Lista aktualności Lista aktualności

Łódź, 25.10.2011 r.

 

Zn. spr.: DO-3-1103-3/2011                                                                    

 

OGŁOSZENIE
 
Realizując postanowienia § 10 Zarządzenia nr 59 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 26 sierpnia 2009r. w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich zatrudniania w Lasach Państwowych, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi informuje co następuje:

1.      W dniu 12 grudnia 2011r. w siedzibie RDLP w Łodzi, przy ul. Jana Matejki 16 przeprowadzone zostaną egzaminy kompetencyjne dla kandydatów do zatrudnienia w jednostkach Lasów Państwowych.

2.      Egzamin w formie testu przeprowadzony zostanie o godz. 10.00. Testy zawierać będą po 100 pytań stosownie do poziomu wykształcenia kandydatów.
3.      Do egzaminu mogą przystąpić wyłącznie osoby, które ukończyły staż zawodowy z wynikiem pozytywnym i złożyły wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie nie przekraczającym 3 lat od daty wydania zaświadczenia o ukończeniu stażu.
4.      Osoby zainteresowane przystąpieniem do egzaminu są zobowiązane do złożenia w terminie do dnia 28 listopada 2011r. następujących dokumentów:
a)      wniosku o przystąpienie do egzaminu,
b)      zaświadczenia u ukończeniu stażu,
c)      uwierzytelnionego odpis dyplomu ukończenia studiów lub świadectwa ukończenia szkoły średniej,
d)     oświadczenie z klauzulą o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby niezbędne do wyłaniania kandydatów do zatrudnienia zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.).
5.      Dokumenty należy składać bezpośrednio w sekretariacie RDLP w Łodzi lub za pośrednictwem poczty na adres:
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi
ul. Jana Matejki 16
91-402 Łódź

Ostateczną, nieprzekraczalną datą składania dokumentów do RDLP w Łodzi jest dzień 28 listopada 2011r. w przypadku przesyłki pocztowej liczy się data stempla pocztowego.

Osoby, które uzyskają minimum 51 punktów na 100 możliwych, otrzymają zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu, upoważniające jedynie do występowania o zatrudnienie we wszystkich jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych.
Szczegółowych informacji dotyczących zasad egzaminowania i przyjmowania dokumentów absolwentów po stażu udziela Wydział Organizacji, Kadr, Administracji i Komunikacji Społecznej RDLP w Łodzi pod numerem telefonu (42) 631-79-21 lub (42) 631-79-70.

 

 

 

W dniach 19-25 września 2011r. odbyła się pielgrzymka leśników RDLP w Łodzi do Fatimy i Santiago de Compostela. Już po raz kolejny grupa leśników z terenu RDLP w Łodzi uczestniczyła w pielgrzymce pod duchowym przewodnictwem kapelana leśników łódzkich, księdza Marka Izydorczyka. Tym razem głównym celem pielgrzymki były miejsca objawień Matki Bożej w Fatimie. Uczestnicy pielgrzymki zwiedzili również Lizbonę, próbowali owoców morza nad brzegami Atlantyku, degustowali porto w Porto, wędrowali słynnymi schodami w sanktuarium Bom Jezus w Bradze, zamoczyli nogi w „wielkiej wodzie” , spoglądali w kierunku Ameryki z najdalej wysuniętego na zachód krańca Europy i podziwiali życie oceanu w oceanarium na terenach wystawy światowej w Lizbonie. Powrócili do pracy pełni niezapomnianych wrażeń i już marzą o następnej pielgrzymce. Klika fotograficznych wspomnień można znaleźć w galerii.

 

Agnieszka Janusz

RDLP w Łodzi

Galeria:

Santiago de Compostela  Braga – sanktuarium maryjne na Górze Sameiro Słynne schody w sanktuarium Bom Jezus

Porto 5. Porto – malownicze nabrzeża rzeki Douro Barki na rzece Douro – kiedyś takimi barkami przewożono słynny trunek z Porto

W wytwórni win Calem Calem – zapasy Porto Bazylika w Fatimie

Batalha – klasztor w stylu manuelińskim Niedokończone Kaplice Nad Atlantykiem – Nazare

Widok na Nazare Lizbona – Katedra 15. Na uliczkach Lizbony

Zachód słońca nad oceanem Latarnia morska na przylądku Cabbo da Roca Cabo da Roca

Posąg Chrystusa Króla górujący nad Lizboną Wieżowce przypominające żaglowce – Lizbona Oceanarium

 

 

  

 

14 i 15 września br., na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, odbyło się spotkanie Koordynatorów Regionalnych kampanii „Świadomi zagrożenia”.

W trakcie spotkania zaprezentowano stopień zaawansowania kampanii w poszczególnych województwach, omówiono problemy z jakimi spotkali się w trakcie swojej pracy koordynatorzy oraz wytyczono plany działania na najbliższy kwartał.
Drugi dzień spotkania odbył się  na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, gdzie uczestnicy zapoznali się między innymi z drzewostanami rosnącymi aktualnie na pożarzysku oraz sposobami zabezpieczenia i prowadzenia monitoringu przeciwpożarowego terenów poklęskowych.
Korzystając z uprzejmości gospodarzy terenu, uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z technologią produkcji mikoryzowanego materiału sadzeniowego z zakrytym systemem korzeniowym, który wykorzystywany jest do odnawiania pożarzysk.
 
Przemysław Dobrowolski
Wydział Zagospodarowania Lasu
 
 
  

 

W dniu 28 lipca br. w sali konferencyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie odbyło się spotkanie robocze Zespołu Obsługi Programu LIFE +, oraz Podmiotów Wspierających.

