Lista aktualności Lista aktualności

Święto Lasu w Manufakturze

W sobotę 9 maja rynek łódzkiej Manufaktury zazielenił się leśnymi drzewami. Jubileusz 70-lecia RDLP w Łodzi leśnicy obchodzili wspólnie z łodzianami.

Las oddziałuje na wszystkie ludzkie zmysły, a te zaktywizowali leśnicy, zapraszając łodzian do Manufaktury. Na rynku dawnej fabryki stanęła leśna ścieżka zmysłów. Przejście po niej bosą stopą oddawało spacer po runie leśnym. Tym mini-przechadzkom towarzyszył śpiew ptaków i zapach drewna.

Każdy uczestnik, bez względu na wiek, mógł także poczuć się jak prawdziwy leśniczy i jak ocechować - czyli nabić płytkę z jubileuszowym numerem - drewno. W tę pracę najmłodsi wkładali najwięcej siły, ponieważ dębowe drewno było niezwykle twarde. Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowano także specjalne zabawy. Dzieci miały szansę się rozwijać swoją kreatywność. Do wykonania kartek tym razem użyły zielonych elementów roślin, również własnoręcznie wykonywały i malowały drewniane ozdoby.

W ten pogodny dzień rynek odwiedziły również wyjątkowo piękne drapieżniki: orły, sokoły i puchacze. Ptaki, jak przystało na prawdziwe gwiazdy, dostojnie pozowały do licznych zdjęć. W zabytkowym centrum handlowym można było również zobaczyć rekonstrukcję starej kancelarii leśniczego i usiąść za biurkiem gospodarza. Każdy kto w zeszłą sobotę odwiedził rynek Manufaktury otrzymał sadzonkę sosny, a leśnicy instruowali nowych właścicieli drzew jak poprawnie je zasadzi

W wydarzeniu, oprócz nadleśnictw z terenu RDLP w Łodzi, uczestniczyły także instytucje, z którymi łódzka dyrekcja od wielu lat współpracuje, m.in. Ogród Botaniczny w Łodzi, SGGW Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie, Leśnictwo Miejskie w Łodzi, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, Uniwersytet Łódzki Filia w Piotrkowie Trybunalskim, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Łodzi i Gniazdo Sokolników ZG PZŁ.