Asset Publisher
LEŚNE KOMPLEKSY PROMOCYJNE
Leśne Kompleksy Promocyjne to duże, zwarte obszary lasu, wchodzące w skład jednego lub kilku nadleśnictw. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa. Warto podkreślić, że Leśne Kompleksy Promocyjne to oryginalna, rodzima idea promowania ekologicznego leśnictwa.
Dzięki LKP widać, że można osiągnąć kompromis między najważniejszymi zadaniami leśnictwa: gospodarką leśną mającą na celu m.in. produkcję drewna, ochroną przyrody, badaniami naukowymi i szeroko rozumianą edukacją. Są dowodem, że trwale zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna przeciwdziała zagrożeniom lasu, wynikającym z rozwoju cywilizacji.
W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację przyrodniczą i ekologiczną społeczeństwa. Są to poniekąd tereny doświadczalne – tu testowane są w pierwszej kolejności nowe technologie leśne, prowadzone prace badawcze i wdrażane programy pilotażowe. Stanowią także forum współpracy leśników ze społeczeństwem.
Na terenie RDLP w Łodzi funkcjonują dwa Leśne Kompleksy Promocyjne: Lasy Gostynińsko-Włocławskie i Lasy Spalsko-Rogowskie. Pierwszy położony jest w północnej części naszej dyrekcji, na terenie województwa mazowieckiego, a w jego skład wchodzą Nadleśnictwa Gostynin, Łąck oraz Nadleśnictwo Włocławek z RDLP Toruń. Drugi położony jest na terenie Nadleśnictw: Spała, Brzeziny oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. Przy każdym LKP funkcjonuje Rada Naukowo-Społeczna, do której zadań należy m.in. inspirowanie oraz ocena realizacji zadań podejmowanych na obszarze kompleksu.
Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Gostynińsko-Włocławskie”
Został powołany w 1995 r., zajmuje nieco ponad 53 tys. ha. Tutejsze drzewostany zajmują głównie pokryte wydmami tarasy Wisły, tworząc właściwie jedyny zwarty zespół leśny na słabo zalesionych terenach Kujaw i Mazowsza. W jego granicach znalazło się 16 rezerwatów przyrody – 11 rezerwatów leśnych i 5 rezerwatów jeziorowo-leśnych, szczególną ochroną objęto 60 pomników przyrody, gniazda i miejsca lęgowe bociana czarnego, żurawia, bielika i innych ptaków drapieżnych, występuje 50 gatunków roślin chronionych i rzadkich.
Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Spalsko-Rogowskie”
Powstał w 2002 r. na terenie województwa łódzkiego, jego powierzchnia wynosi blisko 34 ha. obejmuje swym zasięgiem kompleksy leśne i uroczyska, które są pozostałością dwóch puszcz: Łódzkiej i Pilickiej. W zasięgu terytorialnym znajdują się dwa parki krajobrazowe: Spalski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Lasy wyróżniające się starymi drzewostanami występują w okolicach Spały, Konewki, Luciążnej czy Smardzewic. Leśnikom zależy na zachowaniu naturalnej szaty roślinnej, budowanej przez drzewostany dębowe, bukowe i bagienne w otoczeniu rzek i strumieni, ochronie rzek: Moszczenicy i Mrożycy z dopływami wraz z okolicznymi łąkami, torfowiskami i szuwarami. Warto odwiedzić także Ośrodek Hodowli Żubrów w Książu koło Smardzewic oraz znajdujące się na terenie LZD w Rogowie cenne arboretum o łącznej powierzchni 54 ha czy Muzeum Lasu i Drewna.
*
Leśne Kompleksy Promocyjne (LKP) zostały powołane w celu: wszechstronnego rozpoznania stanu biocenozy leśnej i kierunków zachodzących w niej zmian, trwałego zachowania lub odtworzenia naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej prowadzonej na zasadach ekologicznych, integrowania celów gospodarki leśnej z aktywną ochroną przyrody, promowania wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, prowadzenia prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego w aspekcie upowszechniania zasad ekorozwoju na całym obszarze działania LP, prowadzenia szkoleń leśników i edukacji ekologicznej społeczeństwa.
Dowiedz się więcej o Leśnych Kompleksach Promocyjnych
Asset Publisher
Leśnicy na trasie – XXIV Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację
Leśnicy na trasie – XXIV Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację
W dniach 23 i 24 maja 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Bełchatów odbyły się XXIV Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację. Blisko 200 uczestników z całego kraju połączyło pasję do sportu i lasu, rywalizując w jednej z najbardziej naturalnych dla leśników dyscyplin sportowych.
