Asset Publisher Asset Publisher

Debiut łódzkich leśników

Łódzcy leśnicy zadebiutowali w nowej roli. Po raz pierwszy wzięli udział w „Nocy Biologów", ogólnopolskiej akcji edukacyjnej poświęconej naukom biologicznym i przyrodniczym.

Nocą 13 stycznia aule i korytarze Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wypełnił gwar. Za oknem było już ciemno, ale łódzka uczelnia tętniła życiem. Kilkuset dorosłych i dzieci wzięło udział w wykładach, prelekcjach, grach i zabawach edukacyjnych.

Na pieczołowicie przygotowanych stoiskach można było zobaczyć to, z czym biologia kojarzy się w pierwszej kolejności, czyli rośliny i zwierzęta. Ale były też wykłady, prelekcje, eksperymenty i doświadczenia.

Dociekliwi uczestnicy „Nocy Biologów" mogli sprawdzić, czy w tym co jedzą lub piją jest cukier lub dodać ubraniom rumieńców wykorzystując do tego roślinne barwniki.

Biolodzy przyciągnęli na spotkanie intrygującymi tematami. Opowiadali o roślinożernych roślinach, chorobach bakterii, odsłaniali tajniki składu perfum, wyjaśniali skąd się wzięła czekolada. Dla dzieci prawdziwą gratką, oprócz przeprowadzania eksperymentów, było także polowanie na botaniczne Pokemony.

Na leśnym stoisku dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi tropiciele. Leśnicy pokazywali i uczyli rozpoznawania tropów leśnych zwierząt oraz gatunków rodzimych drzew. Dla najbardziej wytrwałych przygotowano  przyrodnicze łamigłówki, a także mogli policzyć wiek drzew.

„Noc Biologów" odbyła się 13 stycznia w 29 ośrodkach naukowych w kraju.
Jej celem jest popularyzacja nauk biologicznych. Pomysł stworzenia akcji narodził się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r. Do Łodzi ta popularnonaukowa impreza zawitała rok później.