Zasoby leśne

Na terenie naszej dyrekcji przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 65 lat, a przeciętna zasobność to 268 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkanie Rady Społeczno-Naukowej Leśnego Kompleksu Promocyjnego

Spotkanie Rady Społeczno-Naukowej Leśnego Kompleksu Promocyjnego

W dn. 03.03.2025 r. odbyło się kolejne spotkanie Rady Społeczno-Naukowej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Gostynińsko-Włocławskie.
W trakcie spotkania omówiono kluczowe kwestie związane z ochroną przyrody, edukacją leśną oraz planami na nadchodzący rok. Członkowie Rady – reprezentujący środowiska naukowe, samorządowe i społeczne – podzielili się swoimi doświadczeniami i pomysłami na dalszy rozwój kompleksu. Głównymi tematami spotkania były:
- Podsumowanie minionego roku w Nadleśnictwach Włocławek, Gostynin i Łąck, (przeprowadzone projekty: „1000 drzew na minutę”, #Sadzimy, #Sprzątamy, organizacja imprez biegowych, konkursów plastycznych i innych inicjatyw)
- Edukacja leśna oraz turystyczne udostępnianie terenów
- Skuteczna komunikacja ze społeczeństwem oraz wizerunek Lasów Państwowych
- Ochrona różnorodności biologicznej oraz zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za merytoryczne dyskusje i inspirujące pomysły! Razem dbamy o nasze lasy!