Asset Publisher Asset Publisher

Hubertus Spalski 2018

W październikowy weekend po raz dziewiętnasty myśliwi z całej Polski obchodzili swoje święto podczas Hubertusa Spalskiego. Spała i okolice tętniły myśliwskimi obyczajami, kuchnią i muzyką. Hubertus był też okazją do promocji projektu „Zdrowa żywność z polskich lasów”, realizowanego przez Lasy Państwowe.

Hubertusowi towarzyszyła krajowa wystawa psów myśliwskich. W Konkurencjach o tytuł: najpiękniejszej pary i grupy hodowlanej, szczenięcia, juniora, weterana, psa użytkowego i najpiękniejszego psa wystawy - best in show, walczyło blisko 350 psów.

Podczas gdy myśliwi polowali w okolicznych lasach w centrum Spały odbywał się jarmark, na którym można było nabyć tradycyjne przysmaki i akcesoria myśliwskie. W ramach projektu „Zdrowa żywność z polskich lasów” można było spróbować dzikiego spalskiego gulaszu Prezydenta Mościckiego, przygotowanego przez Jakuba Wolskiego, uczestnika jednej z edycji programu Hell's Kitchen. Smakosze dziczyzny mogli wziąć udział w konkursie na dzikiego kilogramowego wild burgera, którego trzeba było zjeść w jak najkrótszym czasie.

Podczas tegorocznego Hubertusa odbył się I Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Andrzeja Rokickiego w mistrzowskiej grze na rogu myśliwskim. W jury konkursu zasiedli Mieczysław Leśniak, Petr Vacek oraz Artur Kanawka. Kolejną atrakcją był pokaz wabienia jeleni w wykonaniu Tomasza Górzyńskiego Mistrza Polski w wabieniu jeleni oraz Przemysława Janikowskiego - uczestnika Mistrzostw Europy w wabieniu jeleni.

W niedzielny poranek na terenie łąk nadpilicznych odbył się Hubertus Jeździecki. Publiczność oklaskiwała widowiskowe gonitwy konne pokazy hippiczne (jeździeckie, zaprzęgów, kaskaderskie) i pogoń za lisią kitą.