Asset Publisher Asset Publisher

Choinka - kiedy, gdzie i jaką kupić?

Jak kupić i kiedy kupić świąteczne drzewko od Lasów Państwowych?

Akcje sprzedaży zazwyczaj zaczynamy na tydzień przed świętami. W celu zakupu należy skontaktować się z najbliższym nadleśnictwem telefonicznie lub udać się do biura nadleśnictwa w terminie, w którym nadleśnictwo wyznaczyło godziny sprzedaży (informacji szukajmy na stronie nadleśnictwa, facebooku czy w lokalnych mediach).  

Aby kupić choinkę można też skontaktować się z najbliższym leśnictwem, bo to leśniczowie lub podleśniczowie odpowiedzialni są za sprzedaż choinek. Jeśli nie wiemy do jakiego leśnictwa mamy najbliżej to – jak wyżej – polecamy zadzwonić do Nadleśnictwa i tam uzyskać informację.

Przykładowo – w Nadleśnictwie Kutno każdy klient może wybrać sobie drzewko z wystawionych na placu przed biurem (wycinanych na bieżąco, dowożonych co dwa dni lub wg potrzeb). Do tej pory obowiązywały jedynie płatności gotówkowe, jednak wiele nadleśnictw zgłasza posiadanie terminali.

Podczas zakupu zawsze można uzyskać także informacje o tym jak przechować cięte drzewko do dni świątecznych oraz jak zapewnić mu warunki, aby „wytrzymało jak najdłużej”.

Informację, które Nadleśnictwa i leśnictwa sprzedają choinki w naszej RDLP znajdziecie na stronie: https://choinki.lasy.com.pl/

Legalnie – od leśników

Kupując drzewko świąteczne od Lasów Państwowych mamy pewność, że kupimy drzewko hodowane w tym celu na specjalnej powierzchni i pozyskane w sposób legalny. Ceny choinek z plantacji choinkowych Lasów Państwowych są bardzo konkurencyjne. Za drzewko o wysokości od 1 do 3 m trzeba zapłacić od ok. 20 do 60 zł brutto. Ważne, że zawsze staramy się docinać choinki na bieżąco, aby ograniczyć ilość niesprzedanych drzewek do minimum.

Nadleśnictwa RDLP w Łodzi w ofercie posiadają głównie cięte świerki, ale także sosny i jodły. Nie prowadzimy sprzedaży doniczkowej. Na Boże Narodzenie 2020 wyposażymy się w choinkę w Nadleśnictwach: Płock, Kutno, Piotrków, Brzeziny, Kolumna, Radomsko, Wieluń, Przedbórz, Łąck i Gostynin.

W niektórych nadleśnictwach sprzedaż detaliczna jest ograniczona lub niemożliwa z powodu braku małych choinek na plantacjach. Nadleśnictwo Spała np. nie posiada plantacji choinkowej, w związku z tym nie prowadzi sprzedaży choinek w konkretnym miejscu. Istnieje jedynie możliwość wykupienia choinki po samodzielnym jej wycięciu w miejscu wskazanym przez miejscowego leśniczego.

Plantacje choinek zakłada się w miejscach, w których raczej trudno będzie docelowo wyhodować kilkudziesięcioletni las, tak jest np. pod liniami wysokiego napięcia. Taka plantacja przez 4 do 7 lat stanowi element ekosystemu, biorący udział w obiegu dwutlenku węgla i tlenu.

Świerk, jodła czy sosna? Naturalna czy sztuczna? Jak dbać?

Tradycją jest wybór świerka, jednak polecamy również jodłę, która pomimo tego, że nie posiada intensywnego zapachu to charakteryzuje się pięknym pokrojem oraz sosnę, która pięknie pachnie żywicą i najdłużej utrzymuje igły.

Przyniesioną do domu choinkę warto postawić w miejscu z dala od kaloryfera, osadzić w stojaku z podstawką lub do wiadra z piaskiem i podlewać regularnie. Wtedy nasze drzewko będzie zielone przez tygodnie.

Warto wybrać choinkę naturalną przede wszystkim dlatego, że jest ekologiczna, cudownie pachnie i wprowadza prawdziwy klimat świąt. Jej wyprodukowanie nie obciąża planety. Takie drzewko pochłania CO2 i wiąże go w drewnie, które po świętach można jeszcze wykorzystać. Jak? Okryć rośliny na działce, pociąć i wykorzystać do tworzenia małych dzieł sztuki, ogrzania domu czy przerobić na kompost – tylko od nas zależy jak później wykorzystamy bożonarodzeniowe drzewko.

Sztuczna choinka jest… sztuczna, plastikowa. Nie dość, że nieładnie wygląda to do jej wykonania zużyto substancje ropopochodne, mnóstwo energii i wody (jej zasoby maleją). Jej produkcja pozostawia ogromny ślad węglowy. Dodatkowym minusem jest to, że będzie rozkładać się nawet 400 – 500 lat!

Sprzedaż poza siedzibami LP

Zwykle Nadleśnictwa biorą udział w lokalnych kiermaszach świątecznych, jednak zachęcamy by śledzić bieżące komunikaty i kontaktować się bezpośrednio, bo jak wiadomo sytuacja w tym roku jest wyjątkowa i nie wiadomo co i kiedy się odbędzie…Zachęcamy do tego by śledzić facebooki i strony Nadleśnictw RDLP w Łodzi.


Świąteczne drzewko – za dar życia, czyli krew

Zachęcamy do udziału w akcjach dla krwiodawców organizowanych we współpracy z Lasami Państwowymi:

  • 21 grudnia od 7:00 do 16:00 po raz drugi odbędzie się akcja pn. „Oddaj krew pod choinkę” we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi przy ulicy Franciszkańskiej 17/25. Na krwiodawców czekają także eko bombki! Choinki zapewni Nadleśnictwo Łąck.
  • 12 grudnia od 10:00 do 15:00 w Miejskim Domu Kultury w Opocznie Nadleśnictwo Opoczno wesprze także choinkami akcję „Operacja Komar”. Zapraszamy!

Pamiętaj, jeśli nie uda Ci się kupić świątecznego drzewka od leśników, kup je od sprzedawców, którzy mogą okazać dokument potwierdzający jego legalne pozyskanie!