Asset Publisher Asset Publisher

Łódzkie Aukcje Drewna Specjalnego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w Łódzkich Aukcjach Drewna Specjalnego.

W ofercie sprzedaży w łącznej ofercie 1479 m3 znajduje się  surowiec:

  • dębowy w ilości  865m3  
  • sosnowy w ilści 529 m3 
  • jodłowy w ilości 85 m3

Najcenniejsze pod względem jakości wielkowymiarowe drewno dębowe, sosnowe i jodłowe przygotowane zostało do sprzedaży w postaci kłód i dłużyc pogrupowanych w ilościach odpowiadających jednemu ładunkowi transportowemu.

Drewno sprzedawane będzie za pośrednictwem aplikacji e – drewno.
Terminy zakończenia aukcji: 27 październik – 18 listopada 2022 r.

W ramach Łódzkich Aukcji Drewna Specjalnego ogłoszonych zostanie łącznie 65 aukcji, na łączną masę 1479 mw tym:

drewno wielkowymiarowe dębowe:

Nadleśnictwo Brzeziny  - 2 aukcje o łącznej miąższości 42 m3

Nadleśnictwo Kolumna  - 5 aukcji o łącznej miąższości 97 m3   

Nadleśnictwo Kutno  - 12 aukcji o łącznej miąższości 248 m3

Nadleśnictwo Łąck  - 2 aukcje o łącznej miąższości 44 m3

Nadleśnictwo Piotrków – 2 aukcje o łącznej miąższości 46 m3

Nadleśnictwo Płock – 5 aukcji o łącznej miąższości 97 m3

Nadleśnictwo Poddębice – 3 aukcje o łącznej miąższości 63 m3

Nadleśnictwo Smardzewice – 1 aukcja o łącznej miąższości 20 m3

Nadleśnictwo Radziwiłłów – 5 aukcji o łącznej miąższości 102 m3

Nadleśnictwo Złoczew – 3 aukcje o łącznej miąższości 66 m3

Nadleśnictwo Wieluń – 2 aukcje o łącznej miąższości 40 m3

drewno wielkowymiarowe jodłowe:

Nadleśnictwo Kolumna – 3 aukcje o łacznej miąższości 85 m3

drewno wielkowymiarowe sosnowe:

Nadleśnictwo Gostynin – 9 aukcji o łącznej miąższości 270 m3

Nadleśnictwo Bełchatów – 5 aukcji o łącznej miąższości 146 m3

Nadleśnictwo Opoczno – 2 aukcje o łącznej miąższości 60 m3

Nadleśnictwo Brzeziny – 2 aukcje o łącznej miąższości 53 m3

 

Zachęcamy do skorzystania ze strony  https://aukcje.lasy.com.pl/ na której zamieszczone są:

  • zdjęcia i filmy przedstawiające oferowane drewno,
  • lokalizacje placów ekspozycyjnych,
  • wzory umów,
  • link do aukcji e - drewno,
  • kontakty (telefony i adresy e-mailowe do pracowników nadleśnictw).

Zapraszamy do oględzin surowca w okresie 5 dni roboczych poprzedzających termin zakończenia aukcji, w godz. 800 - 1500 na placach ekspozycyjnych nadleśnictw biorących udział w Łódzkich Aukcjach Drewna Specjalnego.

Szczegółowych informacji udzieli Wydział Gospodarki Drewnem e-mail: marketing@lodz.lasy.gov.pl

Serdecznie zapraszamy!          

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sympozjum w Spale: „Problemy współczesnej hodowli lasu” – naukowcy i leśnicy alarmują o kondycji drzewostanów

Sympozjum w Spale: „Problemy współczesnej hodowli lasu” – naukowcy i leśnicy alarmują o kondycji drzewostanów

21 maja 2025 r. w Spale odbyło się sympozjum pt. „Problemy współczesnej hodowli lasu”, poświęcone najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi staje leśnictwo w dobie zmian klimatu i rosnącej presji antropogenicznej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Spotkanie zorganizowane zostało przez Nadleśnictwo Spała przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN. W sympozjum udział wzięło 180 uczestników - pracowników nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji LP w Łodzi, biura RDLP, Dyrekcji Generalnej LP, samorządowców oraz przedstawicieli służb mundurowych.