W spotkaniu udział wzięli również Koordynatorzy Regionalni odpowiedzialni za drugi etap kampanii informującej społeczeństwo o zagrożeniu pożarowym w lasach – Ogień w lesie a przyroda.
W trakcie spotkania omawiano szczegółowe cele i metody realizacji przebiegu działań informacyjnych oraz edukacyjnych kampanii „Świadomi Zagrożenia” realizowanej w ramach projektu LIFE +.
Kierownik Zespołu Pan Łukasz Przybyłek przedstawił prezentację charakteryzującą najważniejsze aspekty kampanii, a Pan Jacek Zadura omówił sposób funkcjonowania systemu ochrony przeciwpożarowej w PGL LP.
Nastąpiła wzajemna wymiana uwag i spostrzeżeń dot. możliwości współpracy z Podmiotami Wspierającymi.
W przedmiotowym spotkaniu wziął udział Koordynator Regionalny z naszej RDLP w Łodzi Pan Przemysław Dobrowolski.
Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi reprezentował starszy kapitan Piotr Łukasik.
 

 

Autor: Przemysław Dobrowolski

 

  

Nadleśnictwo Kutno ogłasza submisję surowca drzewnego w postaci drewna wielkowymiarowego dębowego w ilości 209,53 m3. 

Drewno przygotowane jest w formie pojedynczych nie rozciętych sztuk-dłużyc. Zostanie ono udostępnione do oględzin w miejscu składowania w dniach od 01 do 16 lutego 2011 roku w godzinach 900 – 1400 oraz w dniu rozstrzygnięcia submisji tj. 17 lutego 2011 roku w godzinach 700 – 1100.

Uczestnicy submisji zainteresowani zakupem drewna mogą dokonać oględzin surowca na terenie jego składowania po uprzednim uzgodnieniu z leśniczym Leśnictwa Lubień pod numerem tel. 602371007, u którego można również pobrać katalog drewna przeznaczonego do submisji.
Publiczne otwarcie ofert odbędzie się 17.02.2011r. o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Kutno.
Warunkiem uczestnictwa w submisji jest przekazanie do sekretariatu Nadleśnictwa Kutno w terminie do 17.02.2011 do godz. 1130 w zamkniętych i opisanych kopertach “Oferta na submisję drewna w dniu 17.02.2011 r. w Nadleśnictwie Kutno ” następujących dokumentów i formularzy:
  • prawidłowo wypełniony i podpisany formularz ofertowy wraz z oświadczeniem o nie posiadaniu należności przeterminowanych w Lasach Państwowych;
  • aktualny odpis z właściwego rejestru lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Wadium w wysokości 6000 zł musi być wniesione najpóźniej do wyznaczonego terminu składania ofert. tj. do dnia 17. 02. 2011 r., do godz. 1130.
    
     Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące submisji można uzyskać bezpośrednio w siedzibie Nadleśnictwa Kutno lub telefonicznie pod nr (24) 356-73-75 w godzinach: 700 – 1500 od poniedziałku do piątku.
 
Hanna Bednarek-Kolasińska
Rzecznik prasowy RDLP w Łodzi

 

Hala sportowa na peryferiach miasta Radomsko stała się miejscem rozgrywek leśników – tenisistów stołowych z całej Polski. Prawie sześćdziesięciu uczestników przez trzy dni zmagało się z białą piłeczką, która nie zawsze szybowała tam, gdzie by sobie tego zażyczyli. Już po raz dwunasty pod patronatem Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność odbyły się mecze w kategoriach: indywidualnej, gier podwójnych, drużynowej i kadry kierowniczej.

Każda Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wystawiła, nierzadko po zaciętych eliminacjach na niższym szczeblu, maksymalnie czterech zawodników. Zawody odbywały się w systemie pucharowym. Każda porażka oddalała więc zawodnika od upragnionych miejsc na podium. Dodatkowo gracz przegrywający sędziował mecze kolejnych uczestników, co tworzyło sympatyczną i wręcz rodzinną atmosferę. Każdy kolejny dzień coraz bardziej jednak pokazywał, jak bardzo zawodnicy są zdeterminowani na wygraną. Sobotnie sety, gdy odbywały się już mecze półfinałowe i finałowe niejednemu kibicowi na trybunach wstrzymały oddech. Finałowy pojedynek między reprezentantem RDLP w Białymstoku i RDLP Szczecinek był wciągającym widowiskiem.
Sport, który wydawałby się na pierwszy rzut oka dość nudny przyciągnął wielu kibiców, a na sali niejednokrotnie usłyszeć można było okrzyki zarówno zawodników, jak i kibicujących im kolegów.
Dodatkowego splendoru zakończeniu mistrzostw dodała obecność Prezydenta Miasta Radomsko pani Anny Milczanowskiej, która wręczyła ufundowane przez siebie puchary.
Teraz pozostaje tylko trenować do przyszłorocznych trzynastych już mistrzostw, które prawdopodobnie odbędą się w Gołuchowie na terenie RDLP w Poznaniu.
Klasyfikacja indywidualna:
  1. Roman Skrzekut (N-ctwo Suwałki, RDLP w Białymstoku)
  2. Andrzej Świerczek (N-ctwo Karnieszewice, RDLP w Szczecinku)
  3. Piotr Rogowski (N-ctwo Lutówko, RDLP w Toruniu)
Klasyfikacja drużynowa:
  1. RDLP w Szczecinku
  2. RDLP w Poznaniu
  3. RDLP w Katowicach
Klasyfikacja gier podwójnych
  1. Andrzej Świerczek (N-ctwo Karnieszewice, RDLP w Szczecinku)
Zbigniew Kuszlewicz (N-ctwo Karnieszewice, RDLP w Szcecinku)
  1. Stanisław Gąsior (N-ctwo Borki, RDLP w Białymstoku)
Roman Skrzekut (N-ctwo Suwałki, RDLP w Białymstoku)
  1. Rafał Kończalski (N-ctwo Kwidzyn, RDLP w Gdańsku)
Piotr Mikuła (N-ctwo Lębork, RDLP w Gdańsku)

