Asset Publisher Asset Publisher

X Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Jesteśmy”

Nadleśnictwo Bełchatów miało przyjemność brać udział w X Konferencji Naukowo- Szkoleniowej „Jesteśmy”, którą organizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im gen. J. Głuchowskiego w Bełchatowie.

Temat tegorocznego spotkania to: "Edukacja przez przyrodę dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem", czyli coś, co jest nam szczególnie bliskie.

Edukacja przyrodniczo-leśna od lat stanowi jeden z priorytetów Lasów Państwowych. Nasze zajęcia są skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych, ale również do osób z niepełnosprawnością. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w lesie niesie ze sobą wiele korzyści. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni między innymi Dyrektorzy oraz przedstawiciele lokalnych szkół, a leśnicy z Bełchatowa mogli przedstawić wszystkim ścieżki i obiekty edukacyjne, w których przeprowadzą zajęcia. Cieszymy się, że była to okazja do tego, aby porozmawiać z nauczycielami o potrzebach szkół w zakresie edukacji leśnej.

Nadleśnictwo Bełchatów dysponuje wieloma obiektami edukacyjnymi, na których terenie organizuje zajęcia, ale również wspiera wiele ekologicznych inicjatyw, z którymi zwracają się m.in. lokalne szkoły.

Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać wystąpień Pani Neli Grzegorczyk-Dłuciak oraz Pani Małgorzata Spendel, które były dla nas niezwykle cenne i pouczające. Zdobyta wiedza jeszcze bardziej utwierdziła nas w przekonaniu, że las pełni niezwykle ważną funkcję w edukacji, a korzyści z przebywania na łonie natury są nieocenione. Edukacja w lesie to nie tylko nauka o wyrzucaniu śmieci do kosza i rozpoznawaniu gatunków drzew. Przebywanie w lesie to przede wszystkim raj dla wszystkich naszych zmysłów. To w lesie możemy wszystko poczuć, dotknąć, powąchać, usłyszeć, zobaczyć. Wycieczka do lasu to moment na oddech, odcięcie się od codziennych problemów i od pędu, w którym żyjemy. W życiu codziennym coraz częściej spędzamy czas przed ekranami komputerów i telefonów, nie dbając o relacje z najbliższymi. Wspólna wycieczka może przypomnieć, jak fajnie spędza się wspólnie czas, jest tyle fajnych rzeczy, które można razem robić!

Doskonale wiemy, że słowa, które dzisiaj padały podczas konferencji, mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Od kilku lat na zajęcia edukacyjne przyjeżdżają do nas podopieczni fundacji „Przyjazna planeta”, która realizuje program „Leczymy lasem”. W zajęciach biorą udział również rodzice i opiekunowie podopiecznych. Obserwowanie tego, jak z każdym kolejnym wyjazdem grupa integruje się ze sobą i jak dobrze się czują podczas zajęć w lesie, jest potwierdzeniem tego, że edukacja przyrodniczo-leśna jest bardzo ważna i to, co robimy, ma sens.