Lista aktualności Lista aktualności

Szkółkarze na piątkę z plusem

Szkółkarze z terenu łódzkiej dyrekcji, po raz drugi walczyli w konkursie na najlepszą szkółkę leśną. Sadzonki z ich szkółek się najlepszej jakości.

Wśród kryteriów oceny znalazły się: prawidłowe wykorzystanie powierzchni produkcyjnej, ilość gatunków wyprodukowanego materiału, pokrycie potrzeb nadleśnictwa, osiągnięta wydajność (ilość sadzonek z 1 ara).

Ocena dotyczyła ponadto jakości wyprodukowanego materiału, sprzedaży sadzonek oraz oceny infrastruktury. Profesjonalne zaplecze techniczne w dużej mierze rzutowało na produkcję i jakość sadzonek na szkółce.

 

W tegorocznym konkursie pierwsze miejsce zdobył Pan Arkadiusz Karbowski, szkółkarz z Nadleśnictwa Radomsko. Drugie miejsce zajął Pan Grzegorz Sobala, z Nadleśnictwa Grotniki, który oprócz szkółki prowadzi również Regionalny Bank Genów.

W RBG wyłuszczane są nasiona sosny, modrzewia, jodły, daglezji, przechowywane

i przysposabiane do wysiewu nasiona buka, zaspokajając w tym zakresie potrzeby całej dyrekcji. Stanowi to zabezpieczenie bazy nasiennej na lata nieurodzaju.

 

Trzecie miejsce w konkursie zdobyła Pani Ania Mosakowska szkółkarz z Nadleśnictwa Płock. W pracy Pani Anny należy podkreślić sukcesy w prowadzeniu regionalnego archiwum klonów. Pani szkółkarz ma już w swym dorobku pełną kolekcję klonów drzew matecznych sosny a także klony jodły, olchy, czereśni ptasiej i brzozy. Również z dużym sukcesem szczepi sadzonki do zakładania plantacji nasiennych.