 

Izabela Randak

Nadleśnictwo Radomsko

Fot: Izabela Randak, Piotr Szymocha

 

  

  

Wzrost temperatury, silne wiatry oraz wypalanie traw, stwarzają obecnie duże zagrożenie pożarowe. Nasze lasy charakteryzują się wyjątkowo wysokim zagrożeniem pożarowym, jednym z najwyższych w Europie, dlatego począwszy od 1 kwietnia do 31 października leśnicy codziennie będą monitorowali obszary leśne.

Również w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych będziemy korzystali z pomocy Leśnej Bazy Lotniczej, położonej na terenie Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, wyposażonej w samolot gaśniczy typu Dromader.

W ramach podpisanej umowy, mamy zagwarantowane minimum 60 godzin lotów gaśniczych samolotem typu Dromader oraz 20 godzin śmigłowcem Mi-2. 

  

W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi gotowych jest do działania 17 samochodów patrolowo – gaśniczych z gaśniczymi modułami wysokociśnieniowymi. Począwszy od dzisiaj, na bieżąco 9 punktów prognostycznych będzie dokonywać pomiarów stanu wilgotności ściółki i powietrza i określać stan zagrożenia w lasach.

To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów. Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi, to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Pamiętajmy zatem aby w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie używać otwartego ognia, nie rozpalać ognisk, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów i nie palić śmieci.

Pamiętajmy również by nie wypalać traw.

 

Hanna Bednarek-Kolasińska
Rzecznik Prasowy RDLP w Łodzi 

 

Drużyna Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi wzięła udział w Turnieju o puchar Burmistrza Gminy i Miasta Wyszogrodu

Turniej ten odbył się w dniu 02.04.2011 roku w Zespole Szkół w Wyszogrodzie.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi ufundował puchar dla najlepszego zawodnika turnieju.

Drużyna nasza zajęła IV miejsce.

I miejsce zajęła drużyna Skry Wyszogród

II miejsce zajęła drużyna GKS Słupno

III miejsce zajęła drużyna z Sochaczewa

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Artur Mikina z drużyny Skra Wyszogród.

    

   

 

Autor Włodzimierz Kaczmarek

Hubertus Myśliwski, który już po raz 12 odbywał się w Spale, swoimi korzeniami sięga dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas ogólnopolskie obchody ku czci św. Huberta, patrona myśliwych i leśników, zainicjował prezydent Ignacy Mościcki.


Prezydent Mościcki nie był pierwszą osobistością, polującą w dawnej Puszczy Pilickiej. Na wypoczynek i udane łowy przybywali tu książęta i królowie polscy jak Władysław Herman, Władysław Jagiełło, Zygmunt August, Stefan Batory, August III. Wielkimi amatorami Spały w okresie niewoli narodowej byli również Aleksander III i Mikołaj II. Oprócz Rosyjskich dygnitarzy polowali tu cesarze Austro-Węgier i Prus.
 
Z inicjatywy Prezydenta Mościckiego w 1930 roku z okazji 3 listopada – dnia św. Huberta w Spale odbyło się pierwsze uroczyste polowanie.
Tradycję corocznych Hubertowin, które co roku odbywały się na początku listopada, przerwała druga wojna światowa. Wskrzeszono ją w 2000 roku dzięki inicjatywie proboszcza parafii spalskiej ks. Dariusza Łosiaka i aprobacie nadleśniczego spalskiego Zbigniewa Godlewskiego. Święto myśliwych miało wówczas skromną formułę, niemniej z roku na rok wzbogacało się o nowe przedsięwzięcia. Obecnie jest to święto ogólnopolskie, podzielone na Hubertusa Myśliwskiego oraz Jeździeckiego.
 
W tym roku honorowym patronatem imprezę objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
W dniach 15-16 października sympatycy łowiectwa, zainteresowani kynologią, jeździectwem, sokolnictwem, smakosze leśnych specjałów, spotkali się na XII Hubertusie Spalskim, by wspólnie kultywować myśliwskie tradycje.
W tym roku dopisali również znamienici goście, a wśród nich Pan Marian Pigan, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Pan Lech Bloch, Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Pan Maciej Kaliski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pan Zygmunt Łukaszczyk, Wojewoda Województwa Śląskiego oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wojska Polskiego i Policji. Przedstawiciele świata nauki i kultury oraz licznie przybyli leśnicy i członkowie PZŁ.
 
