Lista aktualności Lista aktualności

Zimowe dokarmianie zwierząt rozpoczęte

Przedszkolaki z przedszkola w Poddębicach rozpoczęły sezon na dokarmianie zwierząt.

To już kolejny raz gdy dzieci z przedszkola w Poddębicach przywiozły karmę do lasu. Wśród karmy najliczniejsza była marchew i jabłka. Był pęk siana, zdarzała się kukurydza, burak czy nawet gruszka... Najważniejsze jednak, że była to właściwa karma, świeża i zdrowa. Mimo, że pokarm nie został wyłożony w paśniku nie przeszkodzi to przebywającemu w pobliżu zającowi. Dzieci zobaczyły go w drodze powrotnej do leśniczówki. 

Dzieci zapoznały się z celem dokarmiania. Dowiedziały się czym dokarmiać, w jakich miejscach i kto z naszej stołówki skorzysta. Nauczyły się rozpoznawać wybrane gatunki zwierząt przebywające w naszej okolicy. 

Dzieci przywiozły karmę w niewielkiej ilości bo nie o ilość tu chodzi. Chodzi o rozbudzenie wrażliwości na przyrodę, chęci przebywania w lesie, kontaktu z naturą. 

Aby dokarmiać zwierzęta skontaktuj się z miejscowymi myśliwymi czy leśnikami. Jeśli się zdecydujesz pamiętaj, by czynić to regularnie. 

Dokarmianie zwierząt zimą ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Dla tych pierwszych wykładanie pokarmu stanowi pomoc dla zwierząt. Ograniczony dostęp do naturalnego pożywienia zwierzęta rekompensują zjadaniem łatwiej dostępnego pokarmu, np. na polach czy w sadach. Poprzez dokarmianie szkody te są wymiernie niższe. Dokarmianie sprzyja również obserwacji, nie zawsze dających się zobaczyć, zwierząt.

Przeciwnicy dokarmiania twierdzą natomiast, ze zwierzęta powinny same sobie radzić. Przy słabszej zimie przeżyje więcej zwierząt, przy silniejszej mniej. Takie są prawa natury i nie powinno się tego sztucznie zmieniać. Ponadto gromadzenie się zwierząt przy paśnikach ułatwia roznoszenie chorób. 

Pamiętać należy, że wykładanie właściwej karmy, w rozsądnych miejscach i ilości sprzyja obecności zwierząt. Miejsca takie ułatwiają obserwację zwierząt, poznanie ich liczby i zwyczajów. Karma natomiast jest uzupełnieniem naturalnego pokarmu, sprzyja także utrzymaniu bądź poprawieniu kondycji zwierząt.

Jeśli chcesz dokarmiać ptaki poczytaj o tym w internecie, także u nas. Takie dokarmianie jest łatwiejsze i można to robić w pobliżu domu.