Asset Publisher Asset Publisher

„Łączą nas drzewa” w Spale

Minister Edward Siarka wraz z przedstawicielami władz państwowych i leśnikami 5 maja 2021 odnowił las w Nadleśnictwie Spała. Wspólne sadzenie dla przyszłych pokoleń odbyło się w ramach akcji „Łączą nas drzewa”. Razem z łódzkimi leśnikami zasadzili blisko 1000 drzew, głównie sosnę – królową polskich lasów, ale nie zabrakło także gatunków liściastych – miododajnej lipy i klonów. 

Ogólnopolska kampania „Łączą nas Drzewa” zainaugurowana została przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów. Pomysłodawcą akcji było Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pierwsza lokalizacja była szczególna – Spalskie Lasy to perła województwa łódzkiego. Dyrektor RDLP w Łodzi Dariusz Pieniak przywitał wszystkich przybyłych gości na malowniczej równinie piotrkowskiej, w dolinie rzeki Pilicy i oddał głos Pełnomocnikowi Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, który przypomniał istotę akcji: Lasy zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat, dostarczają nam najbardziej ekologiczny surowiec jakim jest drewno. Las pełni funkcję gospodarczą dostarczając nam najbardziej ekologicznego surowca jakim jest drewno z czego, jak można sądzić po atakach na leśników, niezupełnie zdajemy sobie sprawę – podkreślił podczas spotkania wiceminister Edward Siarka.

 

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. To dzięki ich pracy w Polsce przybywa lasów. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Jesteśmy w czołówce państw europejskich pod względem wielkości obszarów leśnych. Do 2050 roku chcemy, żeby lesistość wynosiła 33 procent.

Sadzenie lasu w ramach akcji "Łączą nas drzewa" odbędzie sie w każdej Regionalnej Dyrekcji LP.