Asset Publisher
HISTORIA
Od zarania dziejów człowiek był związany z lasem, który dawał mu schronienie, żywił, ubierał. I nie dość, że człowiek nic nie oferował w zamian, to jeszcze wydzierał pradawnym puszczom całe połacie ziemi i zamieniał w uprawne pola, albo pokrywał miejskim brukiem. Brał, bo uważał, że mu się należy, zostawiał po sobie zniszczoną przyrodę. Na szczęście wraz z upływem czasu wzrosła świadomość ludzi i dostrzegli problemy, które w środowisku naturalnym spowodował rozwój cywilizacji.
Asset Publisher
Powrót do korzeni – RDLP w Łodzi planuje rewitalizację starych sadów
Powrót do korzeni – RDLP w Łodzi planuje rewitalizację starych sadów
Rewitalizacja zabytkowego sadu w Ożarowie, na terenie Nadleśnictwa Wieluń, była tematem spotkania Dyrektora RDLP w Łodzi Jacka Chudego i Dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka. To inicjatywa, która łączy troskę o przyrodę, lokalne dziedzictwo i nowoczesne podejście do ochrony różnorodności biologicznej.
Sad zajmuje niemal 2 hektary i rosną w nim stare odmiany jabłoni, grusz, śliw oraz drzewa miododajne. Rewitalizacja zakłada przywrócenie dawnych historycznych odmian – genetycznie cennych, odpornych na niekorzystne warunki pogodowe i niemal niespotykanych już w nowoczesnych uprawach sadowniczych.
Projekt ma zarówno wymiar przyrodniczy, jak i edukacyjny. Stare sady to ważny element krajobrazu kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa regionu. Leśnicy od lat wprowadzają drzewa owocowe jako tzw. domieszki biocenotyczne, które wspierają różnorodność biologiczną.
Po zakończeniu rewitalizacji sad zostanie udostępniony zwiedzającym jako uzupełnienie oferty edukacyjno-kulturowej muzeum. Planowane działania będą realizowane przy wsparciu środków zewnętrznych.