Asset Publisher Asset Publisher

Jesienne prace w lesie

Znów nadeszła jesień, która dla leśników oznacza okres intensywnych prac w lesie.

W Nadleśnictwie Opoczno rozpoczyna się właśnie jesienna akcja sadzenia drzew. Na naszych terenach posadzimy sadzonki takich gatunków drzew jak: sosna, świerk, brzoza, dąb oraz buk. Łącznie ponad 110 tysięcy sztuk drzewek, stanowiących nowe pokolenie lasu. Jesień to nie tylko prace związane z odnowieniem lasu, to dobry okres na przygotowanie gleby, wyprzedzające przyszłoroczne, kwietniowo-majowe prace. Taki zabieg zapewnia poprawę warunków wilgotnościowych i strukturalnych ziemi oraz ułatwia wiosenne sadzenie lasu.

Sadzonki, które wiosną trafią do lasu, hodowane są na szkółce leśnej, z nasion zebranych z drzewostanów specjalnie do tego przeznaczonych, najczęściej z gospodarczych, bądź wyłączonych drzewostanów nasiennych.

Do obowiązków leśników w tym okresie należą również zadania z zakresu ochrony lasu, a przede wszystkim prognoza szkodników pierwotnych sosny oraz zabezpieczanie upraw przed zwierzyną. W lesie jest miejsce dla każdego organizmu, jednak ilość niektórych my leśnicy, musi kontrolować, mowa tutaj oczywiście o takich owadach jak: strzygonia choinówka, poproch cetyniak, siwiotek borowiec (zawisak borowiec), barczatka sosnówka, osnuja gwiaździsta oraz gatunki z rodziny borecznikowatych. Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny służą do oceny zagrożenia ze strony wyżej wymienionych szkodników na następny rok. Wykonujemy je corocznie na stałych partiach kontrolnych w drzewostanach sosnowych. Polegają one na poszukiwaniu poczwarek, gąsienic oraz larw w ściółce leśnej i glebie, a także na całej powierzchni odziomka drzewa od szyi korzeniowej do wysokości 1,5 m. Zebrany materiał przesyłany jest dalej do Zespół Ochrony Lasu w celu określania poprawności oznaczenia owadów, ich zdrowotności oraz stopnia zagrożenia.

Źródło grafiki: Notatnik Naukowy 8/2004 ,IBL, ISSN 1509-7447

Ochrona lasu zajmuje się także ssakami leśnymi. Zwierzęta leśne takie jak: jeleń, sarna, łoś to miłośnicy trawy, ziół oraz pędów młodych drzew. Potrafią wyrządzić dużo szkód w uprawach leśnych. Ma to szczególne znaczenie podczas przebudowy litych drzewostanów iglastych na mieszane (z udziałem gatunków liściastych). Młode drzewka gatunków liściastych stanowią wyśmienitą stołówkę dla leśnych roślinożerców, dlatego nie dziwmy się, gdy ujrzymy w lesie ogrodzoną uprawę czy sadzonki w plastikowych osłonkach lub otoczone palikami. Gdyby nie te sposoby, doświadczenie i intensywna praca leśników w wielu miejscach przez wiele lat nie byłoby nowego, cennego pokolenia drzew.