Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Dźwięki drzew

Na spacer w lesie zabierzcie słuchawki lekarskie, jeśli ich nie posiadacie – bez obaw, dacie sobie radę bez nich. Zabawa polega na… słuchanie drzew. Zachowajcie całkowitą ciszę i osłuchajcie drzewo: usłyszcie jak szumi, jak soki w nim płyną, jak skrzypią.

Drewno wokół nas?

Tu potrzebna jest jedynie chwila skupienia i wyobraźnia. W rodzinnym gronie wykonajcie takie zadanie: wyobraźcie sobie, że z domu znikają wszystkie rzeczy wykonane z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Wymieńcie je – to najłatwiejszy sposób bezpośredniego przekonania się o tym, że drewno ma ponad 30 tysięcy zastosowań i na co dzień korzystamy z wielu przedmiotów z drewna.

Twardość drewna

Materiały potrzebne do wykonania eksperymentu:

• kilka drewnianych klocków, najlepiej podobnej wielkości, z drewna drzew iglastych i liściastych,

• klocki drewna mokrego i suchego,

• młotek,

• gwoździe różnej wielkości,

• ściskacze stolarskie z regulacją nacisku.

 

 

Wykonanie eksperymentu

• W drewniane klocki wbijaj po jednym gwoździu.

• Zanotuj, w które klocki (rodzaj drewna, drewno suche czy mokre) było łatwiej, a w które trudniej wbijać gwoździe.

• Wszystkie klocki kolejno umieszczaj w ściskaczu i skręcaj najsilniej, jak potrafisz.

• Zanotuj, czy po zdjęciu ściskacza na drewnie pozostaje ślad.

 

Obserwacja

Gatunki drewna różnią się twardością. W naszych szerokościach geograficznych do wykańczania mieszkań stosuje się najczęściej drewno dębowe, jesionowe i bukowe, bo te gatunki charakteryzują się dużą twardością, a np. drewno sosny jest miękkie i łatwo ulega zarysowaniom i wgnieceniom.

 

Co wpływa na twardość i wytrzymałość drewna?

 

Twardość i wytrzymałość drewna zależą nie tylko od jego gatunku, ale też od tzw. sezonowania, czyli czasu schnięcia, mokre drewno bowiem łatwiej ulega odkształceniom. Na twardość drewna wpływa też jego przekrój, czyli sposób cięcia. Drewno pocięte w poprzek słojów jest twardsze niż pocięte wzdłuż słojów. Wyznacznikiem twardości drewna jest także jego gęstość, czyli stosunek masy do objętości – im gęstość jest większa, tym drewno jest twardsze; o gęstym drewnie mówi się, że jest ciężkie.

 

Czy wiesz, że...

Twardość drewna, czyli jego odporność na odkształcenia pod wpływem działań mechanicznych, określa współczynnik Brinella. Im jest on wyższy, tym twardsze jest drewno. W praktyce np. im twardsze drewno, tym wykonana z niego podłoga jest odporniejsza na uszkodzenia i ścieranie.

 

Leśne pachnidło

Wykonanie eksperymentu
• przygotuj 0,5 oleju ze słodkich migdałów, 250 g świeżych igieł sosny, moździerz, słoik o pojemności 0,5 l, ręcznik papierowy, nożyce, delikatne bezzapachowe mydło, gazę opatrunkową,
• świeżo zebrane igły umieść w umywalce, zalej niewielką ilością ciepłej wody, dodaj mydła i delikatnie je obmyj, potem dokładnie wypłucz pod zimną wodą i osusz
• potnij igły na kawałki i rozetrzyj w moździerzu, do uzyskania jednolitej miazgi
• przełóż miazgę do słoika i zalej do pełna olejem z migdałów
• przechowuj słoik w temperaturze ok. 24 °C w ciemnym miejscu i przez 7 dni codziennie nim wstrząsaj przez 3 min.
• przechowuj słoik przez kolejne 14 dni (bez wstrząsania)
• po 14 dniach wytrząśnij zawartość ze słoika i przecedź ją dokładnie przez kilka warstw gazy opatrunkowej do czystego pojemnika

Po trzech tygodniach bezzapachowy olej migdałowy nabierze żywicznego sosnowego aromatu - olejek ten poleca się do inhalacji i kąpieli.

 

Źródło:

Czyżewski, K. Kołacz, S. Łoboziak, Leśne eksperymenty i obserwacje. Drewno

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśnicy na trasie – XXIV Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację

Leśnicy na trasie – XXIV Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację

W dniach 23 i 24 maja 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Bełchatów odbyły się XXIV Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację. Blisko 200 uczestników z całego kraju połączyło pasję do sportu i lasu, rywalizując w jednej z najbardziej naturalnych dla leśników dyscyplin sportowych.

