Asset Publisher Asset Publisher

XV Hubalowa Wigilia

To już XV Hubalowa Wigilia na Bielawach, na której leśnicy z Nadleśnictwa Opoczno (RDLP w Łodzi) upamiętnili mjr Henryka Dobrzańskiego.

W grudniu 1939 r. w leśniczówce Bielawy odbyła się wigilia z udziałem mjr Henryka Dobrzańskiego. Była to bowiem ostatnia wieczerza wigilijna majora Henryka Dobrzańskiego, którą spożył wraz ze swoimi żołnierzami, leśnikami oraz przedstawicielami społecznej ludności. Od 2007 roku w pierwszy piątek grudnia na leśnej polanie w Bielawach odbywa się „Hubalowa Wigilia”, w której uczestniczą uczniowie szkół pod patronatem mjr Henryka Dobrzańskiego Hubala, leśnicy, parlamentarzyści, przedstawiciel lokalnych władz oraz wiele innych osób, dla których pamięć o Majorze i jego żołnierzach nie zagasła. Wszyscy uczestnicy jak co roku udekorowali leśne choinki, połamali się opłatkiem oraz posili się posiłkiem przy cieple ogniska.

Po uroczystości na leśnej polanie, zebrani udali się na szaniec Hubala w Anielinie, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze przy bazaltowym głazie. Szaniec Hubala to miejsce, w którym w walce z Niemcami poległ major Henryk Dobrzański „Hubal”, dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.

Warto podkreślić, że Wigilię Hubalową w 1939 r. przygotowywali leśnicy: Józef Żulikowski z żoną Marią, z leśnictwa Bielawy i Eugeniusz Wróblewski z żoną Ludmiłą, z leśnictwa Dęba. Po dziś leśnicy tworzą leśną rodzinę, która kultywuje historyczne tradycje i opiekuje się miejscami historycznymi na terenie lasów.

Zachęcamy również Państwa do wysłuchania podcastu o ostatniej wigilii majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala", który powstał w ramach akcji „Pamiętajmy o Bohaterach” prowadzonej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi i Dziennik Łódzki. Podcast można odsłuchać w serwisie Youtube:

Więcej o miejsach pamięci w lasach: www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach