Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy pomagają szpitalowi

Strażnicy Leśni, a w razie potrzeby także inni pracownicy, z nadleśnictw terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zostali wezwani do pomocy przez Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Leśnicy z regionu pomogą finansowo, ale też od 29 października pełnią wyjątkową służbę – w systemie dwuzmianowym dostarczają tlen pacjentom walczącym o życie z wirusem COVID-19.

Strażnicy Leśni dyżurują w szpitalu „Na Stokach” przy ulicy Pieniny 30 w Łodzi, który został uruchomiony jako szpital dla chorych na koronawirusa.

Zanim pierwsi leśnicy pełnili dwunastogodzinny dyżur przy łóżkach chorych wszyscy zostali przebadani i dopuszczeni decyzją lekarza do pomocy przy dostarczaniu tlenu dla osób hospitalizowanych na oddziałach szpitalnych. Strażnicy Leśni przeszli także szkolenie z zakresu eksploatacji urządzeń i instalacji niepalnych gazów medycznych pod okiem profesjonalnej kadry szkoleniowej, zakończone egzaminem.

Zadaniem leśników jest pobranie z magazynu pustych butli na tlen, dostarczenie ich do uzupełnienia i następnie długi (nawet 3-godzinny) obchód po szpitalnych salach... po to, by tlen trafił do cierpiących.

Dlaczego pomoc jest konieczna?

Szpital nie ma centralnego systemu dostarczania tlenu do łóżek – a butle tlenowe przy łóżkach pacjentów trzeba wymieniać. Strażnicy Leśni, na co dzień powołani przecież do zupełnie innych zadań, w tym wymagającym wyjątkowych działań czasie, mierzą się z ogromną odpowiedzialnością za ludzkie życie. To do nich należy sprawdzenie poziomu tlenu jaki pozostał pacjentowi i właściwa reakcja.

Marcin Staciwa, Strażnik Leśny z Nadleśnictwa Opoczno, który w pierwszej grupie wziął udział w akcji, relacjonuje: Dopiero tam, patrząc na cierpiących przy każdym oddechu ludzi, zrozumiałem jak poważne zadanie mamy do wykonania i to, że na szali jest ludzkie życie. A w tym wszystkim trzeba jeszcze pamiętać o wielu zasadach sanitarnych, aby chronić siebie i swoją rodzinę.

W kwietniu 2020 r. Lasy Państwowe przekazały 2 mln zł wsparcia dla służb medycznych walczących z koronawirusem SARS-CoV-2. Po konsultacji z Dyrekcją Generalną jednostki organizacyjne Lasów Państwowych przeznaczyły te środki na pomoc szpitalom na obszarze ich działania, m.in. na zakup respiratorów. Łódzcy leśnicy przekazali wtedy ponad 250 tys. zł pięciu szpitalom w regionie z przeznaczeniem na zakup aparatury do testów genetycznych, rentgenodiagnostyki oraz ultrasonografii, jak i środki ochrony osobistej lekarzy i pielęgniarek.