Asset Publisher
ORGANIZACJA DYREKCJI
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych jest jednostką organizacyjną stanowiącą aparat wykonawczy dyrektora regionalnego. RDLP prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie.
Dyrektor kieruje całokształtem działalności RDLP na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za nią odpowiedzialność, a także reprezentuje RDLP na zewnątrz.
Dyrektor realizuje przypisane mu z mocy prawa zadania przy pomocy dwóch zastępców:
Zastępcy Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej,
Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomicznych.
Dyrektorowi oraz jego Zastępcom podlegają bezpośrednio następujące komórki organizacyjne:
Pion Dyrektora
Wydział Organizacji i Kadr
Stanowisko ds. Promocji i Mediów
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego
Stanowisko ds. Obronności i Ochrony Mienia
Pion Zastępcy Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej
Wydział Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu
Wydział Zarządzania Zasobami Leśnymi
Wydział Informatyki
Pion Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomicznych
Wydział Księgowości
Zespół ds. Analiz i Planowania
Wydział Gospodarki Drewnem
Wydział Infrastruktury Leśnej
Wydział Administracji
Wydział Organizacji i Kadr [DO]
Zajmuje się organizacją struktur biura, całokształtem spraw pracowników biura RDLP
i pozostałych pracowników nadzorowanych jednostek zgodnie z odrębnymi regulacjami
w rozumieniu Kodeksu pracy, PUZP dla PGL LP oraz innych unormowań prawnych obowiązujących w tym zakresie, realizuje politykę personalną w RDLP oraz kadrową w zakresie doboru i rozmieszczenia kadry kierowniczej w jednostkach organizacyjnych, współpracuje ze związkami zawodowymi i szkołami leśnymi, prowadzi sprawy związane ze współpracą
z zagranicą, koordynuje sprawy związane ze zlecaniem obsługi prawnej RDLP.
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego [DK]
Wykonuje zadania związane z kontrolą instytucjonalną oraz controllingiem w komórkach organizacyjnych RDLP, nadleśnictwach i Zakładzie Usługowo Produkcyjnym. Koordynuje sprawy związane z załatwianiem skarg i wniosków, współpracuje w Głównym Inspektorem LP oraz organami kontroli państwowej.
Stanowisko ds. Promocji i Mediów [DR]
Realizuje zadania związane z prowadzeniem polityki informacyjnej w ramach działalności RDLP oraz zapewnieniem sprawnej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Koordynuje działania
w zakresie public relations i edukacji przyrodniczo leśnej. Zajmuje się obsługą i prowadzeniem konferencji prasowych, spotkań z mediami, organizowaniem wystąpień dyrektora w mediach oraz innych imprezach promocyjno – informacyjnych.
Stanowisko ds. Obronności i Ochrony Mienia [DS]
Wspiera, nadzoruje oraz prowadzi sprawy związane z obronnością, militaryzacją, działaniami
w sytuacjach kryzysowych, ochroną informacji niejawnych i prowadzeniem stosownej kancelarii. Koordynuje i realizuje zadania z zakresu ochrony mienia i zwalczania szkodnictwa leśnego.
Wydział Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu [ZG]
Zadaniem Wydziału jest merytoryczne przygotowywanie, wspieranie, koordynowanie oraz nadzorowanie realizacji zadań w dziedzinie hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody, certyfikacji gospodarki leśnej, gospodarki łowieckiej, łąkowo-rolnej, zadrzewień, zagospodarowania turystycznego lasu, nadzorowanie
i koordynowanie działań w Leśnych Kompleksach Promocyjnych Lasy Gostynińsko-Włocławskie i Spalsko-Rogowskie oraz koordynowanie nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa.
Wydział Zarządzania Zasobami Leśnymi [ZS]
Prowadzi całokształt zagadnień z zakresu stanu posiadania, urządzania lasu, geomatyki leśnej, ochrony gruntów rolnych i leśnych, w tym wyłączenia z produkcji, a także tworzenia, dzielenia, łączenia i likwidacji oraz określania zasięgu terytorialnego nadleśnictw i obrębów leśnych – koordynuje, wspiera i nadzoruje nadleśnictwa w tym zakresie.