Program XII Hubertusa Spalskiego był jak co roku niezwykle bogaty. Jego inauguracja odbyła się tradycyjnie w sobotę 15 października Hubertowską mszą polową w kaplicy przy Kościele Prezydentów RP, później odbył się apel na łowy, a po nim polowanie w 11 obwodach łowieckich. Równocześnie na placu przed kościołem trwał Jarmark Hubertowski z licznymi stoiskami promocyjnymi, gastronomicznymi i handlowymi, konkurs w cięciu piłą moja-twoja, konkurs nalewek, Spalski Festiwal Kulinarny „Oswajamy Dziczyznę” w którym pierwszą nagrodę ufundował Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, koncert Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Rabiec”, prezentacja psów myśliwskich, oraz sokolników. Od południa trwało wspólne pieczenie dzika a uczestnicy mogli skosztować pysznego ragout z jelenia. Wręczono także nagrody ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi oraz Polski Związek Łowiecki w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży Kolorowy Hubertusik, który ma już swoją pięcioletnią tradycję. Dzień zakończyła biesiada hubertowska oraz koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka.
  
Za wyjątkowo udane uznali myśliwi największe i najważniejsze w kraju polowanie Hubertowskie. Zwierzynę w spalskich lasach tropiło łącznie aż 220 myśliwych. Królem polowania został piotrkowianin Witold Maćkowiak z Koła Łowieckiego "Koliber" w Kłudzicach (Okręg PZŁ w Piotrkowie Tryb.). Upolował najcenniejsze w myśliwskiej hierarchii: byka jelenia oraz byka daniela.
Na efektownym pokocie, celebrowanym zgodnie z łowiecką tradycją przez Cezarego Szadkowskiego, Przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, znalazły się, poza jeleniem i danielem, 9 dzików, 3 sarny, 3 lisy, 93 bażanty, 3 kaczki i 3 gęsi.
 
Niedziela (16 października) była dniem Hubertusa Jeździeckiego odbywającym się tradycyjnie na terenie łąk nadpilicznych. Przed południem odbyła się prezentacja koni i jeźdźców biorących udział w pogoni za lisem. Królowały przejażdżki bryczkami, prezentacje zaprzęgów koni ras użytkowych i pokazy dyscyplin jeździeckich. Po południu odbył się finał gonitw. Przez cały dzień licznie zebrani widzowie odwiedzali jarmark jeździecki. Wieczorem zebranym towarzyszyła muzyka country.
Tegorocznego Hubertusa odwiedziło łącznie 10 000 widzów.
 
 
 
Hanna Bednarek-Kolasińska
Rzecznik prasowy RDLP w Łodzi
 
Autorzy zdjęć:
Norbert Finke
Michał Kolasiński
 
Hubertus Myśliwski

  

  

 

Hubertus Konny
  
  
 
"Oswajamy Dziczyznę" zwycięzcy konkursu

 

26 lipca 2011 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Leśnicy i Policjanci podpisali umowę o przekazaniu środków finansowych  dla Zespołu Konnego Policji w Tomaszowie Mazowieckim  w ramach współpracy Nadleśnictw z tomaszowską Policją.

Przekazane środki z odpisu wyniku finansowego Nadleśnictw Spała i Smardzewice z przeznaczeniem na cele społecznie użyteczne pozwolą na rozszerzenie dotychczasowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa ludzi i zasobów leśnych, szczególnie w rejonach wzmożonego ruchu turystycznego tj. Zalewu Sulejowskiego i Spały. Współpraca ta polegać będzie między innymi na organizowaniu wspólnych konnych patroli prewencyjnych ze Strażą Leśną, szkoleń z zakresu użycia środków przymusu bezpośredniego, podnoszenia umiejętności strzeleckich, jazdy konnej oraz taktyki i techniki interwencji.  Nadleśnictwa będą również korzystały nieodpłatnie z przyczepy do przewozu koni wykorzystywanych w patrolach przez Straż Leśną ze Smardzewic i Spały.

Taka współpraca to istotny element, który znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na terenach objętych działaniem obu służb. Leśnikom pozwoli na zwiększenie wykrywalności sprawców kradzieży drewna i podpaleń lasów oraz zwiększy skuteczność interwencji związanych z zaśmiecaniem lasów.

 

Hanna Bednarek-Kolsińska

Rzecznik RDLP w Łodzi

 

  

  

 

29 stycznia 2011 roku rozegrany został pierwszy towarzyski mecz w piłkę siatkową pomiędzy drużyną Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Honorowy patronat objęli Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Rozgrywki odbyły się w miejscowości Wiaderno, gdzie salę gimnastyczną udostępnił Pan Arkadiusz Świech Dyrektor Zespołu Szkół w Wiadernie. Gospodarzem terenu i organizatorem zaplecza logistycznego był Nadleśniczy Nadleśnictwa Smardzewice Pan Marek Dyśko, dzięki którego uprzejmości możliwe było zorganizowanie po meczu spotkania integracyjnego.

Obie drużyny prezentowały bardzo wyrównany poziom gry i z bardzo niewielką przewagą punktów wygrała drużyna Lasów Państwowych. Okolicznościowe puchary dla obu drużyn wręczyli Pan Mirosław Domański Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim i Pan Roman Malinowski Naczelnik Wydziału Organizacji, Kadr, Administracji i Komunikacji Społecznej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Rozgrywki w piłkę siatkową pomiędzy łódzkimi leśnikami i tomaszowskimi policjantami wejdą do kalendarza corocznych imprez sportowych organizowanych przez RDLP w Łodzi. RDLP podczas turnieju reprezentowali: Jacek Werkowski (Nadleśnictwo Spała) – Kapitan drużyny, Jarosław Krześniewski (Nadleśnictwo Spała), Grzegorz Kozak (Nadleśnictwo Płock), Stefan Skolasiński i Tomasz Frukacz (Nadleśnictwo Skierniewice), Jacek Czerwiński, Sławomir Matuszczyk i Marek Wojtuń (Nadleśnictwo Bełchatów), Krzysztof Węglewski (Nadleśnictwo Łąck), Bartosz Bazela (Nadleśnictwo Gostynin), Grabarz Mateusz i Albin Szczepan (Nadleśnictwo Smardzewice), Przemek Wicik (Nadleśnictwo Przedbórz). Opiekunem i koordynatorem regionalnej drużyny jest Włodzimierz Kaczmarek z Wydziału Zasobów w RDLP w Łodzi.

