Asset Publisher
URZĄDZANIE LASU
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Obowiązujące dla naszych nadleśnictw plany urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej każdej z jednostek.
Asset Publisher
Szkolenie dla inżynierów nadzoru RDLP w Łodzi – drewno kłodowane iglaste pod lupą
Szkolenie dla inżynierów nadzoru RDLP w Łodzi – drewno kłodowane iglaste pod lupą
25 kwietnia w Nadleśnictwie Kolumna odbyło się szkolenie dla inżynierów nadzoru z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Tematem spotkania były zasady ewidencji, klasyfikacji i obrotu drewnem kłodowanym iglastym.
Szkolenie miało charakter teoretyczny, jak i praktyczny. Część wykładowa odbyła się w siedzibie Nadleśnictwa Kolumna, natomiast część terenowa – w Leśnictwie Poleszyn. Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na bieżące potrzeby nadleśnictw w zakresie jednolitych standardów klasyfikacji, pomiaru oraz obrotu surowcem drzewnym.
W trakcie szkolenia szczegółowo omówiono:
✅ warunki techniczne drewna kłodowanego iglastego, w tym zasady klasyfikacji, wymagania jakościowo-wymiarowe, przygotowanie do pomiaru, metody pomiaru i obliczania miąższości,
✅ podział grup handlowo-gatunkowych przewidzianych do sprzedaży w II półroczu 2025 roku wraz z aktualizacją cen bazowych,
✅ zasady postępowania w przypadku zgłoszeń reklamacyjnych dotyczących drewna surowego – szczególnie w kontekście utrzymania wysokiego poziomu jakości obsługi oraz dbałości o dobre relacje z klientami.
✅ wnioski i spostrzeżenia z przeprowadzonych lustracji terenowych dotyczących gospodarki surowcem drzewnym, realizowanych przez brakarzy regionalnych.
Szkolenie było również okazją do wymiany doświadczeń, omówienia problemów praktycznych oraz ujednolicenia działań na poziomie wszystkich nadleśnictw RDLP w Łodzi.