Wydział Informatyki [ZI]
Realizuje zadania związane z organizacją, nadzorem, rozwojem, utrzymaniem oraz zapewnieniem bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, w szczególności SILP,
w jednostkach nadzorowanych oraz RDLP. Prowadzi czynności związane z serwisem sprzętu, szkoleniami informatycznymi oraz ochroną praw autorskich oprogramowania w biurze RDLP.
Wydział Księgowości [EK]
Prowadzi rachunkowość, rozliczenia podatkowe i finansowe z kontrahentami i pracownikami biura RDLP i ZOL oraz nadzoruje ww. czynności w podległych jednostkach organizacyjnych. Realizuje, koordynuje i nadzoruje zagadnienia związane ze sprawozdawczością finansową LP
i GUS, koordynuje i nadzoruje jednostki organizacyjne w zakresie gospodarki finansowej obejmującej m.in. kredytowanie, lokowanie środków, zachowanie płynności finansowej.
Zespół d/s Analiz i Planowania [EP]
Zajmuje się sporządzaniem planów finansowo-gospodarczych oraz monitorowaniem ich realizacji w jednostkach nadzorowanych poprzez uzgadnianie i analizowanie danych sprawozdawczych, koordynowanie i nadzorowanie spraw związanych ze sprawozdawczością wewnętrzną LP i GUS, analizowaniem i wnioskowaniem w zakresie wynagradzania, opracowywania projektów regulaminów premiowania i nagradzania.
Wydział Gospodarki Drewnem [ED]
Zajmuje się sprawami związanymi z nadzorem, inicjowaniem i koordynowaniem działalności jednostek organizacyjnych w zakresie użytkowania lasu, sprzedaży drewna, realizacji polityki cenowej i handlowej Lasów Państwowych, działalności marketingowej, działalności stanowiska pracy brakarza regionalnego, analizą windykacji należności za drewno, powstawaniem umów handlowych
i nadzorem nad realizacją tych umów.
Wydział Infrastruktury Leśnej [ER]
Wspiera, koordynuje oraz udziela pomocy merytorycznej w jednostkach organizacyjnych RDLP
w Łodzi, a w szczególności prowadzi nadzór w zakresie: budownictwa (ogólnego, drogowego
i wodnego); postępu techniczno-technologicznego; gospodarki transportowej oraz mechanizacji prac; udzielania zamówień publicznych, gospodarowania zasobami mieszkaniowymi oraz innymi obiektami kubaturowymi; współpracy na szczeblu RDLP z przedstawicielami przedsiębiorczości leśnej. Prowadzenie spraw związanych z likwidacją szkód majątkowych (w zakresie ubezpieczeń TUW Cuprum). Koordynuje wdrażanie Projektów Rozwojowych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w biurze RDLP i w jednostkach nadzorowanych. Nadzoruje pracę ZUP w Łodzi.
Wydział Administracji [EA]
Do zadań Wydziału należy prowadzenie i nadzorowanie spraw z zakresu: administrowania majątkiem RDLP w tym: lokalami biurowymi oraz innymi pomieszczeniami w budynku (siedzibie) RDLP, dokonywanie dostaw materiałów na potrzeby biura RDLP oraz Ośrodka Wypoczynkowego „Leśny Dwór" w Mielnie, obsługa sekretariatu, kancelarii, archiwum i biblioteki RDLP, prowadzenie całości spraw związanych z gospodarką inwestycyjno-remontową biura RDLP oraz ewidencja i inwentaryzacja majątku biura RDLP i OW „Leśny Dwór"; zamawianiem robót budowlanych, dostaw i usług dla biura RDLP i OW „Leśny Dwór" w Mielnie, gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi RDLP, oraz prowadzenie spraw w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Asset Publisher
Leśnicy na trasie – XXIV Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację
Leśnicy na trasie – XXIV Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację
W dniach 23 i 24 maja 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Bełchatów odbyły się XXIV Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację. Blisko 200 uczestników z całego kraju połączyło pasję do sportu i lasu, rywalizując w jednej z najbardziej naturalnych dla leśników dyscyplin sportowych.
