Asset Publisher
PARKI KRAJOBRAZOWE
Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.
Od 1979 r. w celu prowadzenia monitoringu fenologicznego, edukacji ekologicznej i uzupełniania przyrodniczej bazy danych utworzono 10 parków krajobrazowych: trzy nad Pilicą (Sulejowski, Spalski i Przedborski), dwa nad Wartą (Załęczański i Międzyrzecza Warty i Widawki), jeden na Wzniesieniach Łódzkich, jeden w Puszczy Bolimowskiej, jeden nad Gopłem oraz dwa nad Wisłą (Gostynińsko-Włocławski i Brudzeński). Zajmują one około 22% powierzchni lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
Asset Publisher
Szkolenie dla inżynierów nadzoru RDLP w Łodzi – drewno kłodowane iglaste pod lupą
Szkolenie dla inżynierów nadzoru RDLP w Łodzi – drewno kłodowane iglaste pod lupą
25 kwietnia w Nadleśnictwie Kolumna odbyło się szkolenie dla inżynierów nadzoru z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Tematem spotkania były zasady ewidencji, klasyfikacji i obrotu drewnem kłodowanym iglastym.
Szkolenie miało charakter teoretyczny, jak i praktyczny. Część wykładowa odbyła się w siedzibie Nadleśnictwa Kolumna, natomiast część terenowa – w Leśnictwie Poleszyn. Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na bieżące potrzeby nadleśnictw w zakresie jednolitych standardów klasyfikacji, pomiaru oraz obrotu surowcem drzewnym.
W trakcie szkolenia szczegółowo omówiono:
✅ warunki techniczne drewna kłodowanego iglastego, w tym zasady klasyfikacji, wymagania jakościowo-wymiarowe, przygotowanie do pomiaru, metody pomiaru i obliczania miąższości,
✅ podział grup handlowo-gatunkowych przewidzianych do sprzedaży w II półroczu 2025 roku wraz z aktualizacją cen bazowych,
✅ zasady postępowania w przypadku zgłoszeń reklamacyjnych dotyczących drewna surowego – szczególnie w kontekście utrzymania wysokiego poziomu jakości obsługi oraz dbałości o dobre relacje z klientami.
✅ wnioski i spostrzeżenia z przeprowadzonych lustracji terenowych dotyczących gospodarki surowcem drzewnym, realizowanych przez brakarzy regionalnych.
Szkolenie było również okazją do wymiany doświadczeń, omówienia problemów praktycznych oraz ujednolicenia działań na poziomie wszystkich nadleśnictw RDLP w Łodzi.