Lista aktualności Lista aktualności

Szkółka leśna zaprasza - N. Opoczno

Wiosna to pora roku, na którą wszyscy czekają po zimie, kiedy dni stają się dłuższe, a temperatura wzrasta, do życia zaczynają budzić się drzewa. Nasze samopoczucie zmienia się na lepsze, widząc tyle kolorów. Kwiaty kwitną, trawa zielenieje, to wszystko na nas wpływa. Bociany, skowronki, jaskółki i inne ptaki wracają do nas po mroźnej zimie, a inne zwierzęta wybudzają się ze snu zimowego.


Dla leśników okres wiosenny to intensywne prace związane z odnowieniem lasu. Leśniczy szkółkarz w swoim miejscu pracy ma ręce pełne roboty. W Nadleśnictwie Opoczno szkółka leśna położona jest Bukowcu Opoczyńskim na terenie leśnictwa Januszewice. To właśnie tam produkowany jest materiał sadzeniowy z nasion drzew i krzewów leśnych, który w dalszej kolejności przeznaczony jest do zalesień i odnowień. Sadzonki wysadzane są wiosną oraz niektóre gatunki jesienią. 
Do zadań leśniczego szkółkarza należy ciągła obserwacja szkółki leśnej, wydawanie i odbiór materiału szkółkarskiego, a także nadzór nad jego stanem. Oprócz tego z upoważnienia nadleśniczego leśniczy szkółkarz prowadzi sprzedaż sadzonek. 


W tym roku Nadleśnictwo Opoczno posadzi 800 tys. sadzonek różnych gatunków drzew na ponad 100 hektarach. Wśród nich najwięcej jest sosny, dębu, buka oraz wiele innych gatunków drzew, które wykorzystywane są podczas odnowień lasu. 


Zainteresowanych zakupem sadzonek drzew leśnych zapraszamy do naszej szkółki leśnej w Bukowcu Opoczyńskim. Wykaz gatunków znajdziecie Państwo w zakładce Informacja - Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek na stronie Nadleśnictwa - kliknij tutaj