Leśnicy spotkali się w bełchatowskich lasach, by sprawdzić swoje umiejętności nawigacyjne oraz kondycję fizyczną. Wydarzenie otworzył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Jacek Chudy. Szczególnym momentem ceremonii było przekazanie buławy prezesa Fundacji Sport i Przyroda. Włodzimierz Protasiewicz, wieloletni prezes Fundacji, symbolicznie przekazał swoje obowiązki następcy Mateuszowi Pomiankowi.
Dwa dni, dwa wyzwania
Zawody podzielono na dwa etapy. W piątek rozegrano bieg sprinterski na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna. W sobotę odbył się bieg mistrzowski w malowniczym i wymagającym terenie wokół siedziby Nadleśnictwa Bełchatów.
Zawodnicy rywalizowali w kilkunastu kategoriach wiekowych i terenowych. Trasy zostały tak zaplanowane, aby każdy – niezależnie od doświadczenia – mógł znaleźć wyzwanie dostosowane do swoich możliwości i czerpać satysfakcję z udziału.
Organizatorzy i partnerzy
Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi oraz Nadleśnictwo Bełchatów, przy współudziale Fundacji Sport i Przyroda oraz wsparciu lokalnych partnerów.
Uhonorowanie uczestników
Pamiątkowe medale wręczali:
- Dyrektor RDLP w Łodzi – Jacek Chudy,
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów – Jarosław Zając,
- Prezes Fundacji Sport i Przyroda – Mateusz Pomianek,
- Honorowy Prezes Fundacji – Włodzimierz Protasiewicz,
- Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej – Łukasz Charuba,
- Dyrektor Oddziału BULiGL w Warszawie,
oraz przedstawiciele stowarzyszeń leśnych, związków zawodowych, służb mundurowych i lokalnych samorządów.
Czym są Mistrzostwa Leśników w Biegu na Orientację?
Bieg na orientację to dyscyplina, która łączy szybkość, logiczne myślenie oraz zdolność do precyzyjnego poruszania się w terenie. Dla leśników to forma rywalizacji doskonale wpisująca się w ich codzienną pracę – z mapą w ręku i kompasem w dłoni, wśród lasów, które znają najlepiej.
W zawodach biorą udział:
- aktualni i byli pracownicy Lasów Państwowych oraz instytucji pokrewnych,
- leśnicy zatrudnieni w parkach narodowych, BULiGL, starostwach i innych instytucjach z wykształceniem leśnym,
- uczniowie, studenci, absolwenci i nauczyciele szkół oraz uczelni leśnych,
- właściciele i pracownicy zakładów usług leśnych,
- właściciele lasów,
- rodziny leśników, oraz wszyscy chętni w kategorii „Open”.
Aby wyrównać szanse, uczestnicy startują w kategoriach wiekowych. Najdłuższe i najtrudniejsze trasy, w kategorii K/M21, mają do 10 km w linii prostej i zawierają do 20 punktów kontrolnych. Kategorie młodsze i starsze oferują trasy krótsze i prostsze.
Dwa biegi – różne wyzwania
W ramach mistrzostw rozegrano dwa rodzaje biegów. Bieg sprinterski – dynamiczny, wymagający szybkości i precyzji, z czasami zwycięzców w granicach 10–20 minut. Bieg mistrzowski – bardziej rozbudowany, terenowy, sprawdzający nie tylko wytrzymałość, ale też doskonałą orientację w lesie.
Jak wygląda bieg na orientację?
Uczestnik otrzymuje mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które musi odnaleźć w określonej kolejności. Punkty są oznaczone w terenie specjalnymi lampionami z unikalnymi kodami. Potwierdzenie obecności odbywa się za pomocą elektronicznego chipa, a system Sport Ident rejestruje czas i kolejność zaliczonych punktów. Liczy się nie tylko tempo, ale też precyzja i strategia wyboru trasy między punktami.
Sport, integracja, edukacja
Mistrzostwa Leśników w Biegu na Orientację to nie tylko zawody – to spotkanie pasjonatów lasu i aktywnego stylu życia. To także integracja środowiska leśnego, rozwijanie kompetencji terenowych i popularyzacja sportu, który uczy samodzielności i logicznego myślenia. Z pokolenia na pokolenie wydarzenie to zyskuje coraz większe grono uczestników, stając się ważnym elementem leśnej tradycji i kultury.