 

Roman Malinowski

Naczelnik Wydziału Organizacji,

Kadr, Administracji i Komunikacji Społecznej

 

Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność zaprasza na XII Mistrzostwa Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym.

Zawody zostaną rozegrane w Radomsku, w hali sportowej, ul. św. Jadwigi Królowej 20. Zakwaterowanie przewidziano w Osadzie Malutkie 31, koło Dobroszyc. Uczestnicy proszeni są o przybycie na zawody w środę (16 listopada) do godz. 18.
Każda RDLP wystawia maksymalnie czterech zawodników będących pracownikami lub emerytami LP oraz dwóch reprezentantów kadry kierowniczej. Wyłonienie reprezentacji powinno nastąpić w ramach wewnętrznych eliminacji, których zgłoszenia należy przesłać do 11 października na adres:
Nadleśnictwo Karnieszewice
Trawica 8a
76-004 Sianów
lub pocztą elektroniczną: zkuszlewicz@wp.pl.

Więcej informacji

 

 

 

 

Hanna Bednarek-Kolasińska
Rzecznik Prasowy RDLP w Łodzi

17 czerwca 2011 roku odbyło się zakończenie XIII edycji konkursu „Zimowa pomoc dla zwierząt” organizowanego przez Nadleśnictwo Bełchatów oraz Ligę Ochrony Przyrody oddział Bełchatów.

Uroczystość miała miejsce w Izbie Edukacji Ekologicznej na Szkółce Leśnej Borowiny.
 
Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Składał się z dwóch części - indywidualnego konkursu plastycznego oraz drużynowej akcji dokarmiania zwierzyny, udokumentowanej raportem sporządzonym przez każdą z uczestniczących w konkursie szkół oraz prezentacja o tematyce związanej z zimową pomocą dla zwierząt.
 
Na indywidualny konkurs plastyczny wpłynęło 265 prac z 27 szkół z terenu powiatu bełchatowskiego.
Nagrodzono 81 prac indywidualnych. Przyznano w każdej szkole 1, 2 i 3 miejsce dla poszczególnych uczniów.
 
Na konkurs zespołowy dla szkół wpłynęło 9 raportów podsumowujących działalność poszczególnych placówek związaną z konkursem, do drugiego etapu czyli do prezentacji zakwalifikowano 6 z nich.
Podczas XIII edycji konkursu szkoły łącznie zebrały i wyłożyły w terenie ponad 5 ton pokarmu w postaci nasion zbóż, żołędzi, chleba, roślin okopowych i siana. Uczniowie zrobili i wywiesili lub przekazali nadleśnictwu kilkadziesiąt budek i karmników dla ptaków oraz kilka paśników dla saren.
 
Zakończenie konkursu było połączone z wystawą prac plastycznych i raportów wykonanych przez uczestników oraz wręczeniem nagród. Wszyscy laureaci konkursu plastycznego otrzymali nagrody w postaci książek i gadżetów. Główną nagrodą dla zwycięskiej szkoły jest jednodniowa wycieczka autokarowa ufundowana przez nadleśnictwo, zestaw książek o tematyce przyrodniczej oraz pamiątkowy puchar.
 
Grzegorz Gaik
Nadleśnictwo Bełchatów

 

W ramach obchodów 500 lecia Spały, których uroczysta inauguracja nastąpiła 22 maja br., otwarto wystawę historyczną pt. ”Młynarze-Carowie-Prezydenci”.

Wystawę można oglądać w Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale.
 
”Młynarze-Carowie-Prezydenci”
 
Czasy młynarzy rozpoczynają się od około 1511 roku, kiedy odnotowano istnienie molendinum Wspała ( Spała), młyna wnoszącego dziesięciny do kościoła w Inowłodzu. Młyn utrzymał się w rodzinie Spałów przez prawie cztery wieki.
 
Czasów carskich nie można precyzyjnie określić, gdyżnie wiadomo dokładnie, który z rosyjskich carów przybył tutaj jako pierwszy. Czy był to już Aleksander II, mający polować w lasach spalskich w roku 1874, czy też dopiero jego syn Aleksander III, który jak można przeczytać w niektórych przekazach , polował tutaj w 1880 roku. Faktem jest, że jednemu z nich tak spodobały się Lasy Spalskie, będące wtedy własnością rządową, iż polecił wybudowanie tutaj dla potrzeb rodziny carskiej myśliwskiej rezydencji. Drewniany pałacyk według projektu krakowskiego architekta Leona Mikuckiego zbudowano w 1884 roku.
 
 Czasy prezydenckie datują się od lutego 1920 roku, kiedy na mocy uchwały Rady Ministrów, ustalono że zabudowania Spały wraz z otaczającą częścią lasów przechodzą pod zarząd Ministerstwa Robót Publicznych i mają służyć do celów reprezentacyjnych Rzeczypospolitej i że z uwagi na ich charakter przeznaczone są do użytku Naczelnika Państwa. Na początku 1921 roku Spała gościła po raz pierwszy Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który przyjechał na rekonwalescencją.
W latach 1923-1926 gościł w Spale ówczesny Prezydent profesor Stanisław Wojciechowski.
Prezydent Ignacy Mościcki przyjeżdżał do Spały bardzo często przez 13 lat swojej prezydentury ( 1926 – 1939 ). W 1927 roku z Jego inicjatywy zorganizowano w Spale pierwsze dożynki, w których uczestniczyły delegacje organizacji rolniczych z całej Polski.
 
