Asset Publisher Asset Publisher

Czarka w radziwiłłowskich lasach

Przez chwilę wydawało się nam, że wiosna zawitała nieco szybciej i to ze zdwojoną siłą. Świeciło piękne słońce, a temperatury poszybowały w górę. Ale przyroda ciągle potrafi nas zaskoczyć i nie na darmo mówi się przecież, że „w marcu jak w garncu”.

Znów powróciły nieco chłodniejsze dni, a w lesie pojawił się śnieg. Zanim jednak biały puch przykrył okolicę udało się nam zrobić kilka zdjęć bardzo ciekawego i nie tak pospolitego grzyba –czarki (szkarłatnej lub austriackiej - odróżnić je można właściwie tylko po mikroskopem).

Jej charakterystyczne, miseczkowate owocniki o intensywnej czerwonej lub pomarańczowej barwie pojawiają się od grudnia do kwietnia - w czasie bezśnieżnych zim, na przedwiośniu i wczesną wiosną (jeśli chcecie zobaczyć je osobiście musicie się pospieszyć - jej czas powoli się kończy). Kolorują las, kiedy nie robią tego jeszcze rośliny rozwijające się wiosną i latem.

Ten wyjątkowy grzyb to saprotrof – rozwija się na butwiejących gałęziach i pniach drzew (czyli martwej materii organicznej).

Siedliskiem typowym dla czarki są lasy liściaste. Można ją znaleźć zwykle na wilgotnych stanowiskach np.: blisko cieków wodnych.