 

Leśnicy spotkali się w bełchatowskich lasach, by sprawdzić swoje umiejętności nawigacyjne oraz kondycję fizyczną. Wydarzenie otworzył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Jacek Chudy. Szczególnym momentem ceremonii było przekazanie buławy prezesa Fundacji Sport i Przyroda. Włodzimierz Protasiewicz, wieloletni prezes Fundacji, symbolicznie przekazał swoje obowiązki następcy Mateuszowi Pomiankowi.

 

Dwa dni, dwa wyzwania

Zawody podzielono na dwa etapy. W piątek rozegrano bieg sprinterski na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna. W sobotę odbył się bieg mistrzowski w malowniczym i wymagającym terenie wokół siedziby Nadleśnictwa Bełchatów.

Zawodnicy rywalizowali w kilkunastu kategoriach wiekowych i terenowych. Trasy zostały tak zaplanowane, aby każdy – niezależnie od doświadczenia – mógł znaleźć wyzwanie dostosowane do swoich możliwości i czerpać satysfakcję z udziału.

 

Organizatorzy i partnerzy

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi oraz Nadleśnictwo Bełchatów, przy współudziale Fundacji Sport i Przyroda oraz wsparciu lokalnych partnerów.

 

Uhonorowanie uczestników

Pamiątkowe medale wręczali:

  • Dyrektor RDLP w Łodzi – Jacek Chudy,
  • Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów – Jarosław Zając,
  • Prezes Fundacji Sport i Przyroda – Mateusz Pomianek,
  • Honorowy Prezes Fundacji – Włodzimierz Protasiewicz,
  • Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej – Łukasz Charuba,
  • Dyrektor Oddziału BULiGL w Warszawie,
    oraz przedstawiciele stowarzyszeń leśnych, związków zawodowych, służb mundurowych i lokalnych samorządów.

 

Czym są Mistrzostwa Leśników w Biegu na Orientację?

Bieg na orientację to dyscyplina, która łączy szybkość, logiczne myślenie oraz zdolność do precyzyjnego poruszania się w terenie. Dla leśników to forma rywalizacji doskonale wpisująca się w ich codzienną pracę – z mapą w ręku i kompasem w dłoni, wśród lasów, które znają najlepiej.

W zawodach biorą udział:

  • aktualni i byli pracownicy Lasów Państwowych oraz instytucji pokrewnych,
  • leśnicy zatrudnieni w parkach narodowych, BULiGL, starostwach i innych instytucjach z wykształceniem leśnym,
  • uczniowie, studenci, absolwenci i nauczyciele szkół oraz uczelni leśnych,
  • właściciele i pracownicy zakładów usług leśnych,
  • właściciele lasów,
  • rodziny leśników, oraz wszyscy chętni w kategorii „Open”.

Aby wyrównać szanse, uczestnicy startują w kategoriach wiekowych. Najdłuższe i najtrudniejsze trasy, w kategorii K/M21, mają do 10 km w linii prostej i zawierają do 20 punktów kontrolnych. Kategorie młodsze i starsze oferują trasy krótsze i prostsze.

 

Dwa biegi – różne wyzwania

W ramach mistrzostw rozegrano dwa rodzaje biegów. Bieg sprinterski – dynamiczny, wymagający szybkości i precyzji, z czasami zwycięzców w granicach 10–20 minut. Bieg mistrzowski – bardziej rozbudowany, terenowy, sprawdzający nie tylko wytrzymałość, ale też doskonałą orientację w lesie.

 

Jak wygląda bieg na orientację?

Uczestnik otrzymuje mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które musi odnaleźć w określonej kolejności. Punkty są oznaczone w terenie specjalnymi lampionami z unikalnymi kodami. Potwierdzenie obecności odbywa się za pomocą elektronicznego chipa, a system Sport Ident rejestruje czas i kolejność zaliczonych punktów. Liczy się nie tylko tempo, ale też precyzja i strategia wyboru trasy między punktami.

 

Sport, integracja, edukacja

Mistrzostwa Leśników w Biegu na Orientację to nie tylko zawody – to spotkanie pasjonatów lasu i aktywnego stylu życia. To także integracja środowiska leśnego, rozwijanie kompetencji terenowych i popularyzacja sportu, który uczy samodzielności i logicznego myślenia. Z pokolenia na pokolenie wydarzenie to zyskuje coraz większe grono uczestników, stając się ważnym elementem leśnej tradycji i kultury.