Wystawę ”Młynarze-Carowie-Prezydenci” oglądać można do 31 października br. w każdy czwartek i niedzielę w godzinach od 1000 do 1300 i od 1400 do 1600.
 
Serdecznie Państwa zapraszamy.
 
 
 
Roman Malinowski
Naczelnik Wydziału Organizacji,
Kadr, Administracji i Komunikacji Społecznej 
 

 

Na XII Hubertusa Spalskiego zaprasza w dniach 15-16 października do Spały koło Inowłodza Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego. Patronem honorowym imprezy jest Prezydent Bronisław Komorowski.

 Komitet Organizacyjny Hubertusa od dwunastu lat nawiązuje do tradycji hubertowskiej zainaugurowanej w 1930 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.Historia polowań w lasach spalskich jest oczywiście o wiele dłuższa. W dawnej Puszczy Spalskiej polowali polscy królowie i rosyjscy carowie. To tutaj rycerze Kazimierza Wielkiego z pobliskiego zamku królewskiego w Inowłodzu urządzali wielkie łowy. Tutaj też uzupełniały aprowizację wojska Władysława Jagiełły ciągnące pod Grunwald.To zaszczyt móc nadal kultywować te wspaniałe tradycje. Od 2000 roku organizowane jest święto myśliwych, jeźdźców i miłośników szlachetnej sztuki kulinarnej, w której dziczyzna wraz z całym bogactwem owoców runa leśnego jest wspaniałym zwieńczeniem trudów polowania i konnych gonitw. Na całość spotkania w spalskiej kniei składają się: Wielkie Spalskie Łowy - gdzie myśliwi uczestniczą w największym w Polsce polowaniu, w którym bierze udział ponad 200 myśliwych z kraju i z zagranicy. Rodzinny Piknik Jeździecki - przybywają tu jeźdźcy i konie ze wszystkich zakątków kraju, rywalizując w tradycyjnych pogoniach za lisem i bawiąc się w rodzinnej atmosferze. Spalski Festiwal Kulinarny „Oswajamy Dziczyznę” - łączy w sobie zarówno jeźdźców, myśliwych oraz kucharzy, a przede wszystkim znawców dobrej kuchni, mistrzów sztuki kulinarnej oraz wspaniałe osobistości ze świata kultury i sportu. W ramach festiwalu organizowany jest prestiżowy konkurs kulinarny i konkurs nalewek, oraz wspólna biesiada hubertowska.  Uroczystości rozpocznie o godz. 7.00 Hubertowska Msza Polowa w kaplicy przy Kościele Prezydentów RP.W czasie, gdy zaproszeni myśliwi będą polowali, w centrum Spały będzie można zobaczyć wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Na 15 października zaplanowano między innymi Spalski Festiwal Kulinarny „Oswajamy Dziczyznę”, konkurs nalewek, konkurs kulinarny pasjonatów, pokazy psów myśliwskich, sokolników, Paradę Św. Huberta oraz koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego.  W niedzielę 16 października na terenie łąk nadpilicznych odbędzie się hubertus jeździecki.Organizatorzy i tego dnia zadbali o atrakcje. Na uczestników czekają prezentacje zaprzęgów, prezentacje koni ras użytkowych i pokazy dyscyplin jeździeckich, jarmark jeździecki i pogoń za lisem. Wieczorem będzie można posłuchać muzyki country i uczestniczyć w biesiadzie jeździeckiej. Będąc w Spale, warto ją również zwiedzić. Spała to znana miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą na terenie dawnej Puszczy Pilickiej. Posiada dobre warunki klimatyczne. W jej okolicach odbywały się polowania, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej. Podczas zaborów tereny te należały do Królestwa Polskiego, którego władcami byli carowie rosyjscy. W 1884 roku wybudowano tu letnią rezydencję Cara Aleksandra III. Spała gościła w tym czasie wiele koronowanych głów z całej Europy. Po odzyskaniu niepodległości Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Leczył się też tutaj Józef Piłsudski. W Spale znajdują się zabytki o bardzo ciekawej architekturze: drewniany kościółek z 1923 r. w stylu zakopiańskim, murowana wieża ciśnień z pocz. XX w., zabytkowy most żelbetonowy na rzece Pilicy, budynki osady pałacowej (resztki pałacu, dawne hotele itd.). W centrum Spały znajduje się park w stylu angielskim z wieloma egzotycznymi okazami drzew. W całej Spale znajdziemy pomniki przyrody a wśród nich około 100 wspaniałych dębów o obwodzie do 5 metrów. Z okazji 50 - lecia AK przy starym kościółku wybudowano letni kościół polowy. Warte odwiedzin jest muzeum - Dom Pamięci Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich. Ciekawą architekturą wyróżnia się duży budynek dawnej wozowni i oranżerii z XX w. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie osady.  

