Lista aktualności Lista aktualności

Spotkanie łódzkich leśników szachistów z dyrektorem Edwardem Januszem

Łódzcy szachiści przekazali Dyrektorowi RDLP w Łodzi Edwardowi Januszowi, puchar zdobyty na XXII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Leśników w szachach. Nasi leśnicy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw.

Mistrzostwa szachowe odbyły się w lutym br. w Kistowie (RDLP Gdańsk, N-ctwo Lipusz). Organizatorem zawodów był Związek Leśników Polskich w RP przy współudziale RDLP w Gdańsku i Nadleśnictwa Lipusz. Patronat honorowy nad turniejem objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak.

Zawody przeprowadzono na dystansie 11 rund. Każdy z uczestników w ramach turnieju rozegrał 11 partii szachowych. Zgodnie z regulaminem zawodów gracze na rozegranie swojej partii mieli tylko 30 minut. Jeśli w regulaminowym czasie nie powstała na szachownicy pozycja matowa lub remisowa, to sędzia najczęściej orzekał przegraną zawodnika, który przekroczył swój czas do namysłu.
W szczególnych przypadkach sędzia miał prawo orzec remis.

RDLP w Łodzi na zawodach reprezentowało czterech leśników: Waldemar Dudziński  z Nadleśnictwa Gostynin, Adam Iller z Nadleśnictwa Płock, Roman Godlewski z Nadleśnictwa Poddębice i Jarosław Gaj z Nadleśnictwa Przedbórz.

W rywalizacji drużynowej brało udział  21 zespołów. Głównym faworytem do zwycięstwa od samego początku byli ubiegłoroczni triumfatorzy - szachiści z Węgier. O pozostałe miejsca na podium miała się toczyć zacięta walka pomiędzy kilkoma drużynami: reprezentacją leśników z Rumunii, RDLP we Wrocławiu, RDLP w Olsztynie, RGLP w Szczecinku, RDLP w Toruniu oraz RDLP w Łódzi. Zgodnie
z przewidywaniami najlepszą okazała się drużyna z Węgier, która z dużą przewagą punktową zdobyła puchar za I miejsce, gromadząc na swym koncie  16,5 pkt. O drugie miejsce walka toczyła się do ostatniej rundy. Ostatecznie puchar za drugie miejsce zdobył zespół RDLP w Łodzi z dorobkiem 14,0 pkt. (Godlewski 7,5 pkt, Dudziński 6,5 pkt.). Trzecie miejsce z dorobkiem również 14,0 pkt. zdobyli szachiści z RDLP w Olsztynie. O srebrnym medalu dla RDLP w Łodzi zadecydowało wyższe miejsce Godlewskiego w klasyfikacji indywidualnej.

Zdobycie drugiego miejsca w tegorocznej klasyfikacji drużynowej przez leśników z Łodzi jest ich najlepszym osiągnięciem w historii mistrzostw. Dotychczas najwyższą lokatę drużynowo zajęli w roku 2013, kiedy to znaleźli się na najniższym stopniu podium i przywieźli do Łodzi puchar za trzecie miejsce.

W zawodach indywidualnych uczestniczyło 50 szachistów, w tym 44 zawodników reprezentujących środowisko leśne z całej Polski i dwie trzyosobowe drużyny z Węgier i Rumunii.

W klasyfikacji indywidualnej mistrzostw zwyciężył jeden z faworytów, szachista - leśnik z Węgier Josef Nemeth z dorobkiem  9 pkt. Drugie miejsce zajął Tadeusz Walczak z RDLP w Toruniu gromadząc na swym koncie 8 pkt. O zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji indywidualnej toczono na szachownicach bardzo zacięte pojedynki. Aż trzech zawodników zgromadziło po 7,5 pkt i o wyłonieniu ostatniego medalisty, musiała zadecydować wartościowość pomocnicza tzw. „punkty Bucholza" – zgodnie z Kodeksem szachowym (jest to ilość punktów zdobyta przez przeciwników, z którymi graliśmy partie szachowe).  Najlepszą wartościowość pomocniczą miał zawodnik z RDLP w Łodzi , Roman Godlewski i dzięki temu zdobył indywidualnie trzecie miejsce w zawodach. Tym samym Godlewskiemu udało się obronić trzecie miejsce zdobyte w zeszłym roku w Łagowie (RDLP Zielona Góra). Pozostali gracze z RDLP w Łodzi zajęli miejsca w drugiej dziesiątce: Waldemar Dudziński – 12 (6,5 pkt.), Jarosław Gaj – 18 (6,0 pkt.), Adam Iller – 20 (6,0 pkt.).

Tekst: Waldemar Dudziński