Asset Publisher
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?
Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Jak znaleźć miejsce na ognisko?
Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?
Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.
Czy mogę rozbić w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!
Asset Publisher
Uroczyste obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uroczyste obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi uczestniczyła w 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. RDLP w Łodzi reprezentował Dyrektor Jacek Chudy. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny w Archikatedrze Łódzkiej, której przewodniczył biskup senior Ireneusz Pękalski. W homilii przypomniał o znaczeniu pierwszej w Europie konstytucji oraz trudnych losach Polski, które ta postępowa ustawa miała odmienić.
Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wojewoda łódzka Dorota Ryl, marszałek województwa Joanna Skrzydlewska, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Obecność leśników z RDLP w Łodzi – na czele z Dyrektorem Jackiem Chudym – stanowiła wyraz pamięci i szacunku środowiska leśnego dla dziedzictwa narodowego.
Po mszy uroczystości przeniosły się przed Archikatedrę. Tutaj po uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i odśpiewaniu hymnu, uczestnicy wysłuchali okolicznościowego przemówienia wojewody Doroty Ryl. Wojewoda podkreśliła, że Konstytucja 3 Maja to nie tylko zapis praw i obowiązków, ale też symbol dążeń do niepodległości, odpowiedzialności społecznej i wspólnotowego działania dla dobra ojczyzny. Przypomniała również, że ustawa ta rozszerzyła prawa mieszczan i dała ochronę prawną ludności wiejskiej, a także zapoczątkowała reformę sił zbrojnych.
Po Apelu Pamięci złożono wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wśród oddających hołd walczącym o wolną Polskę byli kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji. Uroczystość zakończyła defilada z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego, Leśników, Policji i Straży Pożarnej.
Pamięć historyczna, patriotyzm i praca na rzecz wspólnego dobra to wartości, które od pokoleń są fundamentem służby leśników.