 
Hanna Bednarek-Kolasińska
Rzecznik Prasowy RDLP w Łodzi
 
 
 
Patronat medialny
 

 

 

 

Pomimo słonecznych i wyjątkowo ciepłych, jak na tę porę roku dni, nieuchronnie zbliża się jesień. Słońce świeci krócej, a co za tym idzie z drzew zaczynają opadać liście. Niestety nierzadko kasztanowce  prezentują się marniej niż pozostałe drzewa i z daleka można je rozpoznać po mocno przerzedzonych lub zabrązowionych koronach.

To m. in. wynik działalności szrotówka kasztanowcowiaczka.

Nie ma doskonałej metody na walkę z tym wszędobylskim szkodnikiem.Trudno jednak patrzeć, jak chorują drzewa towarzyszace nam od dziecięcych lat. Nie stójmy zatem z założonymi rękoma, tylko chwyćmy za grabie by: ZEBRAĆ, ZGRABIĆ, ZUTYLIZOWAĆ opadające z kasztanowców liście.
W liściach zimują bowiem poczwarki szrotówka. Jeżeli ich nie usuniemy przeczekają one tam do wiosny lub dostaną się do gleby by w kwietniu dać życie nowemu pokoleniu motyli.

Informacje na temat jak zorganizować akcję grabienia liści oraz materiały dostępne są tutaj:
ZGRAB, ZBIERZ, ZUTYLIZUJ


Jesienna akcja grabienia liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka organizowana w ramach programu "Pomóżmy kasztanowcom" prowadzona jest przez Fundację Nasza Ziemia we wspólpracy z Kancelarią Prezydenta RP oraz Lasami Państwowymi.

20.04.2011r.
Chrabąszcze - duży problem w łódzkich lasach  

 

15.04.2011r.
Turniej piłki siatkowej

 

13.04.2011r.
Krajowa Narada z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu  

 

01.04.2011r.
To człowiek odpowiada za ponad 90%  pożarów lasów 

 

03.02.2011r.
Submisja drewna wielkowymiarowego dębowego w Nadleśnictwie Kutno 

 

31.01.2011r.
Wydarzenia sportowe w Międzynarodowym Roku Lasów 

 

24.01.2011r.
"Hubalowa Wigilia" 2010 

 

04.01.2011r.
Noworoczne życzenia od leśników dla mieszkańców Łodzi i regionu 

 

23.12.2010r.
Życzenia od Kapelana Ks. Marka Izydorczyka

 

22.12.2010r.
Zaproszenie do udziału w pielgrzymce do Fatimy

 

02.12.2010r.
Obwieszczenie o zamiarze przystąpienia do sporządzenia projektów planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000

 

06.12.2010r.
Zmodernizowana izba edukacji leśnej w Nadleśnictwie Bełchatów

 

25.11.2010r.
Manifestacja leśników w Warszawie

 

21.11.2010r.
"Maja w ogrodzie" z wizytą w leśnej szkółce

 

28.10.2010r.
Finał akcji "Porządkujemy i odnawiamy las" 

 

27.10.2010r.
"Drzewko za makulaturę" w Nadleśnictwie Bełchatów 

 

21.10.2010r.
Ogłoszenie o egzaminie kompetencyjnym dla kandydatów do zatrudnienia w jednostkach LP

 

18.10.2010r.
Współpraca RDLP w Łodzi ze Służbą Więzienną w Łodzi

 

18.10.2010r.
Hubertus Spalski - największe w kraju myśliwskie święto

 

13.10.2010r.
Seminarium dla Inżynierów Nadzoru z terenu RDLP w Łodzi 

 

11.10.2010r.
Protest Rady RSPL NSZZ "Solidarność" przeciwko próbie włączenia LP do sektora fiansów publicznych

 

07.10.2010r.
Na Hubertusa do Spały 

 

06.10.2010r.
Skazani pomogą nam w pracach związanych z gospodarką leśną

 

28.09.2010r.
Obwieszenie w sprawie sporządzenia projektów planów ochrony dla 28 rezerwatów przyrody z terenu woj. łódzkiego

 

27.09.2010r.
Zawody Strzeleckie Leśników RDLP w Łodzi

 

24.09.2010r.
Stanowisko Związku Leśników Polskich w RP w sprawie włączenia PGL LP do sektora finansów publicznych

 

23.09.2010r.
Stanowisko ZG SITLiD w sprawie włączenia LP do sektora finansów publicznych  
 

 

23.09.2010r.
Stanowisko Zarządu Krajowego Obrony Lasów Polskich w sprawie rządowego projektu włączenia LP do sektora finansów publicznych 

 

23.09.2010r.
PTL w sprawie propozycji włączenia PGL Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych 

 

20.09.2010r.
Poszukiwania zaginionych w Kazachstanie

 

17.09.2010r.
Ogłoszenie o przyjęciu na staż 

 

14.09.2010r.
Grabie w dłoń  

 

07.09.2010r.
Wystawa w Nadleśnictwie Radziwiłłów  

 

30.08.2010r.
Drewno w budownictwie - konferencja w Nadleśnictwie Wieluń   

 

20.08.2010r.
Zaproszenie na XIV Ogólnopolską Pielgrzymkę Leśników na Jasną Górę

 

20.08.2010r.

RDLP w Łodzi poszukuje kandydata na Samodzielne Stanowisko ds. Obronności i Zwalczania Szkodnictwa Leśnego

 

19.08.2010r.

Drugi etap VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Czysty Las" - zakończony

  

21.06.2010r.

65 lat istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi 

 

19.04.2010r.

Pożegnanie Dowódcy Wojsk Lądowych generała dywizji Tadeusza Buka

 

12.04.2010r.

Modlimy się w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem

 

31.03.2010r.

