Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy „Na pokładzie przygody”

Przez trzy dni 1100 uczestników XXX Jubileuszowego Rajdu Leśników przemierzało szlaki łódzkich lasów. Rajdowicze z całej Polski wybrali najlepszą 17 wśród 24 atrakcyjnych turystycznie tras: autokarowych, pieszych, kajakowych, motocyklowych czy tramwajowych.

Rajd zakończyło uroczyste podsumowanie na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Zakończeniu towarzyszyły prelekcje, koncerty i konkurencje rajdowe.

W ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu „Las energii”, popularyzującego racjonalne zarządzanie energią, odnawialne źródła energii i elektromobilność o swoich doświadczeniach opowiadał Arkady Paweł Fiedler. Arkady, pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych i fotograf, pierwszy człowiek na świecie, który przemierzył Afrykę samochodem elektrycznym, jest wnukiem wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera.

Drugi z prelegentów Piotr Horzela, leśnik z urodzenia i wykształcenia, który cztery z ostatnich dziewięciu lat spędził na różnych kontynentach, opowiadał o podróży na Antarktykę. Na koniec wraz z Magdą Bębenek przedstawili „Las w Nas", czyli ich autorski pomysł realizowany w Puszczy Knyszyńskiej.

W tym roku nagroda w konkursie na totem rajdowy powędrowała do Nadleśnictwa Korpele. Natomiast Nadleśnictwo Smolarz wygrało konkursu piosenki rajdowej. Na koniec warto przedstawić kilka radowych „naj”. Najmłodszy uczestnik rajdu miał niewiele ponad rok, a najstarszy, Stanisław Kokoszka z Nadleśnictwa Maskulińskie, liczył sobie 78 lat.

Najwytrwalszym uczestnikiem był Marek Twardzich z Nadleśnictwa Korpele, który już 29. raz uczestniczył w Rajdzie Leśników. Najpiękniejszą „Topielicą” została Anna Koniecko, a najprzystojniejszym „Szuwarkiem” Arkadiusz Szóstak z Nadleśnictwa Elbląg.

Najliczniejsza drużyna z Nadleśnictwa Pisz liczyła 35 osób. Motocyklistą, który pokonał najdłuższą drogę na rajd (392 km) był Artur Jagielski z Nadleśnictwa Lubniewice.

Organizatorem rajdu była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi oraz Związek Leśników Polskich w RP.