Leśnicy spotkali się w bełchatowskich lasach, by sprawdzić swoje umiejętności nawigacyjne oraz kondycję fizyczną. Wydarzenie otworzył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Jacek Chudy. Szczególnym momentem ceremonii było przekazanie buławy prezesa Fundacji Sport i Przyroda. Włodzimierz Protasiewicz, wieloletni prezes Fundacji, symbolicznie przekazał swoje obowiązki następcy Mateuszowi Pomiankowi.
Dwa dni, dwa wyzwania
Zawody podzielono na dwa etapy. W piątek rozegrano bieg sprinterski na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna. W sobotę odbył się bieg mistrzowski w malowniczym i wymagającym terenie wokół siedziby Nadleśnictwa Bełchatów.
Zawodnicy rywalizowali w kilkunastu kategoriach wiekowych i terenowych. Trasy zostały tak zaplanowane, aby każdy – niezależnie od doświadczenia – mógł znaleźć wyzwanie dostosowane do swoich możliwości i czerpać satysfakcję z udziału.
Organizatorzy i partnerzy
Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi oraz Nadleśnictwo Bełchatów, przy współudziale Fundacji Sport i Przyroda oraz wsparciu lokalnych partnerów.
Uhonorowanie uczestników
Pamiątkowe medale wręczali:
- Dyrektor RDLP w Łodzi – Jacek Chudy,
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów – Jarosław Zając,
- Prezes Fundacji Sport i Przyroda – Mateusz Pomianek,
- Honorowy Prezes Fundacji – Włodzimierz Protasiewicz,
- Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej – Łukasz Charuba,
- Dyrektor Oddziału BULiGL w Warszawie,
oraz przedstawiciele stowarzyszeń leśnych, związków zawodowych, służb mundurowych i lokalnych samorządów.
Czym są Mistrzostwa Leśników w Biegu na Orientację?
Bieg na orientację to dyscyplina, która łączy szybkość, logiczne myślenie oraz zdolność do precyzyjnego poruszania się w terenie. Dla leśników to forma rywalizacji doskonale wpisująca się w ich codzienną pracę – z mapą w ręku i kompasem w dłoni, wśród lasów, które znają najlepiej.
W zawodach biorą udział:
- aktualni i byli pracownicy Lasów Państwowych oraz instytucji pokrewnych,
- leśnicy zatrudnieni w parkach narodowych, BULiGL, starostwach i innych instytucjach z wykształceniem leśnym,
- uczniowie, studenci, absolwenci i nauczyciele szkół oraz uczelni leśnych,
- właściciele i pracownicy zakładów usług leśnych,
- właściciele lasów,
- rodziny leśników, oraz wszyscy chętni w kategorii „Open”.
Aby wyrównać szanse, uczestnicy startują w kategoriach wiekowych. Najdłuższe i najtrudniejsze trasy, w kategorii K/M21, mają do 10 km w linii prostej i zawierają do 20 punktów kontrolnych. Kategorie młodsze i starsze oferują trasy krótsze i prostsze.
Dwa biegi – różne wyzwania
W ramach mistrzostw rozegrano dwa rodzaje biegów. Bieg sprinterski – dynamiczny, wymagający szybkości i precyzji, z czasami zwycięzców w granicach 10–20 minut. Bieg mistrzowski – bardziej rozbudowany, terenowy, sprawdzający nie tylko wytrzymałość, ale też doskonałą orientację w lesie.
Jak wygląda bieg na orientację?
Uczestnik otrzymuje mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które musi odnaleźć w określonej kolejności. Punkty są oznaczone w terenie specjalnymi lampionami z unikalnymi kodami. Potwierdzenie obecności odbywa się za pomocą elektronicznego chipa, a system Sport Ident rejestruje czas i kolejność zaliczonych punktów. Liczy się nie tylko tempo, ale też precyzja i strategia wyboru trasy między punktami.
Sport, integracja, edukacja
Mistrzostwa Leśników w Biegu na Orientację to nie tylko zawody – to spotkanie pasjonatów lasu i aktywnego stylu życia. To także integracja środowiska leśnego, rozwijanie kompetencji terenowych i popularyzacja sportu, który uczy samodzielności i logicznego myślenia. Z pokolenia na pokolenie wydarzenie to zyskuje coraz większe grono uczestników, stając się ważnym elementem leśnej tradycji i kultury.