Życzenia Wielkanocne

 

23.03.2010r.
Ogłoszenie o egzaminach kompetencyjnych dla kandydatów do pracy w jednostkach LP

 

11.03.2010r.
Plany zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000

 

25.02.2010r.
Sprawa Nadleśnictwa Piotrków

 

25.02.2010r.
"Z Ziemi Łódzkiej wkrótce znikną mogilniki"

 

W najbliższy czwartek 28 lipca widzowie Programu Drugiego TVP o godzinie 12.00 (tuż po „Familiadzie”) będą mogli obejrzeć szósty odcinek cyklicznego programu „Bliżej lasu”, realizowanego we współpracy z Lasami Państwowymi. Kolejne odcinki programu są powtarzane w „Dwójce” w soboty o godzinie 6.45 rano.

Program prowadzi Tadeusz Chudecki, znany aktor filmowy i teatralny, a także podróżnik-pasjonat. W szóstym odcinku gości na terenach RDLP w Łodzi, przybliżając widzom różne aspekty profesji leśnika. Odwiedza m.in. Leśną Osadę Edukacyjną w Kole i w tamtejszym ośrodku rehabilitacji zwierząt dowiaduje się, jak leśnicy troszczą się o mieszkańców lasów. W Nadleśnictwie Piotrków poznaje nowoczesne technologie geoinformatyczne, wykorzystywane przez leśników w ich codziennej pracy, a także system przeciwpożarowy Lasów Państwowych, skutecznie chroniący nasze lasy przed ogniem. Leśnicy wyjaśniają również sens różnych oznaczeń, które możemy zobaczyć na drzewach w lesie, opowiadają o zasadach rządzących prowadzoną przez nich ekologiczną gospodarką leśną. O swojej miłości do lasu i szacunku dla zajmujących się nim ludzi opowiada widzom kapelan warszawskich leśników ks. Wiktor Ojrzyński.

Program „Bliżej lasu” będzie nadawany na antenie Dwójki do końca września. Jest adresowany do szerokiej publiczności i ma w przystępnej, ciekawej wizualnie i merytorycznie formie zapoznać widzów z polskimi lasami, pracą leśników oraz wartymi polecenia leśnymi atrakcjami turystycznymi. W każdym odcinku cyklu, realizowanego w różnych regionach Polski, pojawia się wielu leśników, a także powszechnie rozpoznawalne osoby, opowiadające o swoich leśnych pasjach i przeżyciach.

Serdecznie zapraszamy do oglądania „Bliżej lasu”!

 

Małgorzata Haze

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

W dniach 28 czerwca – 1 lipca zastępcy nadleśniczych, inżynierowie nadzoru oraz pracownicy Wydziału Zagospodarowania Lasu z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym na terenie RDLP w Szczecinie. Podczas pobytu realizowany był program terenowy, który rozpoczął się od wizyty w biurze RDLP Szczecin, gdzie powitał naszą grupę Pan Leszek Ankudo - Zastępca Dyrektora d/s Gospodarki Leśnej. Pan Dyrektor oraz jego pracownicy, zapoznali nas ze specyfiką dyrekcji oraz najważniejszymi zagadnieniami realizowanymi przez szczecińskich leśników. Następnie krótki rekonesans po zabytkach Szczecina z przewodnikiem. Później gościł nas Pan Robert Wójcik nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino, prezentując obiekt wyłuszczarni nasion a następnie piękne lasy Puszczy Bukowej. Omówił problematykę ochrony tego terenu (obszar Natury 2000) oraz sposoby prowadzenia na nim zrównoważonej gospodarki leśnej z zachowaniem wymagań ochronnych. W Puszczy Bukowej podziwialiśmy pomnikowy dąb, drzewa mateczne buka w Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym. Pierwszy dzień szkolenia zakończył się wizytą w Arboretum w Glinnej oraz położonym przy nim nowo wybudowanym ośrodku edukacyjnym. Podczas drugiego dnia terenowego odwiedziliśmy Nadleśnictwa: Rokita oraz Międzyzdroje. W Nadleśnictwie Rokita Pan nadleśniczy Tomasz Szeszycki zaprezentował następujące obiekty: szkółkę leśną, w której produkuje się między innymi sadzonki cisa oraz jarząba brekinii do restytucji tych gatunków w drzewostanach, Wyłączony Drzewostan Nasienny jawora, drzewa mateczne buka, świerka, jawora, dębu i modrzewia oraz odnowienia naturalne cisa w Rezerwacie „Cisy Rokickie im. Prof. Stanisława Króla”. W Nadleśnictwie Międzyzdroje Pan nadleśniczy Józef Ciechanowicz zapoznał nas z siedliskami przyrodniczymi „Natura 2000” oraz sposobami ich ochrony a także przedstawił działania i obiekty związane z dużym ruchem turystycznym na terenie nadleśnictwa. W trakcie całej wizyty spotkaliśmy się z profesjonalnym i ciepłym przyjęciem, za co szczególnie dziękujemy Szczecińskim Leśnikom.

 

Autor: Mirosława Niezgodzka

 

Pan Dyrektor RDLP w Szczecinie zapoznał nas ze specyfiką dyrekcji. W tym miejscu szczególnie mocno bije serce leśnika. Puszcz Bukowa.

Odnowienia naturalne cisa w Rezerwacie "Cisy Rokickie im. Prof. Stanisława Króla". Drzewo mateczne świerka w Nadleśnictwie Rokita.

Jawor ma wiele zalet, o których opowiada Pan Nadleśniczy Tomasz Szeszycki.