Asset Publisher Asset Publisher

Dożynki Prezydenckie w Spale


W weekend 14-15 września 2019 r. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie, na których Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi reprezentowała Lasy Państwowe poprzez organizację stanowiska edukacyjno-promocyjnego na terenie Miasteczka Regionów.

Pracownicy RDLP w Łodzi gościli także na stanowisku Kancelarii Prezydenta, z którego wydawali sadzonki sosny zwyczajnej i dęba. W sobotę, 14 września przeprowadzony został konkurs wieńcowy, w którym reprezentacje wystawiły wszystkie województwa. W niedzielę, zgodnie z tradycją, do Spały zawitał Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą. Główne obchody rolniczego święta rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Tuż po niej Para Prezydencka wraz korowodem dożynkowym przeszli na stadion COS, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy. Wzorem roku poprzedniego, poprowadził go Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Prezydentowi i jego małżonce towarzyszyli starostowie dożynek – Adrianna Harhaj i Zbigniew Kaszuba.

Z okazji Dożynek Prezydenckich 2019 w Spale na stadionie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich stanęło Miasteczko Regionów, w którym prezentowały się wszystkie województwa oraz partnerzy dożynek.
Podczas Dożynek Para Prezydencka zagościła m.in. na stanowisku RDLP w Łodzi – podczas tej wizyty Dyrektor Dariusz Pieniak przekazał Parze Prezydenckiej prezenty, zostało wykonane wspólne zdjęcie. Po krótkiej rozmowie, bezbłędnym rozwiązaniu leśnej zagadki Para Prezydencka udała na stanowisko Kancelarii by wraz z leśnikami rozdawać sadzonki.

Stanowisko LP cieszyło się ogromną popularnością, zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Zależało nam przede wszystkim na interakcji z szerokim gronem uczestników, przekazaniu wiedzy o przyrodzie, o działalności Lasów Państwowych. Bezpośredni kontakt sprzyjał budowaniu relacji, wzajemnego zaufania. Prowadzone działania miały cel edukacyjny, po wykonaniu zadania uczestnicy otrzymywali jeden z praktycznych gadżetów przygotowanych na tę okazję. Była to także promocja drewna jako surowca ekologicznego, odnawialnego, o ok. 30 tys. zastosowań.  Drewno jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu, co przekładało się na ogromne zainteresowanie stanowiskiem.

Leśnicy spotkali się z niezwykle przyjaznym i pozytywnym odbiorem, pytaniom i rozmowom nie było końca. Uczestnicy w każdym wieku chętnie wykonywali zadania, które dawali im Edukatorzy pracujący na terenie łódzkiej RDLP. Nauka poprzez zabawę okazała się po raz kolejny strzałem w dziesiątkę.

 

Podczas wydarzenia zostało rozdanych wiele materiałów informacyjnych, czasopism branżowych, map, broszur informacyjnych dotyczących poszczególnych Nadleśnictw, jak i ogólnej działalności Lasów Państwowych. Udział Lasów Państwowych w Dożynkach Prezydenckich to tradycja, którą z dumą podtrzymujemy. Tegoroczna współpraca z Kancelarią Prezydenta, rosnąca ilość uczestników wydarzenia, motywuje do działania na jeszcze większą skalę.