Asset Publisher Asset Publisher

Łódzkie lasy jak filmowe studio

W lasach Nadleśnictwa Grotniki (RDLP w Łodzi) powstają zdjęcia do „Inspekcji”, spektaklu realizowanego dla Teatru Telewizji.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski i przegranej dla Polaków kampanii wrześniowej w obozach jenieckich w Rosji znalazło się blisko 10 tys. polskich oficerów. Stalin podjął wobec nich wyrafinowana grę, chcąc pozyskać sowieckich kolaborantów, a w przyszłości nowych rządców Polski lub Polskiej Republiki Radzieckiej. Całą operacją dowodził as sowieckiego wywiadu major Wasilij Zarubin, główny bohater spektaklu.

Teatr w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza, którego sceny powstają w grotnickich lasach, przestawia nieznane polskim widzom okoliczności, które poprzedziły mord w Lesie Katyńskim w 1940 r. Opowiada historię, której tragiczny finał jest doskonale znany, odpowiadając jednocześnie na pytanie, jak do tego doszło.

W skład obsady sztuki weszli m.in. Mariusz Ostrowski jako Wasilij Zarubin, Piotr Głowacki jako Stalin, Zygmunt Malanowicz jako generał Minkiewicz. Zdjęcia do spektaklu realizuje Adam Bajerski, muzykę tworzy Michał Lorenc. Za charakteryzacje odpowiada Tomasz Matraszek, wieloletni współpracownik najlepszego polskiego charakteryzatora Waldemara Pokromskiego. Marian Zawaliński, który właśnie zakończył pracę przy „Dywizjonie 303”, odpowiada za scenografię. Oprócz grotnickich lasów, w których są realizowane sceny z Katynia, ujęcia do teatru TV powstają również we wnętrzach nieczynnej elektrociepłowni EC2 w Łodzi.

„Inspekcja” będzie emitowana w Teatrze Telewizji w kwietniu 2018 r.