 

Otwierający wykład prof. dr hab. inż. Jarosława Sochy – o lasach w czasach kryzysu klimatycznego

Seminarium otworzył wykład prof. dr. hab. inż. Jarosława Sochy, Dziekana Wydziału Leśnego oraz Kierownika Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi URK. Tematem jego wystąpienia był wpływ zmian klimatycznych i presji antropogenicznej na kondycję zdrowotną drzewostanów w Polsce.

Profesor szczegółowo omówił szereg niepokojących zjawisk obserwowanych w polskich lasach: spadek wilgotności gleb, wzrost liczby suchych lat, masowe pojawianie się jemioły, a także zamieranie drzewostanów, szczególnie tych dojrzałych, na siedliskach żyznych. Jak zauważył, problem dotyczy wielu gatunków drzew, w tym najważniejszego gatunku polskich lasów - sosny zwyczajnej, która cierpi ze względu na deficyt wody, fale upałów oraz atak patogenów. 

W wystąpieniu poruszono także kwestię depozycji azotu jako czynnika, który spowodował wzmożony przyrost części nadziemnych drzew przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości systemów korzeniowych, zaniku niektórych mikoryz co odbija się negatywnie na zdrowotności drzew w dobie niekorzystnego bilansu wodnego. Profesor zaprezentował wyniki analiz, w których wskazano główne czynniki wpływające na zamieranie lasów: wiek drzewostanu, bonitację siedliska, bilans wodny roku poprzedniego, zagęszczenie i zasobność drzewostanów, typ siedliskowy, porolność oraz ukształtowanie terenu.

Na szczególną uwagę zasługiwała prognoza ryzyka zamierania lasów do roku 2050 – model wskazuje na wyraźnie zwiększone zagrożenie dla sosny zwyczajnej i dębu. Zdaniem prof. Sochy, możliwości adaptacyjne wielu gatunków leśnych są niewystarczające, by sprostać gwałtownym zmianom klimatycznym.

 

Adaptacyjne gospodarowanie lasami – przyszłość zrównoważonego leśnictwa

W drugiej części wykładu prof. Socha przedstawił propozycje adaptacyjnych strategii zarządzania lasami, do których zaliczył m.in.:

  • przebudowę drzewostanów,
  • poprawę wilgotności gleb poprzez zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanach,
  • promowanie naturalnych odnowień,
  • wykorzystywanie mechanizmów adaptacyjnych obecnych w ekosystemach leśnych.

Profesor podkreślił również jak bardzo zmiany klimatu zagrażają rozmieszczeniu gatunków drzew leśnych w Europie.

W kontekście tych wyzwań przedstawił projekt optymalizacji produkcji leśnej realizowany przez konsorcjum sześciu uczelni.

 

Sesja referatowa – różnorodność tematów i kierunków badawczych

Kolejnym punktem sympozjum była sesja referatowa, podczas której głos zabrali:

Prof. dr hab. inż. Wojciech Kowalkowski, który omówił zagrożenia dla różnorodności gatunkowej w lasach oraz sposoby przeciwdziałania ich skutkom. W swoim wystąpieniu poruszył temat sukcesji, wzbogacania składu gatunkowego, kształtowania drzewostanów o złożonej strukturze, plantacji przejściowych i krótkich cykli produkcyjnych, przygotowanie środowiska dla gatunków docelowych.

Dr hab. Robert Korzeniewicz przedstawił tematykę rębni jako narzędzia hodowlanego w odnowieniach lasu. Podkreślił znaczenie świadomego planowania cięć pod kątem nie tylko produkcyjnym, ale również adaptacyjnym.

Dr hab. Marlena Baranowska kontynuowała wątek zapoczątkowany przez dr. Korzeniewicza, prezentując aktualne wyniki badań Katedry Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Skupiła się na problematyce występowania czeremchy amerykańskiej w drzewostanach sosnowych oraz wyzwaniach związanych z jej inwazyjnością.

Po części referatowej uczestnicy w terenie zapoznali się z realizacją wybranych rodzajów rębni na terenie Nadleśnictwa Spała.

Sympozjum było wyraźnym sygnałem, że gospodarka leśna w Polsce stoi dziś przed koniecznością pilnej transformacji w kierunku modelu adaptacyjnego. Współczesne wyzwania wymagają elastyczności, interdyscyplinarnego podejścia i szerokiej współpracy między nauką a praktyką leśną, wymagają też zrozumienia działań podejmowanych przez leśników w terenie.

Dzięki zaangażowaniu środowiska akademickiego i instytucji takich jak Lasy Państwowe możliwe jest wdrażanie strategii, które pozwolą chronić nasze lasy – dziś i w przyszłości.