i lasu). Stąd to bogactwo gatunkowe i wielokolorowe runo.

W rezerwacie Napoleonów stwierdzono nieco mniej tych gatunków, bo 136. Ale to i tak jest dużo! Niestety w skutek rozwoju drzew oraz wzrostu żyzności gleby powierzchnia rezerwatu zarasta. W związku z tym co parę lat wycina się część drzew i, co ważniejsze, usuwa krzewy. Ostatnio taka wycinka miała miejsce w latach 2015-2016. To właśnie krzewy są główną przyczyną ginięcia rzadkich i chronionych roślin. Ginie lilia złotogłów i naparstnica zwyczajna, giną storczyk podkolan biały, koniczyny.

Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi wskazaliśmy wykonawcy teren, który ma objąć koniecznymi działaniami. Wycięte zostaną krzewy grabu, leszczyny, akacji oraz czeremchy amerykańskiej. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie światłożądne gatunki runa rozrosną się na tyle, że będziemy mogli je podziwiać w pełnej krasie. Ale na razie musimy poczekać.


Prace w rezerwacie potrwają do 4 grudnia.