Asset Publisher Asset Publisher

leczymy lasem

Od 2017 roku Lasy Państwowe wspierają program Fundacji Przyjazna Planeta pod nazwą "Leczymy Lasem" – to już ponad 50 wyjazdów na łono natury!

Program jest nowatorską metodą leczenia i usprawniania dzieci niepełnosprawnych, poprzez terapię prowadzoną w lesie. Partnerami w realizacji tego projektu są również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radomsku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radomsku. Wspólne działanie i współpraca tych instytucji przełożyły się na efektywną realizację kolejnych zajęć mających na celu terapię lasem. Uczestnicy programu to osoby w wieku od 7 do 24 lat, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, zwłaszcza intelektualnej. W sumie około 60 osób. Pozytywne oddziaływanie wpływu terapii lasem można zaobserwować również u rodziców podopiecznych fundacji, dla których wyjazdy stanowią okazję do integracji, rozmów z ludźmi mającymi podobne problemy oraz dają możliwość obcowania z przyrodą.                           

Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi już po raz kolejny gościły u siebie podopiecznych Fundacji Przyjazna Planeta. Tym razem cykl wizyt obejmował  trzy spotkania w Nadleśnictwie Przedbórz oraz wycieczki na terenie Nadleśnictw Bełchatów i Spała. W sumie odbyło się 10 wyjazdów w cyklu wiosennym 2020 (ze względu na koronawirusa rozpoczęły się o kilka miesięcy później niż zwykle i trwały do samych wakacji). Dzieci wraz z opiekunami oraz pedagogami uczestniczyły m.in. w spacerze sensorycznym po ścieżce edukacyjnej przy osadzie leśnej Bysiów. Podczas spaceru podopieczni fundacji zbierali części runa leśnego: szyszki, liście, igły oraz drobne gałązki, które posłużyły im do wykonania prac plastycznych. Dzieciaki wykazały się ogromną kreatywnością przy tworzeniu leśnych dzieł sztuki.  W ramach zajęć terapeutycznych podopieczni fundacji  uczestniczyli także w grach zespołowych i zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu. Część warsztatowa zajęć odbyła się w wiatach edukacyjnych LP.

Uczestnictwo w terapii lasem ma ogromne znaczenie zarówno dla psychiki oraz kondycji fizycznej dzieci, dzięki wykorzystaniu dendroterapii, czyli naturalnej metody leczenia za pomocą energii drzew. Jak dowodzą badania naukowe, dendroterapia wywiera kojący wpływ na ludzki organizm. Terapia poprzez zabawę jest skuteczna pod warunkiem zainteresowania dziecka otoczeniem, dlatego las jest doskonałym miejscem do poznawania świata oraz stymulacji deficytów rozwojowych w naturalnym środowisku. Dodatkowo taka forma terapii rozwija wrażliwość oraz pozwala zapomnieć o własnych ograniczeniach. Jak wynika z prowadzonej ewaluacji programu terapia w lesie służy dzieciakom, którymi profesjonalnie zajmują się terapeuci. Poprawiła się ich kondycja fizyczna i psychiczna, lepiej się integrują, są bardziej samodzielne. Mają okazję oderwać się od codzienności, spotkać znajomych, pogadać, pośmiać się. Rodzice dzieci niepełnosprawnych, które biorą udział w programie, zauważają bardzo pozytywny wpływ przyrody na ich chore pociechy. Również specjaliści z Ministerstwa Środowiska i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego twierdzą, że leczenie lasem jest najlepszą z dotychczas znanych w teorii form terapii uzupełniającej dzieci niepełnosprawnych.

Terapii lasem może się poddać każdy z nas – spacer po lesie zbawiennie działa na psychikę, ciało, na układ nerwowy i odpornościowy. Jej skuteczność jest udowodniona w zaburzeniach lękowych i depresyjnych, przy problemach z ciśnieniem krwi czy snem. Kumulowany stres, nadmiar negatywnych emocji… od nich pozwoli nam uwolnić się kąpiel leśna: dźwięki, naturalne światło i zapachy lasu.

Wystarczy wejść w głąb i otworzyć zmysły.