Asset Publisher Asset Publisher

Działamy dla hospicjum!

Leśnicy z RDLP w Łodzi i 19 Nadleśnictw dołączyli w styczniu do akcji „Zostań Super Zakrętakiem” realizowanej przez Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – ŁUPKOWA”. Pierwszy transport dostarczony – ponad 200 kg kolorowych zakrętek trafiło do recyklingu 26 marca!

To ekologiczne przedsięwzięcie, które dzięki łatwej segregacji odpadów, w postaci zbiórki zakrętek, będzie wspierać podopiecznych Hospicjum w urzeczywistnianiu ich marzeń. Jedna plastikowa zakrętka nie jest w stanie nic zdziałać, ale wrzucona do pojemnika lub worka akcji “Zostań Super Zakrętakiem” staje się cennym wkładem w budowanie drugiego skrzydła placówki i realizację marzeń nieuleczalnie chorych pacjentów Łódzkiego Hospicjum!

Jedna osoba średnio jest w stanie zebrać kilka-kilkanaście kilogramów rocznie, ale jeśli połączymy siły to akcja ma szansę przynieść mnóstwo uśmiechu i radości podopiecznym placówki. Codziennie w całej Polsce do śmietników trafiają tony nakrętek z tysięcy gospodarstw domowych.
Hospicjum na Łupkowej zapewnia (m.in. z funduszy pozyskanych dzięki akcji) całodobową opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, socjalną, pedagogiczną, psychologiczną i duchową oraz sprzęt do oddychania.

Jak to działa?
•    Zbieramy zakrętki i przynosimy je do pracy – RDLP czy biura Nadleśnictwa.
•    Koordynator dostarcza je do siedziby RDLP, a RDLP do hospicjum.
•    Wolontariusze przygotowują transport zbiorczy do firmy recyklingowej.
•    Firma recyklingowa przerabia zakrętki na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania.
•    Środki pozyskane z zakrętek wędrują na konto hospicjum i przeznaczane są na spełnienie marzeń podopiecznych.
•    Dzieci zyskują bezcenną pomoc w realizacji ich pragnień i potrzeb – my otrzymujemy bezcenny uśmiech chorego dziecka.
•    Środowisko dostaje bezcenną pomoc.
•    Dzięki akcji pomagamy wdrażać nawyki rozważnego gospodarowania odpadami.

Zbieranie i recykling nakrętek są bardziej opłacalne niż zbieranie plastikowych butelek i sprzedawanie ich do skupów. Butelki są trudniejsze w obróbce, zajmują więcej miejsca. Wymagają bardziej zaawansowanego, więc i kosztowniejszego sprzętu. Jednak tym, co łączy butelki i nakrętki, jest fakt, że każde gospodarstwo domowe codziennie pozbywa się i jednych, i drugich. Dlaczego więc nie pomóc innym, odkładając nakrętki, zamiast je wyrzucać?  

Liczymy na to, że dzięki leśnikom spełnione zostanie niejedno dziecięce marzenie!

Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do naszej akcji i przynosili świeże dostawy zakrętek do siedzib naszych Nadleśnictw! OBY TAK DALEJ!