Asset Publisher Asset Publisher

Dokarmiać ptaki?

Pierwsze zimne dni i opady śniegu wywołują w nas potrzebę pomagania skazanym na chłód zwierzętom. Czy dokarmiać ptaki? Okazuje się że zdania są podzielone. Istnieją opinie, że zimowe dokarmianie nie jest wskazane i nie służy ochronie różnorodności. Z karmników korzystają tylko wybrane osobniki i tylko pospolitych gatunków.

Wobec tego, jeśli już to robić, to mądrze.

Niewłaściwe dokarmianie może okazać się dla ptaków zgubne. Warto wiedzieć, czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. Najlepsze są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak pszenica, owies, suszone lub świeże owoce. Jeżeli już podajemy pieczywo to najlepiej, gdy jest ono czerstwe (nie spleśniałe) i bardzo dobrze rozdrobnione. Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pobliżu karmnika także poidełka, gdyż zwierzętom w czasie mrozów najbardziej brakuje wody!

Najskuteczniejszą metodą pomocy ptakom w przetrwaniu chłodów jest stwarzanie im dogodnych warunków bytowania poprzez sadzenie odpowiednich roślin, dostarczających owoców i nasion oraz ochrona ich naturalnych środowisk.