Asset Publisher Asset Publisher

Misja karmnik w SOSW w Skierniewicach

Pomimo trwającej pandemii, w pełnym reżimie sanitarnym, udało nam się w miniony czwartek przeprowadzić pogadankę na temat dokarmiania zwierząt zimą. Zajęcia odbyły się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach.

Silne mrozy oraz miejscami wysoka pokrywa śnieżna skutecznie utrudniają dzikim zwierzętom znalezienie wystarczającej bazy pokarmowej. Młodzież i ich opiekunowie mogli dowiedzieć się w jaki sposób leśnicy i myśliwi pomagają przetrwać zimę naszym leśnym przyjaciołom.

Głównym punktem spotkania była jednak wspólna dyskusja na temat dokarmiania ptaków. Uczestnicy spotkania poznali odpowiedzi na pytania kiedy, jak i czym je dokarmiać? Poznali zasadę systematyczności dostarczania pożywienia. Dowiedzieli się, że szczególnie istotne jest zapewnienie świeżej i niesolonej karmy. Będą także pamiętać, że karmniki należy systematycznie sprzątać, wieszać w miejscach gwarantujących bezpieczeństwo odwiedzających te darmowe stołówki ptakom, oraz że zapewnić im należy  dostęp do wody.

Dla niektórych zaskoczeniem było to, że dokarmianie pieczywem może przynieść ptakom więcej szkód niż pożytku. Teraz już wszyscy uczestnicy spotkania będą mądrze i odpowiedzialnie dokarmiać ptaki zimą.

W nagrodę za tak duże zaangażowanie, Nadleśnictwo Skierniewice przekazało na ręce opiekunów dwa karmniki oraz karmę. Teraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach będą mogli z okien swoich pracowni obserwować jak ptaki chętnie przylatują i jedzą ziarna słonecznika, pszenicy czy kukurydzę oraz bawić się w ich rozpoznawanie.

Misja karmnik zakończyła się wielkim sukcesem!